Çeyiz Kredisi Veren Bankalar 2018

Birçok farklı kredili ürünler arasında son dönemlerde en merak edileni ve araştırılan banka hizmeti olan çeyiz kredisi veren bankalar üzerine detaylı bilgileri sizlere sunacağız. Finansal açıdan destekler sunan bankalar, kredi ürünlerine ilişkin tüketicilerin hemen her ihtiyacına yönelik hizmetler sunmaktadır. Bu kapsamda nakit para ihtiyacı üzerine zora düşen kişiler genellikle ilk tercih olarak bankaları tercih etmektedir. Oluşan bu istekler doğrultusunda bankalar kendi aralarında da rekabet içerisinde olmakla birlikte, tüketicilere en uygun cazip kredi tekliflerini çeşitli kanal yollarından kendilerine duyurmaktadır. Buna yönelik tüketiciler bankalar üzerine yaptıkları araştırmalar nezdinde en uygun kredi veren bankalar arasından birini tercih etmektedir.

Çeyiz Hazırlıkları için Bankalardan Kredi Kullanmak

Hemen her banka taşınamaz mal/mülk kapsamında bulunan tarla, taşıt, konut, ihtiyaç ve daha birçok farklı kapsamda bulunan kredili ürünler arasına çeyiz kredisi başvurusu da eklemektedir. Türkiye’nin köklü bankaları başta olmak üzere birçok özel ve devlet destekli bankalar yeni yuva kuracak olanlar için çeyiz kredisi adı altında bir kredili ürün sunuyor. Son dönemlerde dillerden düşmeyen ve üzerine yoğun bir talep durumu oluşturan çeyiz kredileri bankalardan temin edilebiliyor. Evlilik hazırlığı içerisinde olan gençlerin ev eşyalarını almakta zorluk çekmeleri veya yetersiz kalmaları durumu sıklıkla görülüyor. Buna yönelik devletin de teşvikleri ile birlikte çeyiz kredisi veren en uygun bankalar da bu kapsamda hizmetlerini en iyi şekilde sunuyor.

Çeyiz Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Her genç kızın hayali kendi yuvasını kurmak ve buna yönelik evliliğe yönelik tüm kendine düşen yükleri kaldırabilmektir. Buna yönelik evlilik süreci psikolojik sorunlar yaratacağı gibi, aynı zaman da ekonomik kapsamda da stresli bir süreç dönemini gençlere yaşatmaktadır. Evlilik kredisi kapsamında da anılan çeyiz kredileri bu doğrultuda gençlerin yardımına koşuyor. Yeni eşyalar için başta olmak üzere, düğün masrafları ve benzeri masraflara yönelik yetersiz maddiyata sahip olan gençler için en iyi çözüm yolu çeyiz kredisi olmaktadır. Bankalar dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yeni evlenmeye hazırlanan ve yuva kuran gençlere yönelik yardımlar etmektedir. Gerek sosyal yaşam, gerek ise daha iyi bir yaşam sürdürebilmek adına devlet destekli evlilik kredisi sunuluyor. Buna yönelik şartları sağlayan her çift, faizsiz evlilik kredisi başvurusu yaparak 0 faizli kredi kullanabilmektedir.

Yeni evlenecek olan kişilerin bu krediden faydalanabilmeleri için öncelikli olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Çiftlerden istenilen belgelerin tamam bir hale gelmesiyle birlikte devlet ile anlaşmalı olarak kredi sağlayan bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Hemen aşağıda maddeler halinde sıraladığımız evrakları bir dosya içerisinde tastamam hazır hale getirerek devlet teşviki ve anlaşması ile var olan bankalar üzerinden kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Gerekli olan evraklar;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Evlenme dairesinden alınmış başvuru belgesi,
 • Yetimhanede büyüyenler için kayıt belgesi,
 • Sicil temiz kağıdı,
 • Gelir belgesi,
 • İkametgah adresi gibi önemli belgeler istenmektedir.

Çeyiz Kredisi Alabilmek için Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Başvuruda bulunacak olan çiftlerin yaş durumu 18 ila 24 yaş aralığında olmalıdır.
 • Devlet destekli evlilik kredisinden faydalanmak isteyenlerin Türk Ceza Kanunu kapsamında yer alan ağır suçlara yönelik herhangi bir cezalarının olmamaları gerekmektedir.
 • Evlenecek olan çiftlerin maddi durumu düşük olanlar tercih edilmektedir, buna yönelik mal varlığı olmayan ve maddi destek arayışında olanlara öncelik tanınmaktadır.
 • Krediden faydalanabilmek adına başvuru yapılacak olan bankadan TL cinsinden çeyiz hesabı açtırılması gerekmektedir.
 • Kredi ödemeleri her bankada sabit olmakla beraber en fazla 48 aya kadar vade sağlanmaktadır.

Çeyiz Hesabı Nedir? Neden Gereklidir?

Hemen yukarıda yer alan çeyiz kredisi için şartlar kapsamındaki çeyiz hesabı zorunluluğu maalesef değişemeyen bir kural olmaktadır. Bu nedenle evliliği düşünen ve bu krediden faydalanmak isteyen gençlerin çeyiz hesabı açtırması zorunlu olmaktadır. Evlilik kredisi için temel şartlar arasında yer alan çeyiz hesabını açmak için ilgili bankaya başvuru da bulunmanız yeterli olacaktır. Öte yandan çeyiz hesabı açtırmanın gerekli şartları da bulunuyor, bunlar;

 • Kişilerin 27 yaşını doldurmamaları gerekmektedir,
 • Evlenecek olan kişiler arasında en az birinin çeyiz hesabı olması zorundadır.
 • Ortak çeyiz hesapları çeyiz hesabı kapsamında değerlendirilmeye alınmamaktadır.
 • Çeyiz hesabı üzerine bir işlem yapabilmeniz için, öncelikli olarak Türkiye’de bulunan katılım bankalarına nüfus cüzdanınız ile giderek TL mevduat hesabı veya bir katılım fonu oluşturmaları gerekmektedir.

Devlet Destekli Çeyiz Kredisi Sınırı Kaçtır?

 • 3-4 yıl arasını kapsayan destek sınırı 4 bin TL olmaktadır.
 • 4-5 yıl arasını kapsayan destek sınırı 4,5 bin TL olmaktadır.
 • 5 yıl ve üzeri olan birikim yaptırımlarına yönelik devlet tarafından sağlanan destekler en fazla 5 bin TL olarak sınırlandırılmıştır.

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

En üstte de belirttiğimiz üzere bankalar birbirinden farklı ve yeni kredili ürünler piyasaya sürerek tüketicilere sunmaktadır. Bu tür ürünler genellikle tüketicileri nabzı doğrultusunda geliştirilmektedir. Bu duruma yönelik bir kredi türü olan çeyiz kredisi başvurusu üzerine yapılan işlemler banka nezdinde analiz edilerek onaylanmaktadır. Bizlerde Türkiye’de çeyiz kredisi veren en iyi bankalar üzerine araştırmalar yaparak bilgiler hazırladık. Bu kapsamda en uygun çeyiz kredisi veren 4 banka dahilinde sizlere detayları paylaşacağız.

 Halkbank Çeyiz Kredisi Detayları

Devlet destekli bir banka kuruluşu olan Halkbank, devlet destekli evlilik kredisi olarak da anılan çeyiz kredisi üzerine olanaklar tanıyor. Buna yönelik yeni evlenecek olan çiftler için %20’lik bir devlet katkı payını da entegre ederek kredi onayını vermektedir. Halkbank çeyiz hesabı ve çeyiz kredisine yönelik detaylı bilgilere “buraya” tıklayarak erişebilirsiniz.

Garanti Bankası Çeyiz Kredisi Detayları

Özel sermayeli bir banka kuruluşu olan Garanti Bankası 27 yaşından evvel evlilik yapmış olan kişilere, mavi kart sahibi olan müşterilerine ve T.C. vatandaşlarına minimum 36 ay birikim yapmaları sözüne karşılık olarak %20’lik devlet katkısı sağlanan hesaplarından sunmaktadır. Buna yönelik çeyiz hesabı şartlarını kapsayan herkes bu olanaktan faydalanabiliyor.

Ziraat Bankası Çeyiz Kredisi Detayları

Devlet destekli çeyiz hesabı Ziraat Bankası tarafından da sunulan bir hizmet olmaktadır. Yine yukarıda ki bankalar gibi %20 devlet destek katkısının da sunulduğu bu hizmetten faydalanarak olanaklara sahip olabilirsiniz. Ziraat Bankası çeyiz hesabına yönelik şartları kapsayan herkes bu fırsattan yararlanabilmektedir.

Vakıfbank Çeyiz Kredisi Detayları

İlgili banka’dan çeyiz hesabı açarak evliliğe açılan kapıyı sonuna kadar aralayabilirsiniz. Çeyiz kredisine yönelik en uygun olanakları kişilere sunan ilgili bankanın birikim süresine yönelik bir anlaşmanız kapsamında 5.481,19 TL’ye kadar devlet destek katkısı alabilmek mümkündür. Bu doğrultuda ilgili bankadan krediye sahip olabilmek için size en yakın Vakıfbank şubesine giderek personeller ile görüşme dahilinde bulunabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir