Eşim ile Ortak Kredi Çekebilir Miyim?

eşim ile birlikte ortak kredi çekebilir miyim

Farklı ihtiyaçların artması ve bu ihtiyaçlar için finansal kaynak gerekliliği, akla ilk olarak kredi çekme seçeneğini getirmektedir. Özellikle konut kredisi çekerek ev sahibi hayali kuranların sıklıkla sordukları soru, eşim ile ortak kredi çekebilir miyim? sorusu olmaktadır. Yazımızın devamında, eşimle ortak kredi çekebilir miyim? Sorusuna cevaplar aradık.

Eşim ile Ortak Kredi Çekebilir miyim?

Eşim ile ortak kredi çekebilir miyim? Sorusu, ihtiyaç kredisi çekmek isteyenler tarafından pek sorulmayan sorudur. Ancak konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekmek isteyenler tarafından, bu sorunun cevabı oldukça merak edilmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, çekilecek kredi tutarının yüksek olması ve çok uzun vadeye denk gelmesinden kaynaklıdır.

Kredi tutarının yüksek olması sebebiyle kredi notu yeterli olamayan kimseler de, eşimle ortak kredi çekebilir miyim? Sorusunun cevabını aramaktadır.

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bankalardan kredi çekmek isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerektiği, herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle yüksek kredi tutarları için, banka müşterisi olsanız dahi gelir belgesi beyan etmeniz gerekmektedir. Gelir belgesi beyan etmeniz halinde dahi kredi notunuzun yetersiz kalması durumunda, kredi çekme imkanınız yine olmayacaktır.

Böyle bir durum karşısında yapılması gereken, eşinizin gerekli şartları sağlaması durumunda onun adına kredi çekmek olmalıdır. Eşinizin çekeceği krediye sizinde kefil olmanız, konut kredisi gibi yüksek tutarlı kredi çekme şansınızı artıracaktır. Bunun dışında eşinizle ortak kredi çekebilmenizle ilgili, bankalarca düzenlenmiş bir prosedür bulunmamaktadır.

Konut kredisi çekme konusunda ise, durum biraz daha farklıdır. Konut kredilerinde ortak tapu alma gerekçesiyle, eşinizle birlikte ortak kredi çekebilmeniz mümkündür.

eşim ile ortak kredi çekebilir miyim

eşim ile ortak kredi çekebilir miyim

Ortak Kredi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kullanılacak ortak kredinin taraflarında, kredi çekebilmeye uygunluk aranmaktadır.
  • Bankaların ortak kredi için faiz oranlarını ve kredi şartlarını değiştirme ihtimalleri bulunmaktadır.
  • Ortak kredilerde bankalar ipotek koyarken, evin tamamı için ipotek koymaktadırlar. Aynı zamanda kredinin tarafları, borcun ödenmesi konusunda ortak sorumluluk altındadırlar.
  • Özellikle konut kredilerinde sık rastlanmakla birlikte, banka evin tapusunun kaç kişi üzerinde olacağı konusunda talepte bulunabilirler. Bankalar buna, ortak kredi başvurusu yapan kişileri değerlendirerek karar vermektedirler.

Ortak krediler genellikle konut kredileri için kullanılabilir olsa da, bankalar yüksek tutarlı araç ve ihtiyaç kredilerinde resmiyette olmasa bile, bu konuda yön göstermektedirler. Bu nedenle eşim ile ortak kredi çekebilir miyim? Sorusuna en net cevabı, bankanızdan alabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir