Borç Birleştirme Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

tım borclari tek bankada toplama

Kredi ve kredi kartı ödemelerinde zorluk çekmeye başladı iseniz, ödeme performansınız olumsuz etkilenmeden, biran önce tüm borçların tek kredide birleştirilmesi yoluna gidebilirsiniz. Yalnız kredi başvurusu yapmadan önce aşağıda belirteceğimiz detaylara dikkat ederek hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

  • Öncelikle tüm borçlarınızı listeleyin,
  • Mevcut kazancınıza göre sabit giderlerinizi de düştükten sonra, kalan tutar üzerinden aylık ne kadar taksit ödeyebileceğinizi hesaplayıp maximum ne kadara kadar kredi kullanabileceğinizi belirleyin,
  • Maaş veya serbest meslek gelirinize ek olarak, sunabileceğiniz ek teminatları ayarlayın. (Adınıza kayıtlı aracın ruhsatı, gayrimenkul tapusu, kira geliri için kira kontratı, faiz geliri için hesap cüzdanı gibi…)
  • Mevcut koşullarınız dahilinde size en uygun şartları sunan bankaları araştırın ve gerekirse şubelerdeki müşteri temsilcileri ile ön görüşme yapın.

Borç birleştirme kredisinin avantajları nelerdir?

Borç birleştirme kredisi diğer bir adıyla borç transferi kredisi, mevcut borçlarınızı yeniden yapılandırmanızı sağlayan bir kredidir. Borç birleştirme kredisi;

  • Tüm borçlarınızı tek bankada toplar,
  • Farklı ödeme tarihlerini takip etmektense bir tanesi takip edip düzenli ödeme yapabilirsiniz,
  • Aylık ne kadar taksit ödeyeceğinizi bildiğiniz için, diğer harcamalarınıza yönelik daha rahat planlama yapabilirsiniz.

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Borç birleştirme kredilerinin diğer ihtiyaç kredilerinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Sadece kredi başvurusu sırasında mevcut belgelere (Nüfus cüzdanı, gelir belgesi, adres teyidi için fatura gibi) ek olarak borç kaydına ait ekstre ve ödeme planları eklenir.

Borç birleştirme kredisi nasıl kullanılır?

Teslim edilen evraklar sonrasında, kredi başvurusu yapan kişinin kredi notu kontrol edilir. Eğer ödeme performansında henüz bir düzensizlik yok ise ve aylık kazancı, kredi taksitini karşılayabilecek düzeyde ise borç birleştirme kredisi kullandırılıp, sözleşmelere de imzalar alındıktan sonra, karşı bankanın ilgili hesaplarına EFT yapılır. Bu transfer işlemi sırasında bankaların çoğu masraf almamaktadır. Ödemelerin tamamlanması ile,  ilgili borç hesaplarına ait EFT makbuzları kredi dosyasında saklanır.

borc kapatma kredisi

borc kapatma kredisi

En Ucuz Krediyi Hangi Banka Veriyor

En ucuz krediyi hangi banka veriyor? Sorusu kredi kullanacak olan kişilerin aklına gelen ilk sorudur. En uygun olan krediyi verecek olan bankalar günlük ve haftalık olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tarz bir durumda kredi kullanmak istediğinizde en uygun olan krediyi verecek olan bankayı nasıl bulacağınız aslında cevap bulması gereken en önemli sorudur.

İlk olarak online ortamdan “En uygun konut kredisi”, “En ucuz kredi veren banka” ya da “En düşük faizli ihtiyaç kredisi” tarzında cümleler ile basit bir şekilde arama yaparak en uygun olanı bulmanız oldukça zor. Diğer yandan tüm bankaları bir bir gezerek bankaların faiz oranlarını toplama da, sayı açısından düşünüldüğünde hem çok zor hem de oldukça büyük bir vakit kaybıdır. Peki, uygun olan krediyi verecek olan banka nasıl bulunur?

Günümüz teknolojisi sayesinde online ortamdan her şey alınabilmekte ve karşılaştırılabilmektedir. Kendiniz için en uygun olan şeylerin alınabileceği bir ülkede yaşıyoruz. Online ortamdan yapılacak olan alışverişlerde oldukça büyük bir rekabet bulunuyor. Doğru olan araştırmalar sonucunda karlı olan alışverişlerde yapılabiliyor. Online ortamda yer alan pazarın büyümesi ile bankalarda online siteler aracılığı sayesinde kredi hizmeti işlemlerini bu şekilde yapmaya başlamıştır. Sadece bankaların online sitelerinden değil, bankaların kıyaslanması için hazırlanan özel şirketlerin kurmuş olduğu siteler de bu rekabet ortamında yer almaktadır.

Online ortamlara hazırlanmış olan uygun faiz oranları ile kısa süre içinde birçok karşılaştırmayı yapabilirsiniz. Ayriyeten bu aracı siteler ile tüm bankların faiz oranları da kolay bir şekilde karşılaştırılmaktadır. Bu sitelerde öne çıkmak isteyen bankalar da özel olarak hazırlamış oldukları faiz indirimleri ile hizmet verir. Özel kişilere sahip olan karşılaştırma sitelerinde yapılacak olan araştırmalarda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur.

Bunlar; Hangi bankaya başvuru yaptığınızı ve hangi bankaya başvuru iletileceğine dikkat etmelisiniz, krediniz için hangi faiz oranı ile başvuru yaptığınızı görmelisiniz, faiz oranını görmeden başvuru yapmamalısınız, kredi sürecini takip etmeyecek olan ve gerekli olan durumlarda size yardımcı olmayacak olan sitelerden kesinlikle başvuru yapmamanız gerekir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir