Bedelli Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın bedelli askerliği gündeme getirmesi ile birlikte milyonlarca gencin gözü bedelli askerlik şartlarının kesinleşmesindeydi. 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nda Askerlik Kanunu ve Bazı Kanun ile Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair sunulan Kanun Teklifi görüşmelerinin ilk bölümümü tamamlandı. Bedelli Kredisi Nasıl Alınır sorusundan önce bedelli askerlik için şartları gözden geçirmekte fayda vardır. Beklenen bedelli askerlik şartları kesinleşti. Açıklamalara göre 1 Ocak 1994’den önce doğanlar 15 bin TL bedel ödediklerinde 21 gün mecburi temel askerlik görevini yaparak bu yeni yasadan faydalanacaklardır. Yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 2000 Euro bedel ödeyecekler ancak 21 gün mecburi askerlik hizmetinden muaf tutulacaklar askerlik hizmetlerini yerine getirilmiş sayılacaktır.  Yeni teklif kabulü ile askerlik için şart olan 1 Ocak 1993 olan tarih 1 Ocak 1994 olarak değiştirilmiştir.

Bedelli Askerlik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Bedelli askerliğin kesinleşmesi üzerine gözler bankaların verecekleri kredi oranlarına çevrildi. Bedelli askerlik için kredi veren bankaları hangileridir? Bedelli askerlik kredisi faiz oranları nelerdir Bedelli Kredisi Nasıl Alınır? Yazımızda birlikte inceleyelim. Bedelli askerlik ücretinin 15 bin TL olarak açıklanmasından sonra çekeceğiniz bu krediyi ortalama olarak, 12 ay vade de 17 bin TL, 48 ay vade de ile 23 bin 472 TL olarak geri ödemesi yapılacaktır.  Bedelli askerliğin açıklanmasından hemen sonra Ziraat Bankası en uygun bedelli askerlik kredileri için çalışmalara başladığını açıkladı. Bedelli askerlik şartlarının henüz kesinleşmediği için bankalar ihtiyaç kredisi altında kredi faiz oranlarını tekrar düzenlediler. Bedelli Kredisi Nasıl Alınır diye merak edenler bu yazımızdan faydalanabilirler.

Bankaların Kredi Şartları Nelerdir?

Bedelli askerlik için de olsa bankalardan çekmek istediğiniz bedelli askerlik kredisinin şartları diğer kredilerle aynıdır. Bedelli Kredisi Nasıl Alınır yazımıza tüm bankaların izledikleri kredi verme şartlarına göz atalım. Bir bankaya herhangi bir kredi için başvurulduğu andan itibaren banka kişinin kredi notuna bakar. Kredi notu kişinin kredi kartı ya da kredi çekimleri sonucunda ödemesi gereken ekstre tutarlarını gün aksatmadan ve tam istenilen tutarda yatırdıklarında banka tarafından takdir gördüklerine dair verilen nottur. Eğer siz de daha önce bir banka ile çalışmışsanız, ödemelerinizi gününde ve eksiksiz yapmışsanız kredi notunuz yüksek çıkacaktır.

Ancak ödemelerinizde aksamalar olmuşsa, yasal takibe girmişseniz herhangi bir bankadan kredi onayı almanız çok zordur ve hatta imkânsıza yakındır. Yani Bedelli Kredisi Nasıl Alınır sorunuzda ilk araştırmanız gereken Kredi notunuzdur. Bu nedenle krediye başvurmadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Bankanın kredi notu şartı ise en az 1300 puandır. Kredi notunuzun düşük olduğunda, bazı durumlarda banka kredi talep eden kişiden, yüksek gelirli maaş bordronuzu getirmeniz karşılığında krediye onay verebilmektedir. Ancak bankaların kar listesine girdiyseniz, hiçbir şekilde kredi alabilmenizin imkânı bulunmamaktadır. Eğer ilk defa bir bankadan kredi çekme talebinde bulunuluyorsa banka kişiden yine yüksek gelirli maaş bordosunu talep ederek krediye onay verecektir. Düzenli olarak ödemelerini yapan kişiler ise sadece nüfus cüzdanları ile bankaya başvurarak anında kredi çekebilme avantajına sahiptirler. Bir krediye başvurmadan önce dikkat edeceğiniz şey bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırmaktır. Kamu bankalarının bedelli askerlik açıklamasından sonra belirledikleri kredi oranı aşağıdadır.

12 AY VADE Kredi: 15 bin TL – Vade: 12 ay – Faiz: Yüzde 1,67 – Aylık: 1.419 TL – TOPLAM: 17.016 TL

36 AY VADE Kredi: 15 bin TL – Vade: 36 ay – Faiz: Yüzde 1,67 – Aylık: 589 TL – TOPLAM: 21.204 TL

Bedelli Kredisi Nasıl Alınır konulu yazımızda size son olarak önerimiz; İhtiyaç kredileri veren bankaları incelemeniz ve faiz oranlarını karşılaştırmanız faydanıza olacaktır. Böylelikle en düşük faiz oranına karar vererek toplamda ödeyeceğiniz tutarın daha az olmasını sağlayabilirsiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir