Emzirme Parası Başvuru ve Şartları

Emzirme parası, emzirme ödeneği olarak bilinen bir sistemdir ve Türkiye’de özellikle yeni doğum yapmış olan bayanlara kendilerinin veya eşlerinin sigortalı olması durumunda ödenmektedir.

Emzirme Parası Nedir?

1 Ocak 2017 itibarıyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 133 TL olarak açıklanan ve bu şekilde ödemesi gerçekleştirilen emzirme parası Türkiye’de doğum yapmış olan kadınlara verilmiş olan bir özelliktir. Süt parasını almaya hak kazanmış olduğunuz tarihten itibaren 5 yıl içerisinde parayı bankalardan alabilmeniz mümkündür. Burada asıl önemli olan şey 2008 yılından beri artarak devam eden ve ödenen bu ücretin ne tür ve nasıl alındığı gerçeğidir. Şimdi sizlere bu yazımızda bu konularda da bilgi vermeye çalışacağız.

Emzirme Parası Kime Verilir?

Emzirme ödeneği konusunda şunu bilmek gerekir ki, sigortalı olan kadın veya sigortalı olmaması durumunda, sigortalı erkeğe verilen SGK tarafından ödenen bir ödenecektir. Burada emzirme parası konusunda bilinmesi gereken önemli bir ayrıcalık 4A sigortalılar ve 4B olarak kendi adına ve hesabına çalışan sigortalı da yararlanabilmektedir. Kamu görevlisi ve sigortalılar için 657 sayılı kanunla devlet memurları da kendi kurumlarınca bu ödeneği hak kazanabilmektedirler.

Emzirme parası ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, yeni doğum yapan annelere süt parası başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Emzirme Parası Nasıl Verilir? Şartları Nelerdir?

Sigortalı kadın veya sigortalı olmaması durumunda sigortalı olan eşin alabileceği bir hizmettir. Hizmet akdine tabi olarak 4A Hizmet akdi ile çalışanların doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün kadar sigorta primi ödenmiş ve bildirilmiş olması gerekmektedir. Kendi hesabına çalışan 4B sigortalıların ise yine doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta kolları primi ödenmiş ve aynı zamanda da prime ilişkin hiçbir şekilde borçlarının olmaması gerekir. Bir başka şart ise, doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

Emzirme Parasına Nasıl Başvurulur?

Emzirme parası hakkı kazanıldıktan sonra, başvuru için SGK İl müdürlüklerine doğum evrakı ile birlikte, çalışmış olduğunuz yerden alınmış olan evrakı götürmeniz gerekmektedir. Bundan sonra sizlere gereken işlemler yapılacak ve bu sunum gerçekleştirilecektir. İşlemler yapılıp sunum gerçekleştirilmesinin akabinde, çok kısa bir süre sonra Ziraat Bankası’ndan bu parayı alabiliyorsunuz. Bu sürede 15 ile 20 gün arasında olmaktadır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir