Borç Yapılandırma Mı? Borç Kapama Kredisi Mi?

Borç Yapılandırma mı? Borç Kapama Kredisi mi? Yapılan son araştırmalara göre bankalara en sık yapılan başvurular yapılandırma ve borç kredileri ile ilgili. Çekilen kredilerin ya da kullanılan kredi kartlarının ödeme güçlüğü yaratması tüketicileri bu iki yola sık sevk ediyor. Ancak bu ürünler kullanılırken çeşitli blokaj durumları söz konusu olabiliyor. Örneğin borç kapama kredilerinde kredi hesaba aktarıldığında tutar bloke altına alınıyor ve borç ödenene kadar bloke kaldırılamıyor. Ancak yapılandırma sürecinin çeşitli kredili ürünlerinin aktif hale getirilmesi insanların aklında soru işaretleri oluşturdu. Dolayısıyla yapılandırma mı? Borç kapama kredisi mi? Şeklindeki soruya yanıt bulmak gerekti. İşte yanıtı.

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Borç Kapama Kredisi

Yapılandırmaya ilişkin sık sorulan sorulardan bir tanesi de kredi notunun bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği. Öncelikle bilinmesi gereken yapılandırma yapılan üründe bloke durumunun da söz konusu olduğudur. Yani kredi kartı borcu yapılandırıldığında karta blokaj koyulur ve borç ödense dahi bu bloke kaldırılmayabilir. Dolayısıyla yapılandırma sürecinde kredi notunun bundan etkileneceği bilinmelidir.

Her Başvuru Onay Almaz

Yapılandırma sürecine ilişkin bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı da her başvurunun onay almadığıdır. Yani ödeme güçlüğü içinde olmayan bir kişi eğer kredi ya da kredi kartı borcunu yapılandırmak ister ise banka tarafından reddedilebilir. Yapılandırma başvurusu yapacak ya da yapmış olan kişinin ödeme güçlüğü içinde olduğu bilinmelidir. Yani kişinin düzensiz ve gecikmeli ödemeleri söz konusu olmalıdır. Eğer kişi yalnızca yapılandırmadan faydalanmak için kredili ürünlerini geciktirirse bu yalnızca kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Bu nedenle gerçek anlamda gecikme yaşamadan yapılandırma gibi ciddi bir olaya başvuru yapılmamalıdır. Yüklü bir borç altında olan kişiler genellikle bu süreçten faydalanarak daha hafif ödemelere sahip olurlar.

Borç Yapılandırma kredisi Mi? Borç Kapama Kredisi Mi?

Borç Yapılandırma kredisi Mi? Borç Kapama Kredisi Mi?

Borç Kapama Kredileri Herkese Tanımlanmıyor

Borç kapama kredileri teknik olarak pek çok kişinin borç yükünü hafifletiyor. Ancak ne yazık ki herkese tanımlanmıyor. Yani borç kapama kredisi kullanacak bir kişinin KKB notunun kara listede tanımlanmamış olması gerekiyor. Eğer kanuni takip yaşayan ve yeni bir başvuru yaptığında otomatik olarak ret alan bir kişi ne yazık ki bu kredilerden de faydalanamıyor. Bu nedenle 900 ve altı bir kredi notuna sahip olan kişiler bu kredilere başvuru yapılmamalıdır. Bu başvurular genellikle kredi notunun daha fazla düşmesine sebep olacaktır.

Borç Kapama Kredisi Kullanmak

Borçlu Kredi Kartı Kapatma

Borçtan Nasıl Kurtulurum?

Borç kapama kredilerinde 48 ay vade seçeneği

Borç kapama kredilerinde bilinmesi gereken diğer bir ayrıntı ise yüksek vade seçeneğidir. Yani genellikle 36 ay vadede kullandırılan krediler için bu vade seçeneği oldukça kurtarıcı bir rol üstleniyor. Genellikle 1.15 ile 1.50 arasında bir faiz ile kullandırılan bu krediler 48 ay vade seçeneği sayesinde bir hayli ödeme kolaylığı sağlıyor. Özellikle aylık ödemelerin düşmesi tüketicinin toplam borcunu daha rahat amorti etmesini sağlıyor.

KKB notu ve masraflara göre seçenekler

Hem borç kapama kredileri hem de yapılandırma göz önüne alındığında aslında hangisinin daha avantajlı olduğu kişiye göre değişiklik göstermektedir. Zaten KKB notu yeni bir kredi çekmeye müsait olmayan kişiler yapılandırmaya başvuracaklardır. Bunun yanında her iki durumdan da faydalanabilecek kişiler borç kapama kredilerinin masraflarına katlanmak istemeyecekleri için yapılandırmaya başvuru sağlayacaklardır. Ancak yapılandırmanın KKB notunu düşürdüğü de unutulmamalıdır. Eğer kişinin KKB puanının düşmesine ilişkin bir endişesi yok ise bu durumda yapılandırma seçeneği daha mantıklı olacaktır. Ancak yapılandırma sırasında ürüne bloke getirileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle kredi kartını yeniden kullanmak isteyen kişiler bu ayrıntıya dikkat etmelidir.

 

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir