En İyi Yatırım Neye Yapılır? Yatırım Tavsiyeleri

kredihocası-acil-kredi-lazım

En iyi yatırım neye yapılır? Yatırım araçları nelerdir? Herkes düzenli gelirlerinden ayrı olarak ekstra para kazanmak ister. Bu, paralarını bir şeye yatırırken, kendilerine büyük bir soru sorarlar: “En iyi yatırım seçenekleri nelerdir?

Ancak, daha önce, birçok insan için yatırım seçenekleri, paralarını tasarruf hesaplarında tutmak ya da sadece bir ev satın almak veya kiralamak anlamına geliyordu.

Bugün, modern çağda, insanlar paralarını büyük bir şeye yatırım yapmakla uğraşıyorlar. Büyük bir şeye yatırım yapmak için, yatırım yapacağınız şey ile ilgili her şeyi bildiğinizden emin olmalısınız. Paranız hakkında akıllı kararlar vermenize yardımcı olacak bazı en güvenli yatırım seçenekleri aşağıdadır.

1. Yatırım Fonlarına Yatırım Yapmak:

 

Bazı yatırım çözümleri ararken, Yatırım Fonları’na rastlamış olabilirsiniz. Bu yatırım çözümü için tamamen yeni olan insanlar için öncelikle “Bir Yatırım Fonu Nedir?” sorusuna yanıt verelim. Yatırım Fonu, genellikle fazladan para kazanmayı veya paralarını güvende tutmayı amaçlayan farklı yatırımcılar tarafından yapılan bir yatırım havuzudur. Bu havuzun amacı (farklı yatırımcılardan para toplanması) yatırımcıların çok fazla risk almadan tasarruflarını kolaylıkla çeşitlendirebilmeleri için farklı menkul kıymetlere yatırım yapmaktır. Bu fonlar para yöneticileri tarafından işletilmekte ve yönetilmektedir . Yatırım Fonu en kolay yatırım çözümlerinden biridir. Sadece en iyi performans gösteren yatırım fonu bulmanız ve onlarla yatırım yapmaya başlamanız yeterlidir.

 

YATIRIM FONLARININ AVANTAJLARI:

✔ Profesyonel Yönetim:   insanlar yatırım çözümleri olarak yatırım fonlarını seçmeyi tercih etme sebepleri; Yatırım fonu, yatırımcının parasının profesyonel bir yönetimidir.

✔ Düşük Riski Olan Uzman Yönetimi:   insanlar kendi portföyünü yönetmek için yeterli uzmanlığa veya zamanı olmamasından dolayı yatırım çözümleri için yatırım fonu tercih etmektedirler. Yatırım fonu, çok fazla riske almadan paralarının profesyonel bir yönetimidir.

✔ Yatırımın Çeşitlendirilmesi:   Paralarını kaybetme korkusu her zaman bir şey kazanma fikrini aşar, bu yüzden insanlar tüm yumurtaları aynı sepete koyma konusunda istekli değiller. Yatırım fonu, çeşitliliği ve her şeyi kaybetme riskinin olmaması büyük avantaj.

✔ Karşılıklı Fonlar ”Yatırımlar Yayılma Riski:   Bir havuza yatırım yaptığınızda ve buna dahil olan birkaç başka yatırımcı olduğunda, risk genellikle eşit olarak dağılır. Yatırım fonları, istediğiniz fona yatırım yapmanıza izin verir, böylece kayıp gerçekten en aza indirilir.

 

YATIRIM FONLARIN DEZAVANTAJLARI:

✖  Portföye Erişim Yok:   Ancak, yatırımcılara çeşitlilik sağlamak ve satın alma kolay olmasına rağmen, yatırım fonları ile gelen bazı eksiler var. Yatırım fonlarına yatırım yapma genellikle yöneticiler tarafından yönetilir, bu da sizin için çok fazla şeye karışmadığınız anlamına gelir. Bu, yatırım ile ilgili çok fazla söz söyleme hakkınız olmadığı için bir dezavantaj olabilir.

✖  Maliyetler ve Ücretler:   Ayrıca, yatırım fonları ile gelen en büyük eksik maliyeti. Yatırım fonlarının tek nedeni hayatınızı kolaylaştırmak değildir. Tüm fonlar kar etmek için var. Yatırım fonu endüstrisine gelince, farklı katmanlarda maliyeti gömme becerilerine hakim olmak en iyisidir. Müşterilerin yatırım fonlarının yüksek maliyetini gizlemek için anlayışının ötesine geçmeyen, çok profesyonel bir dil kullanırlar. Maliyetler son derece karmaşıktır.

kredihocası-kosgeb-kredileri

2. HİSSE SENEDİ ALIMI BORSA YATIRIMI:

 

“Varlıklar” olarak bilinen hisse senetleriyatırımcılar arasında en popüler yatırım çözümleri türüdür.  Yeni yatırımcılar için “Nasıl Borsada yatırım yapabilirim?” sorusu çok sorulur. Hisse senetleri farklı şekillerde mevcuttur, bir şirketin hisse senetlerine yüksek bir kar veya zarara yol açabilecek yatırımına yatırım yapabilirsiniz. Borsaya yatırım yapmanın çeşitli avantajları ve dezavantajları aşağıdadır.

hisse senedi YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI:

✔ Masraf Azdır:    Hisse senedi yatırımı birçok insan için ideal bir yatırım gibidir. Hisse senetleri genellikle nakit kullanılarak satın alınır, bu da herhangi bir gizli masraf veya ekstra ücretlerin olmadığı anlamına gelir.

✔ Satın Alma & Satma Kolaylığı:    Hisse senedi alım satım prosedürü, diğer yatırım seçeneklerine kıyasla çok kolaydır. Yatırımcı hisselerini satın alma veya satma seçeneğine sahiptir. Yatırımcı, hisse senedinin fiyatı arttığında, onları satmakta özgürdür.

hisse senedi YATIRIM YAPMANIN DEZAVANTAJLARI:

✖  Yüksek Risk:   Hisse senedi yatırımı Avantajlara sahip olmasına rağmen, hisse senedi alımı söz konusu olduğunda dikkate almanız gereken pek çok şey vardır. Hisse senedi yatırımına bağlı farklı risk türleri vardır. En büyük risk, fiyatların her zaman dalgalanmasıdır. Hisse senedi fiyatları söz konusu olduğunda belirgin bir model yoktur, bu nedenle paranızı kaybetme riski her zaman yüksektir.

✖  Kötü Kararlar Bütün Sermaye Kaybına Yol Açabilir:   Hisse senetleri dalgalı olabilir. Hisse senedi düşmeye başladığında satma yada devam etme kararı tamamen sizdedir. Hissenin geleceğini görüp yol almanız gerekmektedir. Yanlış bir karar ile tüm sermayenizi kaybedebilirsiniz.

✖  Şirketler Üzerinde Kontrol Eksikliği: Kontrol   eksikliği de herkesin aklında tutması gereken çok önemli bir konudur. Bir şirketin hisselerini satın aldığınızda, şirketin kararında veya stratejisinde söz hakkınız yoktur. Şirket, zarar görmesine neden olabilecek kötü kararlar verebilir, bu da stoklarınızın fiyatının eninde sonunda azalacağı anlamına gelir. Kontrol eksikliği, yatırımcılar için çok sinir bozucu olabilir.

3. ALTINA YAPILAN YATIRIM:

 

Yatırımcıların tercih ettiği en eski yatırım çözümlerinden biri altındır. Evet, dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılar, paralarını altın almaktan daha güvenli başka bir yolu olmadığını düşünüyor. Yatırımcılar altın söz konusu olduğunda farklı şekillerde yatırım yaparlar. Bazıları hayatlarında kullanabilecekleri mücevherleri satın almayı tercih eder. Bu sayede paraları onlarla güvende ve aynı zamanda mücevherat aolarak kullanımdadır. Öte yandan, altınları katı bir şekilde, külçe altın olarak almayı tercih eden bazı yatırımcılar da var. Her madalyonun iki yüzü olduğu için, altın yatırımı da aşağıdaki gibi kendi avantaj ve dezavantajlarına sahiptir:

ALTINA YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI:

✔ Fiyat Diğer Varlıklar ile karşılaştırıldığında daha cazip:    insanlar başka yatırım araçları yerine altına yatırım yapmanın birden fazla nedeni vardır. Altın piyasası uzun bir süre yüksek kalma rekoruna sahiptir. Dünyanın tüm ülkelerinde, altın pazarları devamlı yükseliştedir ve uzun bir sürede yükselmeye devam eder, bu yüzden insanlar bunun zenginliğini korumanın en iyi yolu olarak görüyorlar.

✔ Küresel Kabul:    Altın dünyanın her yerinde kabul edilebilir. Üstelik, dünyanın farklı bölgelerinde kesinlikle farklı bir altın türü yoktur, bu da sizin bulunduğunuz yere bakmaksızın ticaret yapabileceğiniz anlamına gelir. Birçok kişi bu stratejiyi kullanıyor ve özellikle para birimleri düştüğünde farklı para birimleri için altını takas ediyor. Altınları yanınızda tutabilirsiniz ve bunun için mükemmel fiyatlar elde ettiğinizde satabilirsiniz.

ALTINA YATIRIM YAPMANIN DEZAVANTAJLARI:

✖  Normal Olmayan Kâr:   Ancak, altın olarak yatırım yapmak, düşündüğünüz kadar faydalı değildir. İnsanlar genellikle bilgi eksikliği ile altın yatırımı yaparlar, ancak er ya da geç altın yatırımlarının kendilerine çok fazla fayda sağlamadığını fark ederler. Herhangi bir şeye yatırım yapmanın tek nedeni, ondan bazı faydalar elde etmektir. Ancak, altın satın almak ve yanınızda bulundurmak, satmaya karar vermedikçe hiçbir fayda getirmeyecektir. Altın size faiz yada ekstra getiri sağlamaz.

✖  Komisyonlar:   Dahası, mücevher olarak altına yatırım yapıyorsanız, kuyumcu yapımı adına satıcıya çok fazla komisyon ödeyebilirsiniz.

4. HEDGE FONLARINA YATIRIM YAPMAK:

Tüm dünyada yatırımcılara çok cazip gelen bir başka yatırım çözümü, hedge fonlarıdır. “Bir Hedge Fonu nedir?” Hedge fonları, bazı yollarla yatırım fonlarına benzer. Yatırım fonlarında, yatırımcılar yatırım uğruna kişisel paralarını toplarlar. Ancak, hedge fonlarında, yatırımcılar rasgele biri değildir. Hedge Fonu sektöründe, çoğu hedge fon, minimum yatırım olarak sadece 1 Milyon veya daha fazla tutarı kabul eder ve egzotik destinasyonlarda düzenlenir veya hiç düzenlenmez. Yatırımcılar, önemli varlıkları ve kurumları olan bireyler gibi sofistike olanlardır. Yatırım yapılan para genellikle farklı kaynaklardan ödünç alınır. Ödünç alınan para farklı türde menkul kıymetlere yatırılabilir. Diğer herhangi bir yatırım çözümüne benzer şekilde, hedge fonlarına yatırım yapmakla birlikte gelen bazı avantaj ve dezavantajlar vardır.

 

HEDGE FONLARINA YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI:

Yüksek Getiri Getirmek için Agresif Stratejiler:    Hedge fonlarına yatırım yapmanın en büyük avantajlarından biri yatırımcıların daha yüksek getiri elde etmek için agresif stratejiler kullanmasıdır. Agresif stratejiler planlandığı gibi giderse, her yatırımcının istediği büyük bir getiri getirebilir.

Büyük Sermayelere Yatırım Yapmanın Yolu:    Hedge fonlarının büyük kurumlar için mükemmel olmasının sebebi,  yatırımlarının büyük olmasıdır. Yatırımcılar büyük miktarda para yatırmaktan ve agresif stratejilerini kullanmaktan çekinmezler ve büyük kazanımlara kolayca ulaşabilirler.

HEDGE FONLARINA YATIRIM YAPMANIN DEZAVANTAJLARI:

✖  Herkes İçin İdeal Değildir:   Büyük yatırımlar ve daha büyük kazançlar sizin için çok ilginç olabilir. Ancak, daha fazla dikkat ederseniz, bunun herkes için olmadığını fark edeceksiniz. Evet, hedge fon yatırımı daha büyük balıklar içindir. Hedge fonlarının ana fikri, daha büyük yatırımcıları getirmektir. Küçük yatırımla gitmeyi hedefleyen insanlar bu tür bir yatırım uygun olmayabilir..

✖  Büyük Yönetim Ücretleri:   Hedge fonların yatırım maliyetleri çok yüksektir. Hedge Fon Yöneticileri veya Hedge Fon Şirketleri, daha büyük yönetim ücretlerini Yatırım Fonları ile karşılarlar.

5. TAHVİL YATIRIMI:

 

Tahviller, yatırımcılara bugüne kadar en çok tercih ettiği yatırım çözümleri arasındadır. Hükümetin yanı sıra farklı şirketlerde, yatırımcılardan bazı fonlar toplamak için belirli tahviller çıkarır. Bir yatırımcının alabileceği farklı türden tahviller vardır. Bazı tahviller yatırımcılara düzenli faiz sağlarken, bazı tahviller zamanla ana parayı geri verme sözü veriyor. Yatırımcı ne tür bir tahvile yatırım yapmak istediğine karar vermesi tamamen mümkündür. Devlet Tahvili veya Kurumsal Tahvillerin her ikisi de aşağıdaki gibi kendi avantajlarına veya dezavantajlarına sahiptir:

TAHVILLERE YATIRIM YAPMANIN AVANTAJLARI:

✔ Satın Alma Kolaylığı:    Tahviller, paranızı bir miktar yatırıma koymanın en kolay yoludur. İlk olarak, kolayca kullanılabilir. Yatırımcı, istediği tahvilleri eline almak için bir çok güçlükten geçmek zorunda kalmaz, ister kurumsal isterse de ülkenin hükümetinin bir tahvili olsun hemen alabilir. Şirket tahvillerini alıyorsanız, o zaman kurumun politikası gereği aylık kazanca tabi olursunuz.

✔ Ekstra Ücret:   İkincisi, tahviller aracısız doğrudan nakit olaraksatın alınabilir. Doğrudan komisyoncudan satın almak, ekstra ücretlerden veya bazı istenmeyen gizli ücretlerden kaçınmanın en iyi yoludur.

✔ Bütün Yaş Grupları için Uygun Yatırım: Emekli olmuş ve birikimlerini kaybetmeye göze alamayan insanlar için en iyi yatırım olduğu söylenebilir. Tahviller, paralarını güvende tutmalarına izin verir. Genç yatırımcıysanız ve uzun vadede bazı faydalar arıyorsanız, o zaman vade bonoları sizin için en iyi yatırım seçeneği olabilir.

TAHVILLERE YATIRIM YAPMANIN DEZAVANTAJLARI:

✖  Fiyatlar Dalgalı:   Tahvillere yüksek talep olmasına rağmen, tahvillerin negatif yönlerde vardır. Tahvillerin fiyatları her zaman dalgalanmaktadır. Fiyatlar genellikle faiz oranlarında düşüş olduğunda dalgalanır. Şirket tahvilleri en dalgalı olanıdır.

✖  Negatif Faiz Oranı:   Tahvillerin döviz kuru, yatırımcıların beklediği kadar iyi değildir. Muhtemelen tahvillerdeki en kötü şey, zaman içinde mutlak değer kaybetmeleridir, çünkü (hükümet) tahvilleri çoğu negatif faizle işlem görmektedir. Yüksek kaliteli bir ihraççıdan devlet tahvillerine yatırım yapmak istiyorsanız, değer kaybetmeyi kabul etmeniz gerekir. Örneğin, 100 CHF için% 0.2’lik bir negatif faiz alırsanız, 99.8 CHF ve% 1’lik enflasyona geri dönersiniz. bir yıl sonra paranın gerçek alım gücünü 98.8 CHF yapar. Bu, düşük riskli tahvillere yatırım yaparsanız paranızı kaybettiğinizden emin olabilirsiniz. Eğer yüksek riskli yatırımlar yaparsanız (ya da önemsiz tahvilleri denir),% 5 ya da daha fazla faiz alabilirsiniz, ancak bu tahvillerle ilişkili büyük bir riski daha küçük şirketlerden kabul etmeniz gerekir.

ipotekli kredi

6. GAYRİMENKUL YATIRIMI

 

Tüm yatırım çözümlerinden, Gayrimenkul satın almak en akıllıca seçenek olarak görünüyordu. Gayrimenkul yatırım yapmak , insanların sonsuza dek yaptıkları bir şey. İnsanlar genellikle bir ev ya da apartman satın alır ve kiraya verirler ki düzenli gelir elde ederler. Bazen Emlak yatırımı size fayda sağlamaz, aşağıda Emlak’a yatırım yapmanın bazı avantajları ve dezavantajları vardır.

GAYRIMENKUL YATIRIMININ AVANTAJLARI:

✔ Gelecek için Barınak ve Güvenlik:   Gayrimenkulün en iyi yatırım araçlarından biri olarak kabul edilmesinin birçok nedeni vardır. Ev satın almak, paranızı ve geleceğinizi güvence altına almanın bir yoludur. 

✔ Nakit Akışı üretir:   Gayrimenkul satın almak, diğer yatırım çözümleri ile karşılaştırıldığında dalgalanmaların fiyatları değişmediğinden, onlara güvenlik duygusunu getirir. Daha büyük bir şeye yatırım yapmak istediklerinde mülklerini satabilirler. Bir ev satın almak yerine daha büyük yatırımcılar daha sonra kiraya verebilecekleri ticari mülk satın almayı tercih ediyorlar. Ticari gayrimenkulün kirası konut amaçlı gayrimenkullere göre daha yüksektir.

GAYRIMENKUL YATIRIMINDA DEZAVANTAJLARI

✖  Yüksek Bakım Maliyeti:   Bir mülk satın almak ve kiralamak son derece kolay olabilir. Ancak, uzun vadede bakarsanız, göründüğü kadar kolay değildir. Kiralamak fikriyle bir ev aldın. Ancak, evin bakımını düşündünüz mü? Evet, evin bakımı evin sahibinde kiraya verilmiş insanlar üzerinde değil. Evin bakım maliyeti çok yüksektir. Zaman zaman, aslında o evden aldığınızdan çok daha fazlasını ödersiniz.

✖  Emlak Vergileri:   Vergilendirme, akılda tutulması gereken önemli şeylerden biridir. Ticari mülk için gidiyorsanız, ticari mülkün vergisinin konut mülkiyeti ile karşılaştırıldığında yüksek olduğunu unutmayın.

✖  Az Likidite:   Ayrıca, gayrimenkul satış yapmak oldukça zor bir şey. Çoğu zaman, istediğiniz miktarı ödemeye hazır olan alıcıyı bulmak son derece zordur. Bazen evinizi satmanıza yardımcı olacak bir emlakçı ile anlaşmanız gerekir. Emlakçı ile çalışmak, ona komisyon yaptırmanız gerekeceği anlamına gelir. 

✖ Mülkiyetle İlgili Risk:   Ev almanın bir diğer riski de, tüm paranızı tek bir noktaya bağlamanızdır. Örneğin, bölgedeki bazı büyük fabrikalar insanların kapanmasına neden olabilir ve evinizi kiralamak daha da zorlaşırsa, sel ya da hava durumu riski gibi özel riskler yatırımınızı yok edebilir, paranızı alamazsınız.

✖  Düşük Ortalama Getiriler: Ortalama% 4-5’lik   borsa getirisi ile% 4-5’lik bir evin ortalama getirisini karşılaştırın ve uzun vadeli borsa yatırımının muhtemelen daha iyi bir çözüm olduğunu görün.

7. TAVSİYE: PASSİF YATIRIM:

 

Herhangi bir yatırım yapmanın ardındaki en büyük neden, ondan kâr elde etmektir. Birçok yatırımcı bu sebebi yanlış anladı ve kısa vadeli avantajlara odaklandı. Ancak, bilge bir yatırımcı her zaman uzun vadeli avantajlarına odaklanacaktır. Günümüzde modern dünyada, Pasif yatırımın en iyi yatırım çözümleri olarak bilinmesinin nedeni budur . Evet, pasif yatırım sadece kısa vadeli faydalara değil aynı zamanda uzun vadeli faydalara odaklanmaktadır. Pasif yatırım temelde yatırım tutarını minimum tutarak uzun vadeli olarak getirileri en üst düzeye çıkarır. Genellikle diğer yatırım çözümleri ile her zaman mevcut olan her türlü ek ücretlerden kaçınmayı amaçlar. Pasif yatırımlara yatırım yapan insanlar bunun içinde hızlı kazanç olmadığını bilmelidir.

PASIF YATIRIMIN AVANTAJLARI

✔ Asgari Risk:    Pasif yatırım portföyüne yatırım yapmanın en büyük avantajı, pazardaki altın ve diğer malların fiyatları ile ilgisi olmamasıdır. Kötü haberlere, altın fiyatlarının düştüğünü ve şimdi yatırımınızın risk altında olduğunu düşünmek zorunda değilsiniz. Ayrıca, şirket raporlarına göre stoklarınızı değerlendirmeye çalışırken zamanınızı harcamak zorunda kalmazsınız. Daha sonra pişman olacağınız zor kararlar yoktur. Ayrıca, portföyünüzde çok fazla paranın bulunmasına da gerek yoktur. Sadece iki fon ile başlayabilirsiniz.

✔ Düşük Giderler:    İnsanların pasif yatırımla gitmeyi tercih etmelerinin nedenlerinden biri, düşük masraf oranların bulunmasıdır. Pasif yatırımlar, aslında takip ettikleri endeksin performansını çoğaltmaktır. Ciro düşüktür, bu da yönetim giderlerinin de düşük olmasının yanı sıra daha düşük işlem maliyetleri anlamına gelir.

✔ Şeffaflık – Daha İyi Kararların Anahtarı:    Şeffaflık aynı zamanda herkesin görmezden gelebileceği önemli bir avantajdır. Pasif yatırım, yatırımcının tüm zaman zarfında gerçekte hangi fonları tuttuğunu bilmesini sağlar. Şeffaflık, pasif yatırımın yüksek tahmin edilebilir olduğu düşüncesinin nedenidir. Öngörülebilirlik, yatırımcıların uzun vadede avantajlar elde etmesine yardımcı olacak daha iyi kararlar almalarını sağlar.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir