Faizsiz KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

kosgeb faizsiz kredi

Faizsiz Kredi Nedir?

Kredi kullanımı karşılığında kredi kullanan kişi ya da işletmeden hiçbir isim altında faiz geliri tahsil edilmeyen kredilerin tümü faizsiz kredi olarak kabul edilmektedir. Faizsiz krediler genelde Avrupa Birliği destek kredileri ve KOSGEB kredileri gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kullandırılmaktadır.

Bankalar tarafından verilen faizsiz kredi destekleri ise daha farklı kredilerdir. Çünkü bankaların en büyük gelir kalemleri kullandırdıkları kredilerden elde ettikleri faiz gelirleridir ve bankanın bu gelirden vazgeçerek kredi kullandırması kendisinin de ticari bir işletme olması nedeni ile doğasına aykırıdır. Bankadan faizsiz kredi kullandığını düşünen kişi aslında ödemesi gereken toplam faiz tutarını kredi dosya masrafı olarak peşin öder ve ancak bu koşul altında kredi kullanabilir.

Faizsiz KOBİ Kredisi

KOSGEB tarafından kullandırılan KOBİ kredileri en avantajlı koşulların sunulduğu krediler olarak kabul edilmektedir. Bu kredilerin bir bölümü hibe krediler olarak ta bilinen geri ödemesiz KOBİ kredilerinden oluşmakta olup bir bölümü de faizsiz KOSGEB kredileri olarak tanımlanmaktadır. Faizsiz krediler işletmelerin ihtiyaç duydukları nakit parayı çok daha uygun şartlar ile elde etmelerini sağlamak amacı ile kullandırılmaktadır.

Bu krediler genç girişimcilerin desteklenmesi, işletmelerin büyümesi ya da yeni işletmelerin kuruluşlarının desteklenmesi gibi farklı amaçlar için kullandırılmaktadır. KOSGEB internet sitesi üzerinden verilen ilanlar ile duyurulan kredi paketlerine başvuru için ise farklı yöntemler izlenmekte olup bu yöntemler kullanılacak olan krediye göre belirlenmektedir.

faizsiz kosgeb kredisi

faizsiz kosgeb kredisi

KOBİ Kredisi Başvuru

Kullanmak istediğiniz KOBİ kredisi türüne göre başvuruda izleyeceğiniz yöntemde değişmektedir. Bankalardan KOBİ kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız bankalar daha kolay kredi kullandırmakta olup KOBİ kriterleri taşıyan işletmelerin başvuruda bulunmalarına izin vermekte kredi notu ortalaması kullanmak istediği kredi tutarını karşılayan işletmelere kredi onayı vermektedir.

KOSGEB kredi başvurusu için aranılan şartlar daha ağır olup kullanılmak istenen kredi türüne göre başvuru şartları değişkenlik göstermektedir. Örneğin genç girişimci desteği almak isteyen girişimci adaylarının mutlaka girişimcilik destek programı kurslarına katılması ve kurs sonunda düzenlenen sınavları geçerek girişimcilik sertifikası almaya hak kazanmış olması gerekmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir