En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

en yuksek kredi notu kactir

Kredi notu ortalamasında kullanılan belirli bir puan skalası bulunmaktadır. Bu not göstergesi üzerinde yer alan puanlar en düşüğe ne kadar yakınsa o kadar zor kredi kullandırılırken aynı şekilde en yükseğe yakın olan puanlarda kolay kredi kullanmakta ve daha yüksek tutarlı krediler için dahi onay alabilmektedir. Bu nedenle bankalar ile işlem yapmak isteyen ya da uzun vadede kredi kullanma düşüncesi olan kişilerin kredi notu ortalamalarını mümkün olduğunca yüksek tutmaları çok önemlidir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması için farklı pek çok kriter bir arada değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Bunlardan en önemlisi kişinin bireysel ödeme alışkanlıklarının düzenidir. Borcuna sadık olan kişilerin not ortalamaları yükseltilirken notu düşük olan kişilerin ise not ortalaması düşürülmektedir. Düşük kredi notu olan kişilere kredi veren bankalar ise sınırlı olup bunun için ipotekli ihtiyaç kredisi gibi özel taleplerde bulunulmaktadır. Yine yeni kredi kullanan kişilerin de borç riskleri yükseldiği için kredi notu düşürülmekte ve bu da kredi notu hesaplaması için kullanılmaktadır.

Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi notu ortalaması hesaplamasında kullanılan en düşük kredi notu rakamı sıfır olup bunu karşılık hesaplanan en yüksek kredi notu ortalaması ise 1.900 puan olarak uygulanmaktadır. Findeks en yüksek kredi notu ortalaması olarak 1.900 puanı uygularken kolay kredi kullanmak isteyen kişilerin ise kredi puanı ortalamalarını 1.500 puan ile 1.900 puan arasında tutmaları gerekmektedir. Bu ortalamaya sahip kişilerin kredi başvuruları aylık gelir tutarlarına orantılandığında dengeli ise kredi kullanmaları son derece kolaylaştırılırken yine kredi için uygulanan kredi faiz oranları da aşağıya çekilmektedir.

 Kredi Notunun Sıfır Olması

Sıfır kredi notu olmasının iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki kredi ya da kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini yapmayarak kara liste adı verilen ve bankalara borçlarını ödemeyen kişilerden oluşan veri tabanına girmiş olmalarıdır. Bu durumda kredi notu sıfırlanır ve kişinin kara listeden çıkana kadar bir daha kredi kullanması ya da kredi kartı onayı alması engellenir. İkinci neden ise henüz bankalardan kredi ya da kredi kartı ürünleri gibi kredili ürünleri hiç kullanmamış olmasıdır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...
Etiketler:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir