Devalüasyon Nedir? Türkiye Devalüasyon Mu Yaşıyor? Marketlerde Ürün Kalmayacak Mı?

Makalemizde Devalüasyon Nedir? Türkiye Devalüasyon Mu Yaşıyor? Marketlerde Ürün Kalmayacak Mı? sorularına yanıt bulacağız.

Modern para politikasındaki devalüasyon, bir para biriminin, paranın takas edilebileceği mallar, hizmetler veya diğer para birimleriyle ilgili değerinde bir azalmadır. “Devalüasyon”, bir para biriminin resmi olarak yabancı bir referans para birimine göre yeni bir sabit oran belirlediği sabit bir döviz kuru sistemi içinde bir ülkenin para biriminin değerinin düşürülmesi anlamına gelir. Aksine, amortisman, devlet veya merkez bankası politika eylemleri değil, piyasa güçleri nedeniyle bir para birimindeki (diğer büyük para birimi karşılaştırma ölçütlerine göre) bir düşüşü açıklamak için kullanılır. İkinci sistemde, merkez bankaları, genellikle her zaman USD olmasa bile, döviz alıp satma oranlarını yukarı veya aşağı çekmektedir. Devalüasyonun tersine yeniden değerleme denir.

Amortisman ve devalüasyon bazen yanlış bir şekilde birbirinin yerine kullanılır, fakat her zaman diğer para birimleri cinsinden değerlere başvururlar. Öte yandan enflasyon, mal ve hizmetlerde paranın değerini ifade eder. Döviz kurunu düşürmeden para biriminin değerini değiştirmek, bir değer kaybı değil, değer kaybı ya da yeniden değerleme değil.

Türkiye Devalüasyon Mu Yaşıyor?

Ne yazık ki istemeyerek de olsa bu sorunun yanıtı “Evet”. Türkiye şu anda Devalüasyon yaşamakta. Kendi para birimi dış müdahaleler sonucu değer kaybetmekte. Ve bu son günlerde hızla artmakta. Dolar kuru yükselmekte. Devletin dış borcu artmakta, Ülke içi alım gücü düşmekte. Keskin müdahaleler sonucu  Devalüasyonun üstesinden muhakkak gelinecektir. Büyük firmalar da bu yaşanan durumda ürün satışlarını kısıtlamak talar.

 

30 Yıl Öncesine Mi Dönüyoruz?

Bundan 30 yıl önce günlük değişen fiyatlar, anlık değişen alım güçleri ile Türkiye mücadele etti. Bakkalda, marketlerde ürünler stoklandı, halka verilmedi. Çünkü bir gün sonra fiyatlar %20-30 belkide %50 oranın da artacağını bilen açık gözlüler, ürünleri stokladı. Fiyatlar artıkça ürünleri halka satışa açtı. Eski Yeşilçam filmlerinde bu konu sık sık işlenmiştir. Peki şu anda o durumu yaşıyor muyuz?

Devalüasyonu Firmalar Avantaja Mı Çevirme Peşinde?

Devalüasyon sonucu firmalar şu anda ürünleri marketlere vermekte kısıtlamaya gitmeye başladılar. Çünkü dolarda ki oynaklı sonucu ilerde kendi maliyetlerini, kar ve zararlarını hesaplamakta zorlanıyorlar. Bu da firmaları önlem almaya itiyor. Ne yazık ki yakın zamanda marketlerde ürünleri kısıtlı sayıda bulabiliriz.

Marketler de Ürün Olmayacak Mı?

Ne yazık ki bu sorunun yanıtı da Evet. Firmalar tüketim ürünlerini marketlere vermekte şu an bir kısıtlamaya gidiyorlar. Yakın bir zamanda market ve bakkallar da ürün bulmakta zorlanabilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir