Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

findeks kredi notu nasil ogrenilir

Findeks kredi notu sorgulaması için kullanabileceğiniz 3 farklı yöntem sunulmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edilenlerden biri Findeks internet sitesi üzerinden kredi sorgulaması yapılmasıdır. Yine bankaların internet şubesi kullanıcıları da kolay bir şekilde kredi notu sorgulaması hizmetinden yararlanmakta olup buna ek olarak SMS ile kredi notu öğrenme imkânı da sunulmaktadır.

Kredi başvurusunun reddedilmesi ya da kredi kartı başvuru iptali gibi pek çok etken ne yazık ki kişinin kredi notunu düşüren nedenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle yeni bir kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu sorgulaması yapılarak bu nota göre başvuruda bulunulması çok önemlidir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks sistemi tarafından finansal verilerin alınan ortalamasına kredi notu adı verilmektedir. Bu veriler içerisinde en önemlisi hesaplama yapılan kişinin bankalardan kullanmış olduğu geçmiş dönemli kredileri ve kredi kartı ürünlerinin ödemeleridir. Borcunu düzenli olarak ödeyen kişiler yüksek kredi notu ortalaması ile ödüllendirilirken düşük kredi notu ortalaması olan kişiler ise kredi kullanırken oldukça zorlanmaktadır.

SMS Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulaması için kullanabileceğiniz en kolay yöntem hiç şüphesiz cep telefonundan kısa mesaj göndererek yapacağınız sorgulamadır. Sadece Avea ve Turkcell telefon hattı olan kişilerin yararlanabildikleri sorgulama için cep telefonunuzdan kimlik numaranızı ve doğum senenizi 4 rakamlı olarak yazmanız yeterli olacaktır. Bu mesajın karşılığında kredi notu ortalaması cep telefonunuza yine SMS olarak gönderilecektir.

Findeks Kredi Notu Sorgulaması

Findeks internet sitesini ziyaret ederek sorgulama yapılması mümkündür. Bu ziyaretiniz esnasında daha önce Findeks üyeliği oluşturmadıysanız önce üyelik işlemlerinizi tamamlarsınız. Findeks üyeliği için kişisel bilgilerinizi eksiksiz doğru bir şekilde girmeniz yeterlidir. Ancak üyelik işlemlerinin sonlandırılması için mutlaka cep telefonuna doğrulama kodu gönderildiği için mutlaka bankaların internet şubesi işlemlerinde kullandığınız sisteme kayıtlı bir cep telefonu numaranız olması gerekir.

Bu nedenle internet şubesi kullanmayan kişilerin Findeks üyesi olması mümkün değildir. Üye olduktan sonra doğrulama kodunuz ile sisteme giriş yaparak kredi notu sorgulaması yapmanıza izin verilir. Kredi sorgulama ücreti için farklı tutarları içeren seçenekler sunulmakta olup ilk kez kredi notu sorgulaması yapacak olan kişilere ise bir kerelik olmak üzere ücretsiz kredi notu öğrenme fırsatı verilmektedir.

findeks kredi notu

findeks kredi notu

Bankalardan Kredi Notu Öğrenmek

Bankaların internet şubesi müşterilerine sunduğu hizmetlerden biride kredi notu öğrenme hizmetidir. Bunun için müşteri numarası ve internet şubesi şifresi bilgileriniz ile internet şubesine giriş yaptıktan sonra krediler bölümünü ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Açılan bu bölümde kredi notu sorgulama butonunu tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem karşılığında ödemeniz gereken kredi notu öğrenme ücreti ise bankalar arasında farklılıklar göstermekte olup açılan ekranda hesabınıza yansıtılacak olan ücret belirtilerek onay vermeniz istenecektir.

Findeks Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin sıklıkla duyduğu kredi notu ortalaması artık günümüzde beyaz eşya mağazaları ve araç kiralama şirketleri gibi farklı pek çok alanda da kullanılmaktadır. Peki, Findeks kredi notu nedir, ne işe yarar?

Kredi notu hesaplaması yapılan kişinin bankalara olan borçlarını ne kadar düzenli ödediğini gösteren bir ortalama olduğu için günümüzde kredi değerlendirmesinin yanı sıra vadeli yapılan her türlü işlemde de kredi notu ortalaması verisi baz alınmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca kolay bir şekilde borçlanmak ya da kiralama işlemlerinden yararlanmak isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarını yüksek seviyede tutmaları gerekir. Çünkü bu not ortalaması artık bankaların yanı sıra araç kiralama şirketleri, taksitle cep telefonu satan mağazalar ve beyaz eşya mağazaları gibi pek çok alanda başvuruda bulunan kişilerin değerlendirilmesinde kullanılan en önemli veridir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir