Banka İşlemleri

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka hesabına konulan bloke işlemi nasıl kaldırılır? 2021 Güncel bilgilerle başka bankadan hesap açıldığından hesaptaki bloke kalkar mı?

Belli bir borç sonrasında özellikle devlet dairelerine borçlanma durumlarında banka hesaplarına bloke konulmaktadır. Kişi ya da kişilerce banka hesaplarının dondurularak hesaplardaki borç miktarlarına göre o tutarın bloke edilmesi işlemine bloke adı verilmektedir.

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

Blokeler borç miktarına göre yapılmaktadır. Yani kişinin 600 TL borcu varsa banka hesabına 600 TL’lik bir bloke konulur, hesaptaki geri kalan tutar ise kullanıcı tarafından kullanılabilir. Blokeler devlet daireleri tarafından konulan bir durumdur. Öncelikle bunun nedeni oldukça hızlı bir işlem ve herhangi bir masrafı olmamasıdır. Alacaklılar kişiyi icraya vererek haciz işlemi başlatabilirler. Ancak bloke işlemlerinden borç tutarı bir üst yazı ile bütün bankalara bildirilmektedir. Bankalar borç tutarı kadar hesaba bloke koyar ve kişi ilgili daireye gidip gerekli ödemesini yaptığında bloke kaldırılmaktadır.

Banka hesabından blokenin kaldırılması için kişi öncelikle hesabına kim bloke koymuşsa öncelikle onunla görüşmesi gerekmektedir. Bloke işlemlerini genellikle devlet daireleri koymaktadır. Kişi ilgili devlet dairesine giderek bloke kaldırma işlemi için başvuruda bulunabilir. Eğer ki kişi bir işse girdiyse ve borcu fazlası ile çalıştığı kuruma giderek maaşının 1/10 kadarının kesilerek vergi dairesi hesabına kişi kendi adına yatırması talebinde bulunabilir. Eğer kişinin borcu ödenebilecek bir miktarsa kişi bunu ödeyerek blokesini anında kaldırabilmektedir.

Başka Bankadan Hesap Açmak Blokeden Kurtarır Mı?

Alacaklı kişinin bütün bankalara yazı göndermesi ile birlikte kişinin ne kadar bankada hesabı varsa tüm bankalar hesaplarına bloke koyar. Ancak hesabı yoksa ilgili kişinin hesabı olmadığına dair bir yazı ile durum bildirilir. Kişi daha sonra başka bir bankadan yeni bir hesap açarsa o hesaba bloke uygulanmaz. Alacaklı kişi bu durum neticesinde ilgili bankaya ya da tüm bankalara yeniden bir bloke yazısı göndermesi gerekmektedir. Bankaların kişilerin hesaplarına bloke koyması durumu ilgili tarafından beyanı ile olmaktadır. Kişinin bu konuda banka ile çözeceği bir durum yoktur. Kişi sorunu bloke koyduran kurum ile çözmelidir. Eğer ki kişi ödeme yapabileceği tarihi ibraz ederse bloke kaldırılabilir.

Bu içerik dışında daha önce kredihocası.com’da yer verdiğimiz Kredi Kart Borcundan Eve Haciz Gelir mi? konusu da ilginizi çekebilecek bir başka içerik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu