Borçlu Kredi Kartı Kapatma, İptal Etme

kredi-kartı-borcu-erteleme

Kredi kartınızdan kurtulmak istiyorsunuz. Ama kredi kartı borcunuz var. Makalemizde borçlu kredi kartı kapatma , borçlu kredi kartı iptal etme konusunu işleyeceğiz. Sizde kredi kartsız bir yaşama başlamak istiyorsanız, makalemizi okuyarak borçlu kredi kartı kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Borçlu Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi?

Kredi kartları hayatı kolaylaştıran pek çok yöne sahip. Ancak ödemelerin düzenli bir şekilde yapılmaması halinde artan borçlar ve yaşanan ödeme güçlüğünden dolayı pek çok kişi kullandığı kredi kartlarını iptal ettirme yolunu seçiyor. Bu anlamda borçlu kredi kartı iptal edilir mi, borca yansıyacak olan faiz oranları iptal edilme halinde düşer mi gibi sorularda akıllara takılabiliyor.

Borçlu Kredi Kartı Kapatma , İptali Yasal Mıdır?

Kredi kartınızdaki borçlar nedeniyle kartınızı iptal edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ‘’5464 sayılı banka ve kredi kartları kanununa göre banka kartı ve ya kredi kartı kullanıcılarının tek taraflı olarak kartlarını feshedebilme hakları’’ bulunmaktadır. Buna göre banka kartınızı ya da kredi kartınızı iptal edebilirsiniz.

Borçlu Kredi Kartı Kapatma - Borçlu Kredi Kartı İptal Ettirme

Borçlu Kredi Kartı Kapatma – Borçlu Kredi Kartı İptal Ettirme

Borçlu Banka Kartı Kapatma , İptal Etme Nasıl Yapılır?

  • Telefon bankacılığını kullanarak iptal ettirmek istediğiniz kartın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Sesli yanıt sistemi ile birlikte kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söylemeniz halinde kart iptal işleminiz gerçekleştirilecektir.
  • Bankanızın şubesine giderek borçlu kredi kartı kapatma istediğinize dair dilekçe doldurarak kart iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda da 7 iş günü içerisinde dilekçeniz işleme alınacaktır.
  • Kartınızı internet bankacılığı ve ya mobil bankacılık gibi alanlardan iptal edebilme imkanınız bulunmadığı gibi yenilecek olan uygulamalar ile birlikte ilerleyen zamanlarda bu işlemleri de mobil bankacılık ve ya internet bankacılığı üzerinden halledebilirsiniz.

Borçlu Banka Kartı İptalinden Sonra Borç Ödeme Nasıl Olur?

Kredi kartı iptali yapmış iseniz iptal ettikten sonra kartınızda bulunan ve ödenmesi gereken miktarı tek seferde ödemeniz gerekebilir. Ancak kredi kartınıza taksitlendirme yapmışsanız ve ödemeniz gereken tutar bütçenizi fazlası ile aşıyorsa bu durumda kartınızı iptal etseniz bile sadece her ay taksitleriniz miktarınca ödeme yapabilirsiniz.

Banka kartınızdaki borçları tek seferde ödemek istemeniz halinde faiz indiriminden yararlanabileceğiniz gibi daha az miktarda borç ödemiş olursunuz. Ayrıca bankaya giderek taksitli olmayan ve kartınızı iptal etmeniz halinde tek seferde ödemeniz gereken borçlarınızı da yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma işlemi ile her ay taksitler halinde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızın sunacağı diğer imkanlar ve ödeme seçenekleri ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz şubelere başvurmanız daha doğru olacaktır.

Borcu Olan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Hemen hemen herkesin cüzdanında bir tane kredi kartı var. Alışveriş yaparken büyük kolaylık sağlayan kredi kartı, ipin ucu kaçırıldığı zaman kişilere zor zamanlar yaşatmaktadır. Kredi kartı borçlarını ödeme zamanı geldiğinde büyük bir maddi sıkıntı yaşanmaktadır. İşte bu nedenle kredi kartını doğru bir şekilde kullanmak önemlidir.

Birçok kişinin cebinde birden fazla kredi kartı var. Bu durum alışveriş yaparken kolaylık sağlasa da borçlar biriktiği zaman maddi sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Kredi kartını doğru bir şekilde kullanmak için gelir ile orantılı olacak şekilde kartların limitini belirlemek ve buna göre kullanmak en doğrusudur. Borçları biriken kişiler kredi kartlarından birini kapatarak borçlarını hafifletmeye çalışıyor. Bu durumda en çok merak edilen konu ise borçlu kredi kartı nasıl kapatılır, kartı kapatmak mümkün mü oluyor.

Borcu Olan Kredi Kartını Kapatmak İçin Ne Yapılması Gerek?

Kredi kartlarınızın borcu birikti ve ödemelerde zorluk çekiyorsanız kartlarınızdan birini kapatarak biraz olsun alışveriş harcamalarınızı kısabilirsiniz. Kredi kartı kapatma işlemi için öncelikle banka şubelerine başvurabilirsiniz. Banka şubesine giderek kartı kapatmak istediğinizi belirtip bir dilekçe verebilirsiniz. Bunun dışında kartı kapatmak için müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartı kapatma talebinde de bulabilirsiniz. Sizden alınan bilgiler doğrultusunda kart kapatma işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

Kredi kartı kapatma işlemi sırasında kartın içerisinde biriken borcunuzu ödeme imkânınız varsa toplu halde ödeyebilirsiniz. Eğer böyle bir imkânınız yoksa ve borçlarınız yüklü taksitler şeklinde ise o zaman kapatma işlemi sonrasında da aylık taksit ödeme zamanı geldiğinde yine borçlarınızı taksitler halinde ödeyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise internet şubesini kullanabilirsiniz. Bunun dışında başka bankaların internet şubelerinden de kartınızın borucunu ödeyebilirsiniz.

Kredi kartı doğru bir şekilde kullanıldığı zaman her zaman sizlere büyük kolaylıklar sağlar. Özellikle yüksek miktarlardaki alışverişlerinizi taksitlendirmeniz sizleri maddi yönden rahatlatır. Ama düzensiz yapılan ve gereğinden fazla yapılan harcamalar ay sonlarında sizlere ciddi sıkıntılar yaşatır. Bu nedenle birkaç tane kart kullanıp yüklü miktarda alışverişler yapmak yerine, ihtiyacınızı karşılayacak ve gelirinizle ay sonunda rahat bir şekilde ödeyebileceğiniz kredi kartınızın olması daha doğrudur.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir