Eft Havale Nedir? Eft Havale Farkı Nedir?

kredihocası-acil-kredi-lazım

Eft havale nedir? Ve Eft havale farkı nedir? Bankalar hayatımızın bir parçası oldu. Paraya ihtiyacımız olduğu zaman, ihtiyaç kredisi, ev kredisi, bayram kredisi, araba kredisi, tatil kredisi gibi krediler çekerek ihtiyaçlarımızı parasal olarak giderebiliyoruz.  Ya da birilerine para gönderme de yine bankaları kullanıyoruz. Bankalar üzerinden yapılan para göndermeleri Eft ve havale şeklinde ikiye ayrılır. Konumuzda eft nedir? Havale nedir? Ve Eft havale farkı nedir? Sorularına cevap bulacağız.

 

Eft Nedir?

Eft iki farklı banka arasında yapılan para alış verişidir. Yani para gönderimi ya da para alımı iki ayrı (farklı marka) bankalar üzerinden yapıldığı zaman bu duruma EFT denir. Biraz daha açalım. Örnek verecek olursak.

Örnek: Yapı Kredi Bankasında hesabınız var.  Ama siz Halk Bankasına ya da Ziraat Bankasında ki başka bir hesaba para göndermek istiyorsunuz. İşte bu işlemi Eft yaparak gerçekleştiriyorsunuz.

İki farklı banka arasında ki para transfer işlemleri Eft olarak adlandırılır.

 

PTT İsme Para Gönderme İnceleyebilirsiniz. 

 

Eft ücreti Ne Kadar?

Eft ücreti bankaların kendi belirledikleri ücretlerle değişiklik gösterir. Genel bakımdan Eft ücretlidir. Ve gönderilen paranın miktarı kadar değişiklik gösterebilir.

Ücretsiz Eft Nasıl Gönderebilirim?

Ücretsiz Eft gönderimi banka anlaşmaları çerçevesince değişmektedir. Banka da bulunan hesabınız maaş hesabıysa Eft ücretleri kesilmez. Tabi ki bu şirketinizi banka ile anlaşmasına göre değişebilir. Ama genel olarak maaş hesabından Eft para gönderiminde para kesilmez.

En Para Eft Ücreti Yok

Diğer bir seçenek de En para’da bir hesabınız olması. En para internet bankacılığı olarak QNB Finans Bank tarafından geliştirilen bir internet bankasıdır. Avantajı ise diğer bankaların kestiği bir çok ücreti almamasıdır. Bunlardır biride Eft ücreti. En para’da Eft para transferlerinden eft ücreti kesilmemektedir.

Eft Havale Farkı

Eft Havale Farkı

Havale Nedir?

Havale Eft’nin tam tersi olarak aynı banka içerisinde farklı hesaplara para gönderim işlemdir. Yani hesabınızın olduğu bankada bulunan diğer tüm hesaplara yapılan para transferine Havale denir.

Örnek: Ziraat Bankasından bir hesabınız olsun. Başka bir Ziraat Bankası hesabına para göndereceksiniz. Bu havaledir. Aynı banka içerisinde yapılan para alış verişine havale denir. Bu alış veriş kendi ziraat bankası hesabınızdan başka bir arkadaşınız yada tanıdığınız bir kişinin Ziraat bankası hesabına yapılan para aktarımıdır.

 

Havale Ücreti Ne Kadar?

 

Hava ücretleri bankaların belirledikleri ücretlerle farklılık gösterebilir. Ama Havale aynı banka içerisinde yapıldığı için genel olarak havale ücretini bankalar almaz. Ücretsiz olarak havale gerçekleştirmektedirler. Bunlar tabi ki istisnadır. Tüm bankalarda havale ücreti değişiklik gösterir.

 

Eft Havale Farkı?

Eft farklı bankalar arasında yapılan para transferidir. Havale ise aynı banka üzerinden yapılan para transferidir.

Eft’de ikinci bir banka vardır ve o bankaya para aktarımı olur.

Örnek: Ziraat Bankası hesabından Yapı Kredi Hesabına aktarılan para şekli Eft dir.

Ziraat Banka hesabından başka bir Ziraat Banka hesabına yapılan para aktarımı Havaledir.

 

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir