Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler mi?

Yazımıza başlarken öncelikle bankaların hangi durumlarda kredi vermeyi reddettiğini sizlere detayları ile anlatalım. Böylece Eşinizin kredi borcu sizin kredi borcunuzu etkiler mi? Sorusunun cevabını birlikte görebiliriz. Herhangi bir ihtiyaç halinde bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi ya da tatil kredisi gibi başvurularınız olabilir. Bankalar başvuruları değerlendirirken tüm detayları incelerler. O an a kadar herhangi bir banka ödemenizin düzenli ödenip ödenmediğine, yasal takibe girip girmediğinize büyük önem verilir. Eğer herhangi bir kredi ödemelerinizde aksaklıklar çok yaşandıysa bu kredi notunuzu etkiler kredi notunuzun düşük olması da kredi talebinizin onayını etkiler. Ama eğer hiçbir ödemede aksaklık yoksa herhangi bir bankada da böyle sıkıntılar yaşamadıysanız kredinize rahatlıkla onay verilir. Sadece çalışanlar değil ev hanımları da kredi kartı alıp kullanabilirler. Hiçbir gelir belgesi olmamasına rağmen banka eşinin mali durumuna göre kredi kartı imkânını sağlar. Bir nevi eşinizi size referans olarak alır.

Eşinizin Kredi Borcu Sizi Nasıl Etkiler?

Eşin bankaya olan borcundan dolayı sizin maaşınıza herhangi bir işlem yapılmaz. Tabi ki bu kişisel kullanımlar için gereklidir. Eşinizin kredi borcu sizin kredi borcunuzu etkiler mi? Evet. Eğer ev, araba gibi krediyi eşinizle ortak çektiyseniz bu borç gecikmesi elbette sizi etkileyecek ve hatta herhangi bir haciz durumunda maaşınızın 1/4 ‘üne haciz konulacaktır. Bankalar bir kredi çekiminde eşin de imzasını isteyebilir. Bu herhangi bir aksaklıkta imzası olan eşin de maaşına ve eşyalarına haciz koyabilme hakkını almak içindir.

Geçtiğimiz yıllarda yargıdaki davada eşin rızası olmadan çekile kredinin borcundan dolayı diğer eş sorumlu değildir maaşına ve eşyalarına el konulamaz kararı alınmıştır. Yani eşin haberi olmadan çekilen bir kredi sonucunda kendisinin mağdur olması da olası bir durum değildir. Bu sorunu krediyi çeken kişinin üstlenmesi gerekmektedir. Ancak kredi çekildiğinde diğer eşte kredi çekmeye kefil olursa o durumda işler değişiyor ve borç ödenmemesi durumunda eşlerden ikisinin de maaşına ya da üzerine kayıtlı mallarına ve banka hesaplarına banka tarafından haciz koyulabiliyor. Bu sayfamızı Eşinizin kredi borcu sizin kredi borcunuzu etkiler mi? diyen kişiler için oluşturduk.

Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler mi?

Öncelikle her kredi kartı ve kredi çekenlerin ödemelerini gününde yapmaları gerekiyor. Düzenli bir şekilde kredi kartı ve kredilerin demeleri yapılıyorsa banka ile hiç bir sorunla karşılaşmazsınız ve kredi notunuz da yükselir. Bankalar kredi başvurularında kredi notuna göre onay vermektedirler. Eğer bankaların kara listesine girerseniz kredi kartınıza a bloke gelecek he hiçbir bankadan herhangi bir kredi çekme imkânınız bulunmayacaktır. Eşler krediye başvurmadan önce tüm bütçelerini göz önünden geçirmeliler. Aylık ödeyebilecekleri tutarı iyi hesaplamalılar.

Eşinizin Kredi Borcu Sizin Kredi Borcunuzu Etkiler mi yazımıza belirttiğimiz gibi, eşlerden birinin düzensiz ödeme yapması diğer eşin de kredi notunu etkileyebilir. Eğer birlikte ortak olarak kredi çektilerse her iki tarafta aynı derecede çekilen kredi borcunun sorumluluklarını almak zorundadırlar. Çoğu kredi borçları gelirlerinden daha fazla kredi kart kullanımından kaynaklanır. O sebeple aylık bütçenizden ne kadarını bankaya ayırabilirsiniz iyi hesap etmeniz gerekiyor. Eğer siz kendi kredi borcunuzu düzenli olarak ödüyorsanız, eşinizle ortak hiçbir kredi çekmediyseniz ve onun kredisi için hiçbir yere imza atmadıysanız bu sizin borcunuzu etkilemez. Ama ikinci bir kredi çekmek istediğinizde eşinizden dolayı banka buna izin vermeyebilir.  Eşinizin kredi borcu sizin kredi borcunuzu etkiler mi? Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz.

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir