Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Çekilir?

Askerlik bir Türk için çok önemlidir. Vatana karşı yapılacak bir görevdir. Her Türk erkeği bu vatani görevini yapmak ister. Ancak hayatındaki bazı gelişmelerden dolayı askerlik görevini ertelemek ya da kısa süreli vatani görevini yerine getirmek zorunda kalabilir. Bu yazımızda sizlere Bedelli askerlik kredisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bedelli askerlik bekleyen vatandaşlar, bir yandan da ücreti nasıl ödeyeceklerini düşünürken, açıklama bankalar tarafından yapıldı. Bedelli askerlik yasasının çıkmasından sonra binlerce vatandaş kredi çekmek için bankaların kapısını çalıyor.

Bedelli Askerlik Kredisi Nasıl Alınır?

AK Partili Grup Başkanvekili Bülent Turan, milyonların beklediği bedelli askerlik haberini açıkladı. AK Partili Turan, ”Yaş 25, ücret 15 bin TL ve 25 gün de askerlik olacak’ ‘dedi ve şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan genel kuruldur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 25 gün askerlik yapma şartı geliyor.” ifadelerine yer verdi. Gündemi meşgul eden ve vatandaşların uzun süredir bekledikleri Bedelli askerlik kredisi kullanacak adayların çoğunluğu devlet bankası olmasından dolayı Ziraat Bankasını tercih etmektedir. Tüketici kredisi kapsamında yer alan bedelli askerlik kredisi, Ziraat Bankası tarafından %1.67 faiz oranları ile sunulmaktadır.

 

Bedelli askerlik kredisi Hesaplama

Öncelikle Bedelli askerlik kredisi başvurularında söz konusu faiz oranları bankalara göre değişkenlik gösterebileceğini hatırlatmak isteriz. Kamu bankalarından ihtiyaç kredisi veya tüketici kredisi çekerek ödenecek bedelli tutarında geri ödeme seçenekleri şu şekilde olacaktır:

12 AY VADE

Kredi: 15 bin TL

Vade: 12 ay

Faiz: Yüzde 1,67

Aylık: 1.419 TL

TOPLAM: 17.016 TL

 

24 AY VADE

Kredi: 15 bin TL

Vade: 24 ay

Faiz: Yüzde 1,67

Aylık: 793 TL

TOPLAM: 19.032 TL

 

36 AY VADE

Kredi: 15 bin TL

Vade: 36 ay

Faiz: Yüzde 1,67

Aylık: 589 TL

TOPLAM: 21.204 TL

 

48 AY VADE

Kredi: 15 bin TL

Vade: 48 ay

Faiz: Yüzde 1,67

Aylık: 489

TOPLAM: 23.472 TL

 

Bedelli Askerlik Kredisi İçin Şartlar Nelerdir?

Bedelli askerlik yasasını bekleyen çok fazla genç mevcuttur. Bedelli askerlik konusunda gündemi sürekli takip eden vatandaşların beklediği haber sonunda geldi. Peki, bedelli askerlik yapmak isteyenler için Bedelli Askerlik Kredisi almak için gereken şartlar nelerdir birlikte inceleyelim. Bedelli askerlik için kredi çekmek isteyen vatandaşların bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Banka borcu yasal takip sürecine girerek adı kara liste içerisine giren kişilerin ne yazık ki bu krediyi kullanmaları kesinlikle mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra bankalardan kırmızı kalem yemek olarak da anılan bu durum karşısında kara listedeyken kredi çekilmesine bankalar kesinlikle izin vermemektedirler.

Kişi kara liste affı ile listeden çıksa dahi çoğu zaman banka ancak şu anda çok yüksek aylık gelir belgesi sunarsa kredi onayı verebiliyor. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredisi çekme koşulları arasında yer alan aylık düzenli gelire sahip olmak ve bu geliri belgelemek de aranılan bedelli askerlik kredisi koşulları arasında yer almaktadır. Bedelli askerlik kredisi çekmek için kredi notu sorgulaması da yapılmaktadır. Kredi notunun yüksek olması için o ana kadar kredi ödemelerinin aksaksız ve eksiksiz yatırılması gerekmektedir. Aksi durumlarda kredi notunuz düşük olacağından herhangi bir kredi talebiniz bankalarca ret edilecektir.  Ziraat Bankası kredi notu ortalaması için en düşük kredi notu 1300 puan ve üzerinde olmasını istiyor. Yani orta riskli kredi notu olan kişilerin dahi kredi onayı almaları için 1300 puan ve üzerinde olması gerekiyor. Ziraat Bankası düşük kredi notuna bedelli askerlik kredisi onayını ne yazık ki vermiyor. Yani Bedelli askerlik kredisi kullanmak için kredi notu ortalaması ve aylık gelir belgesi yeterli oluyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir