Basit Faiz Nedir? Basit Faiz Nasıl Hesaplanır?

Kredi Yapılandırma İle Kredi ve Kredi Kartı Borçlarından Kurtulma

Basit Faiz Nedir?

Basit faiz, bir kredinin faiz ücretini hesaplamak için kullanılan hızlı ve kolay bir yöntemdir. Basit faiz, günlük faiz oranını anapara ile ödemeler arasında geçen gün sayısı ile çarparak belirlenir.

Basit Faiz = P x I x N

 

Bu tür bir faiz, genellikle otomobil kredileri veya kısa vadeli krediler için geçerlidir. Banka kartlarınızda ki ek limitte basit faiz üzerinden hesaplanır.

Basit Faiz Nasıl Hesaplanır?

Basit bir faiz kredisinde ödeme yaptığınızda, ödeme ilk olarak o ayın faizine gider ve geri kalanı da anaparaya gider. Her ayın faizi tam olarak ödenir, böylece hiçbir zaman tahakkuk etmez. Buna karşılık, bileşik faiz, aylık faizi bir kısmını krediye geri ekler; Her ayın sonunda, eski ile ilgili yeni bir faiz ödersiniz.

Basit Faizin nasıl hesaplandığını anlamak için, 15.000 TL ‘lik anapara bakiyesi ve yıllık% 5’lik basit bir faiz oranı olan bir otomobil kredisi düşünün. Ödemeniz 1 Mayıs’ta gerçekleşecek ve kesin vadede kesin olarak ödeyecek olursanız, banka faizinizi 30 gün içinde Nisan ayında hesaplar. Bu senaryo altında 30 güne tekabül eden faiz ödemeniz 61,64 TLdir. Ancak, 21 Nisan’da ödeme yaparsanız, banka Nisan ayında sadece 20 gün boyunca faiz ödemeye başlar ve faiz ödemenizi 41.09 TL olur ve, 20 TL’ lık bir tasarrufla düşürür.

Basit Faizli Kredi Kimler İçin Uygundur?

Basit faiz günlük olarak hesaplandığından, çoğunlukla kredilerini zamanında veya her ay başında ödeyen tüketicilere fayda sağlar. Yukarıdaki senaryo altında, 1 Mayıs’ta 300 TL’lik bir ödeme gönderdiyseniz, 238,36 TL’si anaparaya gider. Aynı ödemeyi 20 Nisan’da gönderdiyseniz, 258.91 TL anaparaya gider. Her ay erken ödeme yapabiliyorsanız, temel bakiyeniz daha hızlı küçülür ve krediyi orijinal tahminden daha erken ödersiniz.

Tersine, eğer ödemenizi geciktirirseniz, ödemenizin daha fazlası, r ödediğiniz zamandan daha fazla faizle sonuçlanır. Aynı otomobil kredisi örneğini kullanarak, ödemeniz 1 Mayıs’ta gerçekleşirse ve 16 Mayıs’ta yaparsanız, 45 gün boyunca 92,46 tl tutarında bir maliyetle ödersiniz. Bu, 300 TL ödemenizin yalnızca 207,54 tl ‘lık anaparasını ödemiş olduğu anlamına gelir. Bir kredinin ömrü boyunca tutarlı bir şekilde ödeme yaparsanız, kesin ödemeyi beklenen ücret üzerinden ödemediyseniz, son ödemeniz orijinal tahminden daha büyük olacaktır.

Ne Tür Krediler Basit Faiz Kullanıyor?

Basit faiz genellikle otomobil kredileri veya kısa vadeli kişisel krediler için geçerlidir. Ve banka kartlarınızda ki ek hesap için kullanılır. Bazı bankalar iki haftada bir ödeme planı için ipotek için bu yöntemi kullansalar bile, çoğu ipotek basit faiz kullanmazlar. İki haftalık planlar genellikle tüketicilerin ipoteklerini erken ödemelerine yardımcı olur çünkü borçlular yılda iki ekstra ödeme yaparlar ve daha hızlı bir şekilde anapara ödeyerek kredinin ömrü boyunca faiz tasarrufu sağlarlar.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir