Banka İşlemleri

Çeyiz Hesabı Açmak ( Evrakları ve Şartları )

Çeyiz hesabı açmak ve banka çeyiz hesabı için isteyen evraklar, şartlar ve başvuru hakkında 2021 güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Ülkemizde artık evlenmek isteyen çiftlere bir çok imkan ve destek sunuluyor. Günümüzde bu destekleri nasıl kullanılacağını bazı çiftlerimiz maalesef bilmiyor.. Evlenmek isteyen kişilerin hem evlilik kredisi gibi avantajları hem de çeyiz hesabı açmak gibi kampanyaları elinde bulunmaktadır. Devletimizin öngörüsüyle hazırlanmış olan imkanlardan biri çeyiz yardımıdır. Çeyiz yardımı ülkemizde bitek kız çocuklarına sağlanan bir avantaj olduğundan dolayı erkek çocukları bu fırsatlardan faydalanamazlar. Devletin bu desteği sağlarken ki tek hedefi ise aile kurarken temellerin iyi ve sağlam şekilde atılması ve ilişkilerin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesidir. Devlet yardımıyla birlikte Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığının ortak olarak yürüttüğü bu projede yüzde yirmi oranlarında hibe desteği de sağlanmaktadır.

 

Günümüzde evlenmek isteyen gençlerimiz biliyorsunuz ki maddi konudan korkarak evlenmekten çekinir hal almışlardır. Bu ve bunun gibi çiftlerin evliliğe teşvik edilmesi için verilmekte olan desteklerden biride evlilik kredisidir. Evlilik kredisi olarak sıfır faizli krediler ve hibe destekleri de sağlanmaktadır. Evlilik için verilen bu çeyiz hesapları da birikim sağlayarak bir şeylerin sahibi olabilmek için yapılır. Çeyiz hesabı hangi bankalar tarafından kadınlarımıza sunulmaktadır. Bu konu hakkında sizler için bir araştırma yaptık ve sizlere yazımızın devamında bu bankalardan bahsedeceğiz.

Çeyiz Hesabı Açmak İmkanı Veren Bankalar

 • C. Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Kuveyt Türk Bankası
 • Halkbank
 • Vakıf Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası

Ziraat Bankası Çeyiz Hesabı 2020

Ziraat Bankası ülkemizde müşterilerine sağladığı güven ve hizmetlerle kendini son derecede kanıtlamış güvenilir bir bankadır. Bu banka devlet bankası olarak hizmet vermekte olduğu için vatandaşlarımıza birçok konuda desteklerini sürdürmektedir. Evlenmek isteyen genç vatandaşlarımıza da hem evlilik kredisi hem de çeyiz hesabı konusunda imkanlar tanımaktadır. Bu bankanın çeyiz hesabı için sağladığı imkandan bahsedelim. Çeyiz hesabı açtırdığınız zaman minimum olarak 3 yıl birikim yaparak 27 yaşınızı da doldurmadan evlenme imkanınız oluyor ise toplam yaptığınız birikimin yüzde yirmisi kadarını devlet katkısı olarak fazladan alacaksınız.

Zıraat Bankası çeyiz hesabı Başvurularını buradan yapabilirsiniz.

İş Bankası Çeyiz Hesabı 2020

İş Bankası ülkemizde birçok destek ve imkanları sağlayan bir devlet bankasıdır. Birikim konusundaki başarısıyla da çeyiz hesabı imkanını sağlamaktadır. İş Bankasından çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin şubelere giderek bu işlemleri tamamlaması mümkün olacaktır. Evlenmek isteyen gençlerimiz gerekli şartları yerine getiriyorlarsa evlilik kredisi imkanından da faydalanabileceklerdir. Çeyiz hesabı hem birikim sağlayıp hem de gelir elde edebilmek için yapılmaktadır. Bu hesaba belirlenen günler haricinde para yatırılamayacaktır. Çeyiz hesapları bir bankadan başka bir bankaya aktarılamaz. Birikim hesabına para yatırma işlemi aylık olarak veya üç ayda bir belirlenen günlerde yapılmaktadır.

Çeyiz Yardımı Şartları

 • Çeyiz yardımından faydalanmak isteyen kişiler 24 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.
 • Bir diğer şart ise hiç evlenmemiş olmaları ve ilk evliliği yapıyor olmaları gerekmektedir.
 • Türkiye vatandaşı olmaları da bu hesap için belirlenen şartlardandır.
 • Evlilik tarihinden maksimum 6 ay sonra bu yardım için başvuru yapmanız gereklidir.
 • Bu yardımdan faydalanmak için en az 18 yaşının doldurulması gerekmektedir. 18 yaşının doldurulmaması durumunda ailesi ya da velisi olacak kişi ile birlikte bir çeyiz hesabı açtırılabilir.

Bu şartlar tüm bankalar için sabittir ve değişkenlik göstermezler.

 

Çeyiz Hesabı Nedir

Çeyiz hesabı, Devlet Katkısına İlişkin olarak Yönetmelik Bakanlar Kurulu tarafınca 16 Aralık 2015 de onaylanmıştır. Resmi Gazete aracılığı ile yayımlanan bu hesap yürürlüğe ilk olarak 2015 yılında girilmiştir. Bu durum itibarı ile çeyiz hesabı uygulamasıyla gençlerin evlilik hazırlıkları için oluşturacakları birikime devlet tarafından bir katkı sağlanacaktır. Yürürlüğe giren bu uygulamayla birlikte birikim yapan vatandaşlarımıza yüzde 20 oranında ve de 5.000 TL olarak devlet katkısı sağlanacaktır. Çeyiz hesabı şartları ise Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmaktır. Bunun dışında da ayrıntılı şartları; Ziraat Bankası Çeyiz HesabıVakıfbank Çeyiz Hesabı, Çeyiz Hesabı İş Bankası hakkında araştırma yaparak ya da gerekli şubelere giderek öğrenebilirsiniz. Bu hesabın bir şartı ise 27 yaşından önce evlenmek ve ilk evliliğini yapacak olma durumudur. Çeyiz Hesabı nedir nasıl açılır? Sorusunun yanıtını almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Devlet Desteğiyle Birlikte Çeyiz Hesabı

Evlilik yapmadan önce devlet desteği talebinde bulunan gençlerimiz artık bankalarda çeyiz hesabı açtırabilecekler. Bu uygulamayla birlikte gençlerimizin maddi sıkıntılar nedeniyle evlilikten çekinme durumu ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen gençlerimiz ilk olarak nüfus cüzdanı ile birlikte bankalara giderek Türk Lirası seçeneğiyle mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırmalıdırlar. Bu hesabı açtırmak isteyen fakat 18 yaşını geçmeyenler için ise veli ya da vasisi kişiler hesap açabileceklerdir. Bu kişilerin sadece bir tane çeyiz hesabı olacaktır. Ortak hesapların hiçbiri bu alanda görünmeyecek ve işleme geçmeyecektir. Çeyiz hesabını açacağınız bankayı iyi belirlemesiniz. Bunun sebebi ise çeyiz hesabı bankalar arasında taşınmayacaktır.

Çeyiz Hesabı Açmak İçin

Türkiye’de bulunan banka şubelerine giderek açılacak olan hesap, ortak hesap olmamalıdır. Ortak hesap bu konuda işlemi kabul etmez. Hesabı açtırdığınızda ilk defa yatırabileceğiniz maksimum miktar 15.000 TL’dir. Bu tutarın üstünde bir tutar yüklemeniz mümkün olmayacaktır. Bu uygulamadan tamamen yararlanabilmek ve tüm imkanların yararını görebilmek için minimum olarak 3 yıl bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir. Aksi bir durumda bu uygulamanın imkanlarından faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Evlenenlere Büyük Destek Devletten

Evlenecek olan genç çiftçilerimize devletten büyük destek verilmektedir. Günümüzde uygulanan ve halada uygulanmaya devam eden çeyiz hesabı uygulaması sayesinde bankalara bugün itibari ile başvuru yapılmaktadır. Türkiye vatandaşlığının izni ile çıkartılmış olan Mavi Kart sahipleri ve üçüncü dereceye kadar alt soyadı kapsamında olan gurbetçilerimizde bu uygulamadan faydalanabileceklerdir. Evlenenlere sağlanan bu destek ile amaçlanan olay ise hem evlenenlerin birikim yapmasını sağlamak hem de gençlerimizi evliliğe teşvik etmektir. Bu hizmetten faydalanmak isteyenlerin ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz bu hizmeti vermekte olan bankaların şubelerine giderek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Çeyiz Hesabını Türk Bankalarından Açın

Çeyiz hesabı açtıracak kişilerin mutlaka bu hesapları Türk bankalarının yurt içi şubelerinden açtırmaları gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşların, Türkiye’de kurulu olan bankalardan herhangi birinin yaşadıkları ülkedeki şubesinden hesap açtırması kabul görmeyecektir. Mutlaka Türkiye sınırları içerisinde bir banka şubesinden hesabınızı oluşturmalı ve bu uygulamaya bu hesap ile girişinizi gerçekleştirmelisiniz.

Çeyiz Hesabı 3 Yıl Şartı Ve Özellikleri

 • Çeyiz hesabı açtıracak kişi mutlaka Türk Lirası cinsinden bir mevduat ya da katılım fonu hesabı açtırmalıdır.
 • Hesap ilk açıldığında maksimum olarak 15.000 TL yüklenebilmektedir.
 • Hesapta yaptığınız birikim ne kadar çoksa, o kadar devlet yardımı olacaktır.
 • 18 yaşından küçüklerin veli ya da vasisi hesap açtırabilmektedir.
 • Hesaptan yararlanabilmek için minimum olarak 3 yıl hesapta kalınmalıdır.
 • Bu şartlar hem Türk vatandaşları hem de Mavi Kart sahipleri için geçerlidir.
 • Hesap açıldığında minimum 1.000 TL yatırma zorunluluğu vardır.
Çeyiz Hesabı Açmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu