Bankalar En Fazla Kaç Ay Kredi Veriyor?

bankalar en fazla kaç vadeli kredi veriyor

Bu yazımızda çektiğimiz kredinin aylık geri ödemesinin düşük olması için sıklıkla sorduğumuz sorulardan birisi olan, bankalar en fazla kaç ay kredi veriyor? Sorusunun cevabını vereceğiz.

Bankalar En Fazla Kaç Ay Kredi Veriyor?

Bankalar en fazla kaç ay kredi veriyor? Sorusunun cevabından önce, kredi vadelerinin çekilen kredi türüne göre yasal olarak maksimum sınırları olduğunu söyleyelim. Yani kredi çekerken vade tutarını size sunulan en üst vadede seçebilirken, bu vadenin üzerine çıkılması mümkün değildir.

Bankalar En Fazla Kaç Ay İhtiyaç Kredisi Veriyor?

Bankaların müşterilerinin genel ihtiyaçlarını karşılamak adına verdikleri ihtiyaç kredileri, şuan için en fazla 48 ay ile sınırlandırılmış durumdadır. Bu sınırlama bankaların inisiyatifinden ziyade, BDDK tarafından belirlenmektedir. Bu nedenle bankaların direkt olarak ihtiyaç kredilerinde 48 aylık vade sınırını aşmaları, mümkün değildir. Bazı bankalar sunmuş oldukları bazı alternatif yöntemlerle, bu süre bir nebzede olsa aşılabilir olsa da, şimdilik tatmin edici düzeyde değildir. Örneğin 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi modeli, bu yöntemlerden birisidir. Bu sayede kredinizin vadesi 48 ay yerine, 51 aya çıkabilmektedir.

Aşağıda ki başlıklarda fazla kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

120 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

120 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

 

Bankalar en fazla kaç ay taşıt kredisi veriyor?

Araç almak isteyenlere bankaların kredi kapsamında sundukları hizmet olan taşıt kredileri, araç almak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisidir. BDDK taşıt kredilerinde birkaç yıl önce 60 ay vadeye müsaade etmekteydi. BDDK son yaptığı düzenleme ile taşıt kredisi vade sınırlamasını, 48 aya çekti. 2018 yılının Ağustos ayında yapılan düzenleme gereğince, şimdilik 48 ay olan taşıt kredisi vade sınırının yeniden 60 aya çıkarılması düşünülmektedir. Yine bu sınırlamanın da, taksit erteleme kampanyaları ile birkaç ay aşıldığı bilinmektedir.

Bankalar En Fazla Kaç Ay Kredi Veriyor?

Bankalar En Fazla Kaç Ay Kredi Veriyor?

Bankalar En Fazla Kaç Ay Konut Kredisi Veriyor?

Bankalar en fazla kaç ay kredi veriyor? Sorusunun cevapları arasında en uzun vade sınırı, konut kredileri için geçerlidir. BDDK yaptığı yeni düzenlemelerle, konut kredisi vade üst sınırını 240 aya çıkarmıştır. Yani konut kredilerinde, 20 yıllık bir vade söz konusudur. Her ne kadar taksit erteleme durumu söz konusu olmasa da, konut kredisi verme şekilleriyle banka müşterisinin rahatlaması sağlanmaktadır. Bankalar müşterilerine ödeme rahatlığı sunabilmek adına, birkaç kişinin tek bir konut kredisi çekebilmesine imkan tanımaktadır. Konut kredilerinde her ne kadar vade sınırında daha fazla artış beklenmese de, faiz indirimleri üzerinde çalışıldığı bilinmektedir.

120 Vadeli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Hizmet Kullanımı İçin Sunulan İhtiyaç Kredileri

Normal ihtiyaç kredileri dışında, hizmet kullanımı için sunulan ihtiyaç kredileri de bulunmaktadır. Bu kredilerin vade sınırları, normal ihtiyaç kredilerine göre biraz daha uzundur. Örneğin imar barışı kredisi, eğitim kredisi ve tadilat kredileri, bunlardan bazılarıdır.

Özellikle tadilat kredisinde, evini tadilata sokmak isteyenlerin 60 aya kadar yararlanması için alternatif krediler sunulmaktadır.

Kredi Vadesini Neye Göre Belirlemeliyim?

Çekeceğiniz kredinin vadesinin uzun olmasından çok, gelir durumunuza uygun bir vade çıkarmak oldukça önemlidir. Rahat ödeyebileceğiniz tutarların altında vade belirlemek daha fazla faiz ödemenize ve uzun süre borçlu kalmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden kısa vadelerde ödemesini yapabileceğiniz vade tutarı seçmek, borcunuzun geri ödenme sürecinde fazla faiz ödemenizi önleyecektir. Bunun yanı sıra borcunuzu hemen bitirmek ve daha az faiz ödemek adına, ödemenizde risk oluşturacak vadelere girmemenizi de tavsiye ederiz. Bu durumda borcunuzu ödemekte zorluk çekebilir ve farklı krediler çekerek daha fazla borçlanabilirsiniz.

Kısacası kredi vadenizi belirlerken, iki hususu da göz önüne alıp iyi bir denge kurmanız oldukça önemlidir. Bankalar en fazla kaç ay kredi veriyor? Sorusuna cevap verdik. Banka kredileri ve vadeleri hakkında her türlü bilgiye, web sitemizin diğer sayfalarından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir