Eminevim Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yazımızda bu sistemin ne olduğunu izah etmeye ve naçizane küçük tavsiyelerde bulunacağız. Eminevim sistemi kısaca; bir grup insan sayısının her ferdinin 1000 TL’ye denk geldiği hesap edilerek, kişinin ihtiyacı olduğu miktardaki gruplara dahil olarak, aylık belli miktarlarda kira öder gibi ev sahibi olmasıdır. Örneğin; Sizin satın almak istediğiniz ev 120 bin TL değerinde. Bu şu demektir, siz 120 kişilik gruba dahilsiniz. Aynı zamanda 120 aylık taksit demektir.  (120 Bin TL Ev Fiyatı – 120 Kişilik Grup – 120 Aylık Taksit )

Eminevim sistemi Organizasyon Ücreti

Vahşi kapitalizmin hegemonyasında olan çağımızda ücretsiz hiçbir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu sistemlerde bahsi çok az geçen ‘Organizasyon Ücreti’ vardır. Bu ücret her firmada değişkenlik gösterebilir fakat başlığımızda Eminevim sistemi yazıldığı için bu firmanın ücretini söyleyeceğiz. Ücret %6’dır. Yani 120 Bin TL’lik ev alacağınız varsayarsak; 7.200 TL ücret ödemelisiniz.

Enimevim Sisteminde Kura

Bu sistemde noter huzurunda kura çekilerek kimin kaçıncı sırada ev alacağı belirlenir. Burada ev alacak kişinin aklına gelen ilk soru şudur; ‘ben sonuncu çıkarsam, hem kira, hem de taksidimi nasıl öderim ?’. Eminevim sistemi bu açığa şöyle bir çözüm bulmuştur, ki bizce oldukça mantıklıdır; evine yerleşen kişiler diğerlerine yardım eder. Yani aylık taksidini 1000 TL olarak anlaştığınız sistemde evinize sahip olduktan sonra 1000’den fazla bir ödeme yapıyorsunuz. İlk taksitleriniz biraz fazla gelecek olsa da her geçen ay taksit ödemeleriniz düşecektir çünkü, her ay sizin gibi başkaları da ev sahibi oluyor. Ev sahibi olan herkesin taksidi bir nebze yükseltilirken, diğer taraftan evine yerleşmeyi bekleyen kişilerin de taksidi düşürülür.

Eminevim sisteminde Taksit Ödenmeyince Ne Olur ?

            Bu sistem sabit geliri olanlar için (memur, öğretmen, doktor, mühendis vs.) gayet dahil olunabilir bir sistemdir. Diğer taraftan aylık geliri olasılıklara bağlı olan kişiler için ise sıkıntı yaşamaları muhtemeldir. Bu sisteme dahil olup işten çıkarılan bir fabrika işçisi veya işleri iyi gitmeyen bir esnaf, taksitlerini ödemediği taktirde evine yerleşme tarihi ileriye atılır veya para cezası verilir.

Eminevim sisteminde Ayrılmak İsteyen Kişiler Ne Olur ?

            Evvelde söylediğim gibi vahşi kapitalizmin hegemonyasında olan çağımızda düşküne kimsenin el uzatmadığını da hepimiz biliyoruz. Bu sistemde işten çıkarılan fabrika işçisi veya işletmesi batmaya yüz tutan esnaf, taksitlerini ödeyemez hale gelince bütün iyi niyeti ile sistemden ayrılmayı istemesi oldukça doğaldır. Fakat, maalesef ‘Organizasyon Ücreti’ iade edilmemektedir. Ayrıca o zamana dek ödediği taaksitler ve peşinat, Eminevim firmasının belirlediği 3-6 ay içerisindeki belli bir tarihte iadesi yapılır. Sonuç: Zarar ettiğimiz 7.200 TL ücret ve enflasyona göre değeri düşen bir avuç toplu para.

Eminevim Sistemi Nasıl Çalışıyor? Eminevim Hesaplama,Çekilişsiz Sİstem

Eminevim Sistemi Nasıl Çalışıyor? Eminevim Hesaplama,Çekilişsiz Sİstem

Eminevim sistemi İçin Tavsiyelerimiz

Tavsiyelerimizi farklı konular dahilinde alt başlıklar halinde yazacağız. Bu tavsiyelerimiz bahsi geçen çalıştığı işte ömürlük güvencesi olmayan ve sabit geliri olmayan esnaflar için olacak. Bu durumda olan kişilerin Eminevim Sitemine ancak şu durumda girmelerini tavsiye ediyoruz; ‘belli bir birikimi olup fakat bu birikimi ev almaya yetmeme durumu’. Örneğin almak istediğiniz evin fiyatı 120 Bin TL fakat sizin birikiminiz 30, 40, 50 ile 70 Bin TL arası bir miktarda. Durumunuz ancak bu şekilde ise girmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hiç paranız olmadan bu sisteme girerseniz, taksitler, peşinat ve organizasyon ücreti belinizi bükebilmesi söz konusu olmakla beraber, işten çıkarılmanız veya batmanız durumunda tamamen çekilmesi güç olan sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bahsettiğimiz miktarlarda birikiminiz olup, ev almak için yetersiz miktarda olması Eminevim sistemine dahil olmanız mantıklıdır. Çünkü yaşanması muhtemel olan, olumsuz durumlar için sizi en azından 8-10 ay idare edecek bir birikiminiz var demektir.

  1. a) Eminevim sistemi İle Kredi Çekme – 1

Bu konu olayı her ne kadar farklı konuya götürecek olsa da, biz yine de bahsetmek istiyoruz. Evinize kısa bir süre sonra yerleşirseniz, tapu hemen verileceği için tapunuzu ipotek ederek yüklü miktarda kredi çekme imkanınız vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konu şudur; her şeyden önce az bir miktarla kesin tutar dediğiniz bir iş yeri açma fikriniz var ise; hem iş yerini açabilecek hem de taksileri kapatabilecek miktarda kredi çekebilirsiniz. Veya daha esaslı risk almak istiyorsanız sadece iş yerini açabilecek miktarda kredi çekebilirsiniz. Bu durumda hem bir eviniz hem de iyi iş yapan bir iş yeriniz olacak demektir.

  1. b) Eminevim sistemi İle Kredi Çekme – 2

Bir diğer kredi çekebilme yöntemi ise şudur; taksit ortalarında ödenen taksitlerin faturalarını ipotek ederek kredi çekme. Yani; Eminevim sisteminde ödemesini yapmış olduğunuz 60 aylık taksidin her faturalarını ve Eminevim Firmasından, ‘sistemden ayrılma durumunda ödenen taksitlerin iadesi yapılacaktır’ belgesini alıp faiz oranı düşük bir bankadan çekmeniz mümkün.

  1. c) Eminevim sisteminde Taksit Hesaplama

            Bize soracak olursanız dünyadaki en derin ve en kayde değer huzur, ödenme zorunluluğu yıllarımızı alan taksitleri tek seferde kapatma mutluluğudur. Bir hareket ile yıllarımızı heba edeceğimiz zaman kazancı elde etmek harika bir duygudur. Mümkün olduğunca birikim yapıp en kısa zamanda uzun vadeli ödemelerinizi kapatmanız lazım. Bir taraftan taksit sayısını düşürürken, diğer taraftan sermayenizi artıracağınız için bu çok zor olmayacaktır. Çünkü bu durumda köşeye atacağınız her parayı x2 diye düşünebilirsiniz. Örneğin; 2 TL’lik son ödemeniz var diyelim. 1 TL’her ay zaten ödüyorsunuz, diğer 1 TL ise 10 kuruşlar halinde biriktirdiniz. Bu durumda birktirdiğiniz 1 TL taksitleri kapatma açısından, her ay zorunlu ödenen 1 TL taksidi ile hesaplandığında 2 TL değerinde hesaplanır.

Genel hatları ile sisteme dahil olunabilir. Fakat derin sulara dalmanın da lüzumu yoktur. Burada kattiyen Eminevim Firmasını karalama söz konusu değildir. Sadece bu konulara da ayırca bakınız baabında bir yazıdır. Hatta tam aksine sabit geliri olan herkese kesin bir kararla tavsiye ediyoruz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir