Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Çeşitli nedenlerle kredi çekmek isteyen emeklilerin merak ettiği sorulardan birisi olan emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir? Sorusuna cevap verdiğimiz bu yazımızda, emekli maaşı alıp da kredi çekmek isteyenlerin kredi tutarlarını nasıl artıracaklarına dair bir takım tavsiyelerde bulunduk. İşte emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir? Sorusunun cevabı…

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir? Sorusunun cevabı, aslında sitemizde daha önceden yayınladığımız maaşımın kaç katı kredi çekebilirim? Sorusunun cevabı ile aynı sayılır. Burada farklı olan tek husus, bankaların emekli maaşlarının devlet güvencesinde olduğu için, emeklilere daha yüksek tutarlarda kredi vermeye daha sıcak bakmalarıdır.

Ayrıca emeklilerin çekebilecekleri toplam kredi tutarı için, talep ettikleri vade süresi de bu konuda etkilidir. Yine örneğin 2 Bin TL emekli maaşı olan birisi, aylık geri ödemesi maaşının yarısı olacak tutarlar şeklinde vade ile çarpımına göre kredi alabilmektedirler. Yani 2 Bin Lira emekli maaşı alan kişi, aylık 1000 TL taksit ödeyeceği düşünülerek, bu tutarın istediği vade ile çarpımı sonucu bulunmaktadır. 36 ay vade ile kredi çekmek isteyen emekli, maaşının yarısı olan 1000 ile istediği vade olan 36’yı çarpacaktır. 1000×36=36000 TL kredi çekebilmesi olasıdır. Buradaki 36 Bin ise kişinin eline geçecek net tutar değil, faiz ve diğer masraflarla birlikte toplam geri ödeme tutarıdır.

48 aylık vade süresi ile kredi çekmek isteyen kişi için ise bu tutar, 48×1000=48000 TL olacaktır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, emekli maaşlarının devlet güvencesi olması sebebiyle, bankalar emeklilere biraz daha yüksek kredi vermeye sıcak bakabilmektedirler. Tabii ki burada önemli olan bir diğer etkende, kredi çekmek isteyen emeklinin kredi notudur.

Geçmiş borçlarının düzenli ödenip ödenmemesi ve bankalara olan güncel borçları, kredi tutarında etkilidir. Borcunuzun başka bankaya olması, bu konuda fazla bir şey değiştirmeyecektir. Çünkü bankaların kullandığı ortak ekran kredi notu uygulaması ile, sizin diğer bankalara olan borcunuz kredi talep ettiğiniz banka içinde nihayetinde bir risk faktörü oluşturacaktır.

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Emekli Maaşının Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Maaş Aldığım Banka Ne Kadar Kredi Verir?

Bu konuyu Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim konumuzda işledik. Detay almak için tıklayınız.

Emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir? Sorusunun cevabından sonra, Emeklilere çıkacak kredi tutarını artıran bir diğer faktörde, maaş aldığınız bankadan kredi çekmek istemeniz olacaktır. Bankalar maaş müşterisi olan emeklilere, biraz daha fazla tutarlarda kredi verebilmektedir. Ayrıca kendi maaş müşterisi olan kişilerden, yüksek tutarlar içinde olsa genellikle belge istememektedir.

Emekliler Maaşının Kaç Katı Konut Kredisi Çekebilir?

Emekli maaşının kaç katı kredi çekebilir? sorusundan sonra cevabı en fazla merak edilen sorulardan birisi de, Emekliler için konut kredisi içinde mantık, yukarıda verdiğimiz mantık ile aynıdır. Maaşınızın yarısı taksite tekabül edecek şekilde, istenilen vade ile çarpılmaktadır. 120 ay vade süresi ile konut kredisi çekmek isteyen ve 2 Bin Lira maaş alan emekli için, 120×1000=120000 TL kadar kredi çıkmaktadır. Burada 120 Bin olarak verilen rakam, çekilen kredinin toplam geri ödemesini kapsamakta olup, net kredi tutarı değildir.

Emeklilere kredi veren bankalar ile ilgili makalemizi okumayı unutmayınız.

Emeklilerden Kredi İçin Belge İsteniyor Mu?

Gerek banka müşterisi olsun , gerekse olmasın, birçok banka emeklilerden kefil ya da belge istemeden kredi vermektedir. Emekliliğini belgeleyen herkes, neredeyse tüm bankalardan belirli tutarlara kadar belgesiz kredi çekebilmektedir. Belge ve kefil ile verilen kredi tutarları ise, daha yüksek olmaktadır.

Emekli kişinin maaş müşterisi olduğu bankadan kredi talep etmesi durumlarında ise, genellikle hiçbir belge ya da kefil istenmemektedir. Kredi miktarının fazla olabilmesi için, kredi notunun da düşük olmaması önem arz etmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir