Borçtan Nasıl Kurtulunur? 5 Adımda Borçtan Kurtulma

Borçtan nasıl kurtulurum, borç batağından nasıl çıkarım, bataktan nasıl çıkarım gibi sorular kafamızı hep meşgul etmiştir. Aslında hepimiz borçtan çok rahat bir şekilde kurtulabiliriz. Ufak tefek yaşamımıza dokunarak.

Borç berbat bir şeydir. Türkiye’de 100 kişiden 80’ni borçludur. Eğer sizde bu %80’lik borç dilimindeyseniz,  yatırım yapmak veya paranı tasarruf etmek çok zordur.

Çünkü borç, insanların rahat yaşam sürmesini engelleyen en büyük barikattır – kendilerinden ve sahip oldukları paradan keyif almalarını engeller.

Bu yüzden borçlarınızı en kısa sürede nasıl kapatacağınızı öğrenmeniz önemlidir. Böylece, bir sonraki ödemeyi yapıp yapamayacağınız konusunda endişe etmek yerine, enerjinizi kazanmaya ve yatırım yapmaya odaklayabilirsiniz.

İşte bu yüzden bunu yapmanıza yardımcı olacak beş adımlı bir sistem hazırladım.

 

 1. Adım: Ne kadar borcunuz var.
 2. Adım: İlk önce neye ödeme yapacağınıza karar verin
 3. Adım: Sizi Borçlandıran Şeyleri Yok Edin.
 4. Adım: Kredi Kartı Faiz Oranlarını Güncelleyin
 5. Adım: Borcunuzu nasıl ödeyeceğinize karar verin

 

UYARI: Borçtan kurtulmak kolay değil.   Ama mümkün – ve size yardım etmek için makaleyi yazdım.

Bu sistemi anlamak için öncelikle en yaygın iki borç türüne bakmalıyız.

Borçtan nasıl hızlı kurtulunur?

1. Adım: Ne kadar borcunuz var?

Birçok insan borçlarını tam olarak bilmemektedir. Faturalar gelir ve öderler. Körü körüne bir döngüye girerek ödemeye devam ederler. Ama ne kadar borcum var sorusunu asla kendilerine sormazlar. Gelen borçların tamamını ödemektense hep asgari ödemeye kaçar.

Kredi kartı / kredi şirketlerinin tam olarak istedikleri şey budur – her ay borçlarınızı ödemeniz gereken minimum ödeme miktarını körü körüne göndermeniz yeterlidir. Bunu yaptığınızda sizi seviyorlar.

Gerçek şu ki, minimum ödemeler borcunuzu daha da katlar.

Gerçeği öğrenmek acı verici olabilir ama gerçeklerle yüzleşmek zorundasınız. O zaman bu kötü alışkanlığı sona erdirmenin zor olmadığını göreceksiniz. Aslında kredi kartı şirketlerine yardım edebilirsin. Sadece kredi kartlarınızın arkasına numaralarına bakın, onları arayın ve borçlu olduğunuz borç miktarını, APR’yi ve kart üzerindeki aylık asgari ödemeyi isteyin.

 

Her banka ne kadar borçlandığınızı ve faiz oranlarınızın ne olduğunu öğrenmenize yardımcı olur.

Tebrikler! İlk adımı atmak en zor kısımlardan biri – artık bir Zengin Yaşam yolunda ilerliyorsunuz.

Toplam borcunuz yüksek görünüyorsa, iki şeyi hatırlayın:

 1. Senden daha fazla borçlu büyük bir grup insan var.
 2. Bu günden itibaren bu sayı sizin için yok edilecek bir sayı. Bu, sonun başlangıcı.

Ne kadar borcunuz olduğunu bir kez öğrendikten sonra, borçtan nasıl çıkacağını öğrenmenin bir sonraki adımı…

2. Adım: İlk önce neye ödeme yapacağınıza karar verin

Tam olarak ne kadar borçlandığınızı öğrendikten sonra, borcunuzu stratejik olarak saldırmaya hazırsınız .

Bunu yapmak için öncelikle borçlarınızdan hangisini ödeyeceğinize öncelik vermelisiniz – kredi kartınız, öğrenci kredileriniz, her ne olursa olsun – faiz oranına göre.

İlk olarak en yüksek faiz oranına sahip krediyi ödemek isteyeceksiniz.

Örneğin, Kredi Kartı A’nın 1.000 TL ve% 12’lik bir faiz oranı dengesi olduğunu ve Kredi Kartı B’nin% 6 faizle 1,500 TL olduğunu varsayalım. Her ay toplam 150 TL düşürürseniz, asgari ödeme tutarını (% 3), diğerinde kalanları ödersiniz. Kredi Kartı A’yı (toplam faiz olarak 147 TL) ve B Kartını (188 TL) kaldırarak daha fazla para kazanacaksınız.

Öncelikli olarak neye karar vermeniz gerektiğine karar verdikten sonra, bir saldırı planı hazırlamanın zamanı geldi.

Öğrenci kredileriniz söz konusu olduğunda, her yıl binlerce TL tasarruf edebilirsiniz – her ay daha fazla borç ödeyerek.

Evet, doğru okudun. Daha fazla para harcayarak tasarruf edebilirsiniz.

Diyelim ki, 10.000 TL ‘lık bir öğrenci krediniz var,% 6,8 faiz oranı ve 10 yıllık geri ödeme süresi.

Standart aylık ödeme ile giderseniz, yaklaşık 115 TL / ay ödersiniz.

Ancak, her ay yalnızca 100 TL daha fazla ödeme yaparsanız ne kadar tasarruf edebileceğinizi kontrol edin:

 

Daha önce de söylediğim gibi, minimum parayı ödemek daha büyük bir deliğe dönüşüyor. Ayda 20 TL bile size büyük miktarlarda para kazandırabilir.

Ayda küçük bir miktar daha fazla katkıda bulunabiliyorsanız, faydalar önemli olabilir. BuNU hesap makinesini kullanarak tasarruflarınızı hesaplayarak kendiniz görün .

3. Adım: Sizi Borçlandıran Şeyleri Yok Edin.

Borç çıkartan şeylerle yaşamaya devam ederseniz, borcunuz bitmez.

Bu yüzden aşağıdaki şeyleri yapmalısınız:

 1. Cüzdanını çıkar.
 2. Tüm kredi kartlarınızı boşaltın.
 3. Hepsini sonsuza kadar yok edin.

Belki de bu kadar aşırı olmak zorunda değilsiniz … ama asıl nokta, borçlarınız bitene kadar kredi kartlarınızı tekrar kullanma isteğinizi ortadan kaldırmaktır.

İşte en sevdiğim ipucu: kartlarınızı bir kase suya daldırın ve hepsini dondurucunuza sokun .

Ciddi anlamda.

Kredinizi tam anlamıyla donduradıktan sonra , geri almak için devasa bir buz kütlesinden ayrılmanız gerekir. Böylece, yapacağınız satın alma işlemiyle ilgili olup olmadığınızı düşünmek için zaman ayırırsınız.

Alternatif olarak, bunları bir kasaya kilitleyebilir veya sizin için bir arkadaşınızın / ebeveyni / kardeşinizi / kime güvenirseniz ona verebilirsiniz. Kredi kartı borcunuzu daha fazla eklemediğiniz sürece, her yöntem iyidir.

kredi karti borc yapilandirma

kredi karti borc yapilandirma

4. Adım: Kredi Kartı Faiz Oranlarını Günçelleyin

Pek fazla insan bunu farketmez, ancak gerçekte beş dakikalık bir telefon görüşmesiyle 1000 tl ‘den fazla para kazanabilirsiniz.

Basit anlaşmalar sayesinde kredi kartınızdan Faiz oranlarını indirebilir ve binlerce doları cebinize geri koyabilirsiniz.

Müzakere faiz oranlarını seviyorum.

Bu çok çılgın olabilir – aslında, okuyucuların birçoğunun faiz oranlarını düşürmek için kullandıkları bir kelime öbeği var:

Sen:  “Merhaba, önümüzdeki hafta başlayarak kredi kartı borcumu daha agresif bir şekilde ödeyeceğim ve kredi kartımın faiz oranını düşürmek istiyorum.”

Banka:  “Neden?”

Sen:  “Borcumu ödemek konusunda daha agresif olmaya karar verdim ve bu yüzden ödeme yaptığım faiz oranını düşürmek istiyorum. Diğer kartlar bana sunduğun yarısında bana fiyatlar sunuyor. Oranımı% 50 veya sadece% 40 oranında azaltabilir misiniz? ”

Banka:  “Hmmm… Hesabınızı inceledikten sonra, korkarım size daha düşük bir faiz oranı sunamıyoruz.”

Sen:  “Daha önce de belirttiğim gibi, diğer kredi kartları bana sunduğunuz ürünün yarısı olan faiz oranlarının yanı sıra 12 ay boyunca yüzde sıfır tanıtım fiyatları sunuyor. XX yıldır müşterisi olduğum bankanızda, bakiyemi daha düşük faizli bir karta geçmeyi düşünmek istemiyorum. Diğer kredi kartı oranlarını eşleştirebilir misin, yoksa en azından daha aşağı gidebilir misin? ”

Banka:  “Anladım… Hmm, bir dakikanızı alaçağım. Neyse ki, sistem size düşük bir Faiz oranı teklif etmeme izin veriyor. ”

Beş dakika içinde para biriktirmek gerçekten çok kolay.

Aramayı yap ve eğer başarılı isen, iki şey yap:

 1. Başarınızı kutlayın (bu büyük bir şeydir).
 2. Borç grafiğinizi birinci adımdan ayarladığınızdan emin olun. Bu büyük çirkin faiz oranını düşürüp aylık ödemelerinizi düşürürsünüz.

Yapabildiğiniz diğer kartlar için bu işlemi tekrarlayın ve ardından favori adımıma geçin.

5. Adım: Borcunuzu nasıl ödeyeceğinize karar verin.

Şimdiye kadar okuduysanız, muhtemelen “Bu harika, ama tüm bu faturaları ödemek için parayı nereden alabilirim?” Diye düşünürsünüz.

 

 1. adımdan serbest bıraktığınız parayı kullanın
 2. Bütçenizi planlayın

 

Şimdi, kendi gelişiminizi bir sonraki seviyeye taşıyacak ve Zengin Yaşamınız için bir temel oluşturacak yöntemler ile nasıl para kazanacağınızı göstermek istiyorum.

Sıkı bütçeler ya da aşırı tutumluluk yerine, faturaları acımasızca kesmeyi tercih ederim. Bunlar cep telefonu, araba sigortası ve diğer aylık harcamalar gibi şeylerdir.

Bu günlük ürünlerden para tasarrufu, borcunuza yöneltmek için para biriktirmenin kolay bir yoludur.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...
One Response
 1. 18 Aralık 2018

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir