Devlet Destekli Kobi Kredisi

Mikro kredi Nedir? Ev Hanımlarına Mikro kredi Şartları Nelerdir?

Bir ülkenin ekonomisini ayakta tutan esnaftır. Buna yönelik bankalarında üzerinde durduğu ve sürekli olarak destek sağladığı kobilere, devlette destek çıkmaktadır. Devlet destekli krediler kapsamında kobilere sunulan fırsatlar her geçen sene daha da iyi bir kapsamda oluşturuluyor. Ekonominin can damarlarından olan esnaflar için devlet tarafından yapılan düzenlemeler doğrultusunda kendilerine faizsiz destek kredisi verilmektedir. Bu kredi olanağını genellikle KOSGEB aracılığıyla gerçekleştirilmesi bu işin ciddi boyutunu daha da kılıcı bir hale çeviriyor. Ek olarak Halk Bankası üzerinden de bu kredi olanağına erişebilmek mümkündür. Bu doğrultuda dikkat edilmesi gerekilen en önemli etken, devlet destekli krediden faydalanabilmek için gerekli şartların sağlanabilmesidir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, kobi destek kredisinden faydalanabilirsiniz. Konumuzu okumaya devam ederek kobilere sunulan devlet destekli krediler hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Devlet Destekli Kobi Kredisi

Konumuzun hemen başında da belirttiğimiz üzere tam tefekkürlü bir kobi unvanına sahipseniz, bu kapsamda devlet size kredi olanağından çok daha fazla destek vermektedir. Bu krediden faydalanabilmek için ilk atacağınız adım KOSGEB kurumudur. İlgili kuruma yapacağınız başvurularda sektörünüze yönelik tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurarak size bir sunum yapıyor. Tüm ihtiyaçlarınızı düşünerek atılan adımlar doğrultusunda ise çeşitli programlar dahilinde bulundurularak krediden faydalanmanız sağlanıyor.

Bu kredilere en iyi örnekleri sunacak olursak, 2016 yılında sunulan 20 bin TL, 2017 yılında ise kobilere verilen 50 bin TL’lik destek kredileridir. Tamamen faizsiz olarak sunulan bu krediler, 2018 yılında da kobilere yönelik dağıtılacak kredilerden oluşacaktır. Yine faizsiz olmak kaydıyla KOSGEB’e yapacağınız başvuru neticesinde devlet destekli kredinizi alabilmek mümkündür. Fakat hemen yukarıda bahsettiğimiz üzere bu krediden faydalanabilmek için sizden istenilen şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Devlet Destekli Kobi Kredi Şartları Nelerdir?

 • Başvuruda bulunulacak olan kobinin hiçbir şekilde vergi borcunun olmaması,
 • Dünya genelinde bir terör örgütü ile bağlantınızın olmaması,
 • Kendi meslek alanınıza yönelik ilgili ticaret odasına kayıtlı üye olmanız,
 • Daha evvelinden aynı program üzerinden herhangi bir başvurunuzun olmaması gerekmektedir.

KOSGEB Destek Programları Hangileridir?

AR-GE Endüstriyel Uygulamalar ve İnovasyon: Bu program yeni oluşturulacak olan ürünler üzerinde keşif yapılabilmesi adına yapılan çalışmaların maliyetlerini düşürebilmek amaçlı kurulmuştur.

Teknopazar: Kobilerin iç ve dış pazara yönelik teknolojik ürün üretimlerinin tanıtımlarını yapabilmeleri için kurulan bir destek program dahilini oluşturmaktadır.

Kobigel: Kobi’ler arasında rekabet gücünün arttırılması üzerine kurulan bir destek programıdır.

İş Birliği: Birden fazla kobinin bir araya gelerek maliyetlerinin en aza indirilmesi üzerine kurulan destek programıdır.

Genel Destek Programı: Kobilerin ihtiyaçlarına yönelik genel kapsamda yer alan tüm ihtiyaçların karşılanması adına kurulan bir destek programıdır. Diğer destek programları ise;

 • Kobi Proje Destek Programı
 • Tematik Proje
 • Laboratuar Hizmetleri
 • Gelişen İşletme ve Piyasası
 • Uluslar Arası Kuluçka Merkezi
 • Bankalardan Kullanılacak Olan Kredinin Faiz Desteği

KOSGEB Destek Programlarına Nasıl Başvurulur?

 • Öncelikle KOSGEB veritabanına kayıtlı bir kobi olmanız gerekmektedir.
 • Eğer kayıtlı kobiyseniz, “buraya” tıklayarak ilgili sayfaya erişim sağlayın, hemen ardından 2018 yılına ait Kobi Beyannamesi ile ilgili formu eksiksiz doldurun.
 • Doldurulacak olan beyannamenin imzalı ve kaşeli bir durumda olması gerekmektedir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir