Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Bireylerin birçoğu maddi imkansızlıklardan ötürü dünya evine girememektedir. Evliliğe yönelik bir adım atamayan gençlerin çoğunluğu maddi sıkıntılardan ötürü bir adım atamazken, devlet tarafından sunulan desteklere yönelmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen ve desteklerin sunulduğu evlilik kredisi de bu kapsamda en çok rağbet gören konular arasında yer alıyor. İlgili bakanlık tarafından aile yaşamını desteklemek ve evliliğe yönelik teşviklerde bulunabilmek adına faizsiz evlenme kredisi gibi olanakları gençlere sunmaktadır.  Bizlerde konumuz dahilinde merak edilen devlet destekli evlilik kredisi başvurusu nasıl yapılır, şartları ve gerekli belgeleri nelerdir üzerine merak edilenlerin tamamına detaylı cevaplar sunacağız.

Evlenmek İsteyenlere Devletten Kredi Desteği

Devlet destekli evlilik kredisi başvurusu ile birlikte artık evlenmek isteyip de evlenemeyen gençlerin önü açılacak. 2018 yılına yönelik yapılan düzenlemeler ile birlikte devlet tarafından sağlanacak destek doğrultusunda, çiftlerin evlenmesinde yardımcı olunacak. Yapılan destek ile birlikte hem çeyiz, hem de maddi teşvik desteği kendilerine sağlanacak. Devlet desteğiyle evlilik kredisi çekme gibi arayışlarda olan çiftlerin son dönemlerde bu konu hakkında araştırma yaptıklarını göz önünde bulundurarak hemen aşağıda tüm bilgilere değineceğiz. Eğer sizlerde “Evlenecek için maddi gücüm yok, kredi çekmek istiyorum” diyorsanız, konumuzu okumaya devam edin.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hakkında

Yuva kurmak ve geleceğini daha iyi planlamak isteyen çiftler için devlet tarafından sunulan bir kredi türüdür. Bu kredi türü faizsiz ve ek komisyon masrafları dahi olmadan çiftlere sunulmakta olunan bir destek paketini kapsamaktadır. Buna yönelik hemen aşağıda bilgilerini vermiş olduğumuz başvuru yolları, devlet destekli evlilik kredisi şartları ve gerekli evrakları üzerine tüm detaylı bilgileri sunduk. Bu adımlar doğrultusunda kredi başvurunuzu yaparak sizlerde dünya evine girebilir, bir yıl geri ödemesiz olarak devletle anlaşmalı olan bankalardan kredinizi çekebilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

 • Evlenecek olan çiftlerin yaşı 18 ila 24 yaş aralığında olması zorunludur.
 • Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Evinizin olmadığı, yetim veya öksüz olduğunuza dair gibi maddi yetersizliğinizi beyan edebilecek belge.
 • Her iki çiftin daha öncesinden herhangi bir evlilik geçirmemiş olması gerekmektedir.
 • Üniversite okuyan kişiler için yaş sınırı 27 olarak düzenlenip belirlenmiştir.
 • En fazla 10 bin TL’ye kadar kredi imkanından faydalanabilirsiniz.
 • Kredi vadesini en fazla 48 ay olarak belirleyebilirsiniz, ek olarak kredi ilk yıl geri ödemesiz olarak sağlanmaktadır.
 • Son olarak yukarıda sıraladığımız tüm madde şartları, çiftin her ikisi içinde geçerli durumu kapsamaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet teşviki ve maddi desteği ile birlikte evlenmek isteyen çiftlerin bu krediden faydalanabilmeleri için öncelikli olarak birkaç bakanlığı başvuruda bulunmaları gerekiyor. Bunlar Maliye Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmaktadır. İlk başvuru durumu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılmalıdır. İstenile belgeleri beraberinizde ilgili bakanlığa götürerek başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz. Onaylanması halinde devlet ile anlaşmalı olan banka kuruluşlarından kredinizi rahatlıkla çekebilirsiniz.

Devlet Destek Evlilik Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgah adresi,
 • Gelir belgesi,
 • Adliyeden alınmış sicil temiz kağıdı,
 • Evlenme dairesinden alınmış başvuru belgesi,
 • Yetimhane de büyüyenler için kayıt belgesi gerekmektedir.

Not: Yukarı da maddeler halinde belirttiğimiz evraklar, çiftin her ikisi içinde geçerli olacak evrakları kapsamaktadır. Bu nedenle sadece bir kişiye ait evraklarla gidilmesi halinde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacağını bilmeniz gerekmektedir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir