En Yüksek Kredi Notu Kaçtır?

vakifbank kredi notu sorgulama

Kredi notu ortalaması için kullanılmakta olan belirli bir puan skalası bulunur. Bu not göstergesi üzerinde, puanlar düşük bir seviyede olursa kullanıcılar zor bir şekilde kredi alabilirken, puanın yüksek seviyede olması kolay kredi almaya eş değerdir. Bu nedenle bankalar tarafından kişilerin kredi notunun yüksek olması oldukça önemli bir ayrıntıdır. Makelemiz de en yüksek kredi notu kaçtır sorusuna yanıt vereceğiz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanıyor?

Kredi notu hesaplama işlemleri için pek çok farklı kriter değerlendirilmeye alınır. Bunlardan en çok önem içereni ise kişinin bireysel ödeme alışkanlıklarının nasıl olduğudur. Borcuna sadık bir şekilde ödemelerini gerçekleştiren kişilerin kredi notu ortalamaları yüksek bir seviyede olurken, bu durumun tam tersinde kredi notu düşmektedir.

Düşük kredi notuna sahip olan kişiler ise nadir bir şekilde kredi alabilirler. Tabi bankalar düşük kredi notuna sahip olan kişilere kredi verebilmek için ipotek, kefil gibi konularıda şart koşabilir. Yeni kredi kullanan kişilerin borç riskleri bu bağlamda yükseldiğinden dolayı, kredi notu düşük bir seviyede olabilmektedir.

Kredi Notu Öğrenmenin En Kolay Yolu

Kredi Notum Düşük, Hangi Banka Kredi Verir?

Kredi Notu Sorgulama Ziraat Bankası

 

En Yüksek  Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notu hesaplaması sırasında kullanılan en düşük kredi notunun sıfır olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunun yanında en yüksek kredi notu rakamının ise 1900 olduğu bilinmektedir. Findeks en yüksek kredi notunda bu puan dikkate alınırken, kolay bir şekilde kredi kullanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken puan 1500 ile 1900 puan aralığında olmalıdır. Buna uygun olan kişilerin kredi başvuruları ise gelir tutarlarına bağlı olarak dengeli bir şekilde hesaplanarak kredi alabilmeleri sağlanmış olacaktır.

Kredi Notunun Sıfır Olması

Kredinin sıfır olmasının iki farklı nedeni bulunur:

  • Bunlardan ilk durum ise kişilerin kredi kartı veya krediye yönelik ödemelerini yapmayarak kara listeye düşmeleridir. Bu şekilde borçlarını ödeyemeyen kişiler veri tabanına girerler. Bu durumdan sonra kredi notu sıfırlanırken, kişi bulunduğu listeden çıkana kadar herhangi bir banka hizmetinden yararlanması mümkün olmayacaktır.
  • Kredi notu neden sıfır olur sorusuna verilecek olan cevap ilk olarak bu şekilde olurken, kredi notunu sıfır olarak gösteren başka nedenlerde vardır. Özellikle kişi bugüne kadar hiçbir şekilde kredi ve kredi kartı hizmetinden yararlanmadıysa haliyle kredi notu sıfır olarak gözükecektir.
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir