Bursluluk Nedir ve 2018 Bursluluk Parası Ne Zaman Yatacak?

pybs-detaylı-rehber-2018

Bursluluk nedir? 2018 Bursluluk parası ne zaman yatacak? Ve daha birçok soru tüm öğrencilerin kafasını karıştırıyor. Bursluluk nedir sorusuyla kafanızı karıştırmayalım. Basit bir sınav desek yeterdir. 2018 bursluluk parası ne zaman yatacak sorusu cidden kafa karıştıran bir soru. Bu soruya da herkesten daha ayrıntılı cevap veriyoruz. Bursluluk parası ne zaman yatacak sorusunun en ayrıntılı cevabı için açıkçası doğru yerdesiniz.

pybs-bursluluk-nedir

pybs-bursluluk-nedir

Bursluluk sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Bu sınavın düzenlenmesinde ki temel amaç “Öğrencilerin maddi ve maddi odaklı sıkıntıdan uzak tutulması” olarak belirtilebilir. Pybs yani parasız yatılı bursluluk sınavı belli sınıfların girebileceği bir sınavdır. Buna ek olarak her öğrencide Parasız Yatılı Bursluluk Sınavına giremez. Burada maddi imkânsızlıkların ön planda olması gerekebilir.

Bursluluk Nedir?

Bursluluk nedir sorusuna cevap veriyoruz. Aslına bakılırsa yukarıda ki paragrafta biraz olsun konuya istinaden cevap verdik. Ancak daha ayrıntılı soruları olanlar için bu bilgileri de eklemek istedik. Burs nedir sorusundan bursluluk sınavı ne zaman sorusuna varıncaya kadar hemen her türlü soruya cevap vereceğiz. Temel sorulara cevap vermek üzere başlıyoruz.

PYBS Bursu Geri Ödenir Mi?

4. Sınıflar Bursluluk Sınavına Girebilir Mi?

Burs Kartıyla İnternetten Alışveriş

PYBS Nedir?

Pybs Milli Eğitim bakanlığı tarafından düzenlenen bir sınavdır. Düzenlenen bu sınavda başarı gösteren kişiler maddi ödüller ile ödüllendirilmektedir.

PYBS Kaç Ayda Bir Verilir? 

Pybs bursu kaç ayda bir verilir sorusunun cevabı üçtür. Üç ayda bir verilen bu para aylık olarak yatırılmaz. Buna ek olarak aylık almak gibi seçenekte bulunmaktadır. 

PYBS Kazanınca Ne Olur?

Pybs kazanmak için oldukça ayrıcalıklı bir sınav. Özellikle 5. sınıf öğrencilerinin sıkı bir çalışmayla kolayca kazanacakları bu sınav gelecek yıllara yatırım olarak değerlendirilebilir. Bursluluk kazanmak için gerçekten zor değil.

pybs-kazanınca-ne-olacak

pybs-kazanınca-ne-olacak

Sınavı kazandıktan sonra adınıza açılan bir hesaba 3 ayda bir para yatırılıyor. Bu para her sene zam alıyor. Bu ödenen paranın son miktarı 648 liradır.

PYBS Sınavı Zor Mudur?

Zor değildir. Sadece bu sınava ayrıcalıklı olarak çalışmanız gerekebilir. Bu sayede başarı daha da kesin olacaktır. Özellikle küçük yaşlarda kazanmak daha da kolaydır. Bursluluk sınavı zor mu sorusu yerine sıkı bir çalışma yapmanızı öneririz.

Her sınav kolaydır. Ancak çalışana 🙂

Devlet Bursluluk Sınavı Kaç Puanla Kazanılıyor?

5. sınıf bursluluk kaç netle kazanılır sorusundan tutunda bursluluk kaç puanla kazanılır sorusuna varıncaya kadar birçok soru öğrenciler tarafından sorulmaktadır. Ancak her sene yapılan bu sınavda herhangi bir puan sınırı bulunmamaktadır.

Her sene sınava giren öğrenciler kendi sınıfları kapsamında sınava giren öğrencilerin arasında en yüksek puandan en alçak puana doğru sıralanır. Bu sıralama sonrasında en üstten başlayarak bursluluğu kazananlar belirlenir. Belirlenen sıralamanın altında kalanlar bursluluk sınavında başarısız sayılır.

Bursluluk Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

Bursluluk sınavı şartları 2018 yılında tekrar yayınlanmıştır. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi yine bu senede de katılım sınırı bulunmamaktadır. Yani sınava sınıfı tutan herkes kazanıncaya kadar girebilir. 12. sınıf oluncaya kadar bu sınava girilebilir.

Bursluluk Sınavına Kaçıncı Sınıflar Girer? 

4. sınıflar bursluluk sınavına girer mi sorusuna cevap arayan öğrenciler hemen size de cevap verelim. Bursluluk sınavı 5. sınıf itibariyle yapılır. 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri, kazanıncaya kadar bu sınava giriş yapabilirler. Kazanan kişi bir daha sınava girememektedir.

Bursluluk Sınavına Kimler Girebilir?

Bu sınava katılmak için öğrencinin ailesinin belli bir gelir sınırı altında yer alması gerekmektedir. Bir kardeşi burs alıyorsa kişi de burs alabilmektedir. Bursluluk sınavı maaş sınırı ve bursluluk sınavı gelir hesaplama 2018 hakkında bilgileri alt tarafta verdik. Oraya bakabilirsiniz.

Bursluluk Sınavına Kimler Giremez?

Tutuklu olan öğrenciler bu sınava giriş yapamaz. Yine disiplin cezası alan öğrencilerde bu sınava giremez. Sınavın olduğu sene okul değiştiren ya da resmi kaynaklarca ceza alan öğrenciler sınava giremez. Bursluluğa kimler giremez sorusuna da yüzeysel bir cevap verdik. Bursluluk sınavı şartları 2018 verilerine göre bu bilgileri paylaşıyoruz.

Bursluluk Sınavı Maaş Sınırı 2018

Bursluluk sınavı maaş sınırı 2018 yılında tekrar yapılan çalışmalarla güncellenmiştir. Bursluluk sınavı maaş sınırı adil bir hak tanınması için uygulanmaktadır. Cidden ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin bu parayı alması için yapılan bu uygulamada herhangi bir art niyet bulunmamaktadır. Bursluluk sınavı maaş sınırı her sene güncellenir. Bunlar 2018 yılının verileri.

bursluluk-sınavı-maaş-sınırı-hesaplama-2018

bursluluk-sınavı-maaş-sınırı-hesaplama-2018

Pybs gelir sınırı 2018 yılında yeniden belirlenmiştir. Bu sınır ailenin yıllık gelirine bağlı olarak hesaplanır. Bursluluk maaş hesaplama için size formülü verelim.

EVE AYDA GİREN RESMİ GELİR x 12


AİLEDE YAŞAYAN KİŞİ SAYISI

Bursluluk gelir hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Eğer bu sonuç 10,760,000 liranın altında kalırsa kişi sınava girebilir. Ancak bu para yani ailede kişi başına düşen gelir bu miktardan yukarıdaysa kişi bursluluk sınavına giremez.

Bu sayede devlet tarafından sunulan bu olanak tam olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılır.

2018 Bursluluk Parası Ne Zaman Yatacak?

2018 bursluluk parası ne zaman yatacak sorusuna cevap vermeye hazırız. Aslına bakılırsa Nisan ayı bursları yattı. Ancak gelecekte ödenmesi beklenen bursların hakkında konuşacağız. Burslar her zaman 15 gün gecikmeli olarak yatırılmaktadır. Bu gecikme okul ve banka yetkililerinden kaynaklanmaktadır.

burs-ne-zaman-yatacak-2018

burs-ne-zaman-yatacak-2018

Burslar Nisan ayından sonra Ağustos ayında yatırılacak. Bu ayın 20’si gibi bursların yatırılması beklenmektedir. Sonrasında ise Kasım ayı gibi burslar yatırılacaktır. Bursluluk ne zaman yatacak 2018 yılında oldukça tartışılan bir konu oldu. Yeni bursluluk kartı ile bu sorunun cevabı çok daha arttı ve öğrencilerin kafasında soru işaretleri oluştu. Hiç Canınızı sıkmayın gençler bir alt başlıkta o konuya da değineceğiz.

2018 bursluluk parası yattı mı sorusuna cevap verdikten sonra biraz da miktardan bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz o konuya geçelim.

2018 Bursluluk Parası Kaç TL?

2018 Pybs burs miktarı oldukça şaşırtıcı bir miktar. 648 lira olarak yatırılan bu bursun önümüzde ki sene 650 lirayı geçmesi beklentiler arasında yer alıyor. Öğrencilerin temel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalarla bursa zam yapılmaktadır. Bu sayede öğrenciler aldıkları burs parasıyla daha iyi hizmet görebilir.

bursluluk-parası-ne-kadardır

bursluluk-parası-ne-kadardır

Pybs 2018 kaç tl  sorusuna 700 lira demek isterdik ancak bu yönde bir gelişimi halen göstermedik. Bundan 6 sene evvel burslar 328 lira olarak verilmekteydi.  7. sınıf bursluluk parası ne kadar sorusunu duyarsanız şöyle bir ayrıma girmeyin. Her sınıfa farklı miktarda burs verilmektedir. Hayır, devlet bursluluk sınavını kazanan her öğrenciye ortak şekilde burs öder. Ki buna göre seviye farkı arz etmeyen sorular her sınır düzeyi için hazırlanır. Burs miktarı 2018 yılı için bu şekildeydi.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...
Etiketler:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir