Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi Veren Bankalar

kredi basvuru sayisi ne zaman silinir

Başvuru sayısı yüksek olan kişilerin kredi alması başvuru yapmayan kişilere göre daha zordur. Bankalar, başvuru sayısı yüksek olan tüketicilere kredi vermeyi çok fazla tercih etmemektedir. Hemen hemen her banka kredi talebiniz sırasında bu başvuru rakamını sorgulamakta, sonrasında kredi kararını vermektedir. Ancak başvuru sayısına takılmayan yani başvuru sayısını gözardı eden bankalarda bulunmaktadır.

Özel olarak bilinen bankaların bir çoğu başvuru sayısı fazla olanlara kredi vermeyi tercih etmemektedir. Bunun nedeni ise hem birden fazla bankadan aynı anda kredi alınmasının önüne geçmek, hem de analiz edemediği risklerin varlığından şüphe edilmesidir. Başvuru sonucunun olumlu ya da olumsuz olduğunu kontrol edemeyen bankalar, böyle bir durumda risk almaktan kaçınırlar. Bu durumu bir örnek ile açıklayacak olursak; En yakın arkadaşınızın isminin Ali olduğunu varsayalım. Ali’nin bir arkadaşı Ali’den borç istemiş, ancak Ali bu arkadaşına borç vermemiş. Sizinde uzaktan tanıdığınız Ali’nin arkadaşı sizden borç istediğinde Ali vermediği için sizlerde borç vermeyi tercih etmeyeceksinizdir. Bankalar da aynı bu şekilde işlemlerine yön vermektedir.

Diğer bankalara yaptığınız başvuruları gören bankalar, kredi notunuz yüksek olsa dahi, neden kredi alamadığınızı merak etmekte, diğer bankaların neden kredi vermediğini bilemediğinden dolayı risk almamaktadır. Peki, böyle bir durumda ne yapmalısınız? Başvuru sayınız artıran nedenler nelerdir? Şimdi birlikte bunları inceleyelim.

Kredi Başvuru Sayısı Neden Artar?

Kredi başvuru sayısı, yaptığınız her bankacılık ürünü başvurusunun ardından yükselmektedir. Yani sizler krediye başvurduğunuz da başvuru sayısı +1 olarak artacaktır. Kredi kartına başvuru yaptığınız da 2 olacak, ek hesap başvurusu yaptığınız da 3 olacaktır. Hatta bazı bankalar, kredi notunuzu ya da kredi sicil durumunuzu kontrol edildiğinde dahi bunu başvuru yapılmış olarak görmektedir.

Kredi başvuru sayısının artma nedenlerinin başında ise, aynı anda yapılan başvurular gelmektedir. Bankada çalışan kişilerin kredi, kredi kartı onaylatmak gibi bir hedefleri olduğundan dolayı, kredi başvurusu yaptığınız da sizlere kredi kartı da göndermek isteyecek, kredi kartı başvurusu da yapacaktır. Bu durumda başvuru sayınız bir anda 2 olacaktır. Aynı durum ek hesap limitlerinde de geçerli olacaktır. Bu nedenle kredi başvurunuz sırasında eğer almak istemiyorsanız, asla kredi kartı başvurusu yapmamalısınız.

Kredi Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Yaptığımız araştırmalar sonucunda başvuru sayısının silinmesinin 180 günü bulduğu sonucuna ulaştık. Ancak bu konuda net bir tarih ya da süre verilmemektedir. Bankacılık ürünlerine yapılan başvuruların bu kadar uzun bir sürede silindiğini göz önüne aldığımız da başvuru yaparken oldukça dikkatli hareket etmeliyiz. Bir başka deyişle, yaptığımız fazla sayıda başvurunun cefasını 6 ay boyunca çekmek zorunda kalabiliriz. Burada aklınıza tüm başvuruların 6 ay sonra silineceği gelebilir ancak durum hiç de o şekilde değildir. Bugün yaptığınız başvuru 180 gün sonrasında, 7 gün önce yaptığınız başvuru ise 173 gün sonrasında silinmektedir.

kredi basvuru sayisi

kredi basvuru sayisi

Başvuru Sayısı Yüksek Olana Kredi Veren Bankalar

Başvuru sayısı nedeniyle kredi alamayanlar için elbette alternatif seçenekler bulunmaktadır. Bu alternatifleri ise başvuru sayısına bakmayan bankalar oluşturmaktadır. Yani başvuru sayınız 20’de olsa, eğer ödemeleriniz ve kredi notunuz yüksek ise bu bankalardan kredi alabilirsiniz. Eğer ödemeleriniz de düzensiz ise bu durumda en az 4 ay boyunca ödemelerinizi zamanında yapmalı, sonrasında kredi başvurusunda bulunmalısınız.

Ziraat Bankası Başvuru Sayısı Yüksek Olanlara Kredi

Ziraat Bankası, başvuru sayısına bakmayan bankaların başında gelmektedir. Yapacağınız kredi başvurusunu değerlendirme aşamasında başvuru rakamınız ile ilgilenmeyen Ziraat Bankası, en önemli kıstas olarak ödeme düzenini göz önüne almaktadır. Eğer son 6 ay içerisindeki kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz düzenli ise Ziraat Bankası kredi alabileceğiniz ilk bankadır.

Vakıfbank Başvuru Sayısı Yüksek Olanlara Kredi

Vakıfbank, kredi başvuru sayısı yüksek olanların kredi alabileceği bir diğer bankadır. Ziraat Bankası’nda olduğu gibi Vakıfbank’ta kredi başvurunuz sırasında başvuru sayınız ile uzaktan ya da yakından ilgilenmemektedir. Yine Vakıfbank içinde en önemli kıstas ödemelerinizin düzenli olup olmadığıdır.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (4 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir