Çeyiz Kredisi Veren Bankalar Ve Devlet Desteği

Kredi türlerinin arasında son günlerde en çok merak edilen çeyiz kredisi olmaktadır. Özellikle bu alanda zora düşen kişilere yardımcı olmak maksatlı oluşturulan çeyiz kredisi her geçen gün daha fazla ilgi çekmeye devam ediyor. Bankalar uygun faiz ve vade oranı üzerinden kişilerin aklında en çok soru işareti oluşturan konuya bu şekilde çözüm üretiyor.

Çeyiz Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Evlilik öncesi özellikle maddi anlamda kişileri zorlayan bir süreç başlamış olur. Bu dönemin stresini atmak için ideal olacak çeyiz kredisi bu bakımdan düşük faizli ve bol vade oranıyla kişilerin kurtarıcısı halindedir.

Yeni evlenecek kişilerin bu kredi imkanından yararlanması için ilk olarak yapması gereken şey Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına başvurmaktır. Bu bakımdan çiftlerden istenen belgeler olup daha sonrasında kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Çeyiz kredisi başvurusu için gerekli olan belgeler ise şu şekildedir:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Sicil temiz kağıdı
  • Gelir belgesi
  • Evlenme dairesinden alınmış olan başvuru belgesi
  • İkametgah adresi

Çeyiz Kredisi Alabilmek İçin Şartlar

  • Başvuruyu gerçekleştirecek kişiler 18 ile 24 yaş aralığında olmalıdır.
  • Evlenecek olan çiftlerin maddi durumunun düşük olduğu ispat edilmelidir. Özellikle mal varlığı bulunmayan kişilere bu bakımdan öncelik tanınır.
  • Her bankada sabit olan kredi ödemeleri 48 ay vade üzerinden başlar.
  • Krediden yararlanmak isteyen kişilerin bankada TL cinsinden çeyiz hesabı açması şart olarak gösterilmiştir.
  • Kişilerin Türk Ceza Kanuna aykırı bir ağır suçunun olmamasına dikkat edilir.

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar

Bankalar birbirinden farklı özelliklere sahip olan ürünleri bünyesinde bulunduruyor. Çeyiz kredisi veren bankalar arasında en çok ilgi çekenler ise şu şekilde sıralanıyor:

Halkbank Çeyiz Kredisi

Devlet destekli olan Halkbank, çeyiz kredisi alanında beğenilen avantajları bünyesinde bulunduruyor. Yeni evlenecek kişilere %20’lik devlet katkısınıda sunarak bu şekilde kredi onayı veriyor. Halkbank çeyiz kredisine başvuruda bulunmak için en yakındaki banka şubesini ziyaret etmek gerekiyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Kredisi

Ziraat Bankası çeyiz kredisi başvurusunda bulunmak için ilgili şartların tümünü karşılamak gerekiyor. Bunun yanında %20 destekli olarak devlet katkısıda sunuluyor.

Garanti Bankası Çeyiz Kredisi

Garanti Bankasında bu krediden yararlanabilmek için 27 yaş öncesini şart tutuyor. Minimum olarak 36 ay birikim yapılacağına söz verilirse %20’lik devlet katkısı banka tarafından sağlanıyor.

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar Ve Devletten Çeyiz Desteği

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar Ve Devletten Çeyiz Desteği

Çeyiz kredisi veren bankalar Detaylı

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devletten Çeyiz Desteği

Devletten ev alacaklara ve evleneceklere teşvikler bitmiyor. Konut desteğini 20 bin TL’ye çıkaran devlet şimdi de yeni evleneceklere umut ışığı yaktı. Evlenirken ciddi bir borç yükü altına girmeyi bekleyen çiftlerin sonraki aşamalarda bu borçlardan kaynaklı zor duruma düşmemeleri için destek arttırıldı. Ayrıca evlenme kararı alan ancak maddi yetersizliklerden dolayı bu kararı gerçekleştiremeyen kişilerde, devletin bu katkıları sayesinde yuvalarını kurabilecek. Ancak bu katkı 27 yaşına kadar olan ve ilk evliliğini yapacak olan gençlere verilecek. Dolayısıyla birikimin 23 – 24 yaşından başlatılması gerekiyor. Böylece devletin başlattığı bu çeyiz desteğinden faydalanmak mümkün. Elbette bu desteğin yanında kişinin kendi birikimi de söz konusu olunca masraflar daha kolay karşılanıyor.

7 Bin 500 TL Destek

Daha önce devlet yapılan birikimin yüzde 20’sine kadar ve en fazla 5 bin TL destek vermekteydi. Ancak enflasyonun her geçen gün artması ve hayatın daha pahalı bir hale gelmesi ile birlikte destek yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarıldı. Böylece gençler yaptıkları birikimin yüzde 25’ine kadar, dolayısıyla en fazla 7.500 TL’ye kadar çeyiz desteğinden faydalanabilecek. Bu üst limitten faydalanmak için en az 30 bin TL biriktirilmesi gerekiyor. 30 bin TL’ye ek olarak verilen 7 bin 500 TL sayesinde gençler kolaylıkla düğünlerini yapabiliyor ya da eşyalarını alabiliyor.

Çiftler Ayrı Ayrı Başvurabiliyor

Çeyiz desteğinden çiftlerden yalnızca bir tanesi faydalanmıyor. Her iki taraf da bu desteği almaya hak kazanabiliyor. Tek yapılması gereken her iki tarafından ayrı ayrı çeyiz hesabı açması ve 3 – 4 yıl boyunca bu hesaba birikim yapması. Böylelikle çok daha yüksek birikim yapabilen gençler hem düğünlerini yapabilecekler hem de kolaylıkla eşyalarını alabilecekler. Bu desteği almak isteyen çiftler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanlarını bankalara ibraz etmek durumundadır. Anlaşılacağı üzere bu destek için de kamu bankaları ile görüşülmesi gerekiyor.  Bu destek daha önce de verildiği için, daha önce sistemde olanlar yeni destekten faydalanabilecek. Bu sayede ilk destekler 2019 yılı içerisinde verilmeye başlanacak.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir