Banka Faiz Oranları

Banka Faiz Oranları

Günümüz Türkiye’sinde herşey artış gösterdiği gibi, banka faiz oranları da hızla artış göstermiştir.

Faizler Neden Yükseldi?

Halk arasında şuan en büyük sorun, yüksek faizler ve gittikçe değerini kaybeden Türk Lirasıdır. Artan enflasyon seviyesi tüm ekonominin değişmesini sağlamıştır. İlk değişim banka faizlerinde olmuştur.

Yükselen banka faizlerinden ötürü halk, kredi kullanamıyor, kredi kullansa dahi aldığı krediyi ödeyemiyor ve kullanan kişinin üretim oranları düşüyor.

Üretim maliyetleri de enflasyonla birlikte artış gösterdiği için, üretilen ürünlerin dünya fiyatlarıyla olan rekabeti azalmaktadır. Böyle olunca da üretim düşmektedir.

Bazı Bankaların Faiz Oranları

Hemen her banka faiz oranlarını artırmıştır. Genel olarak, konut kredisi faiz oranları %1.50 ile %1.80 arasında değişirken, ihtiyaç kredisi faiz oranları %1.80 ile %2.00 oranına ulaşmıştır.

2018 Yılı içinde merkez bankasından gelen açıklamaya göre faiz oranlarında herhangi bir değişim beklenmezken, bazı bankaların yıl sonunda kredilerini piyasadan daha düşük faizle kredi kullanıcılarına sunması bekleniyor.

  • İş Bankası Faiz Oranı %2,60
  • Teb Faiz Oranı %2,90
  • Burgan Bankası Faiz Oranı %2,99
  • Halk Bankası Faiz Oranı %2,99
  • ING Bank Faiz Oranı %2,99
  • Vakıfbank Faiz Oranı %2,99
  • Akbank Faiz Oranı %3,12
Banka Faiz Oranları

Banka Faiz Oranları

Bu oranlar bankaların verdiği ihtiyaç kredilerinin 2018 yılı faiz oranlarıdır.

Aşağıda ise 2017 yılı faiz oranlarını belirttik.

İş Bankası Faiz Oranı %0,88

Teb Faiz Oranı  %0,98

Burgan Bankası Faiz Oranı %0,95

Halk Bankası Faiz Oranı %0,89

ING Bank Faiz Oranı %0,95

Vakıfbank Faiz Oranı %0,92

Akbank Faiz Oranı %1,09

Bir yıl içinde değişen faiz oranları ekonomiyi fazlasınca etkilemiştir. Faiz oranları kredi türüne ve vadeye göre değişse de verdiğimiz oranlar ihtiyaç kredisi için faiz oranlarıdır. Bu faiz oranlarını tüm bankalar halka açık sitelerden duyuruyor, ayrıca sizlere bütçenize uygun şekilde ödeme imkanı sunuyor.

Vadeli mevduat hesabınızdaki faiz oranı ise her bankaya ve vade tutarına göre değişim göstermektedir. Belirlediğiniz tutarı vadeli hesaba yatırdığınız takdirde size belirlenen vade süresince çekmeyeceğinize garanti getirirseniz, yatırdığınız paranın üzerinden, belirtilen faiz oranında para kazanacak ve birikimlerinizi kolaylıkla değerlendirebileceksiniz.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir