Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar

Asgari ücretle çalışan kesim, en fazla kredi çeken çalışan kesimler arasında yer almaktadır. Sıklıkla finansal desteğe ihtiyaç duyan asgari ücretliler, ihtiyaçlarını gidermek için kredi ve kredi kartlarından yararlanmaktadırlar.  Bankaların kredi verme şartları göz önüne alındığında ise, bankalar kredi çekmek isteyen kişilerden gelirlerini belgelemelerini talep etmektedirler. Bu yüzden akla ilk gelen sorulardan birisi de, asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar? Sorusudur.  Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar? sorusunun cevabını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar?

Güncel olarak 1650 TL olan asgari ücret, bankaların asgari ücretli kesime kredi verecekleri miktar üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Zira bankalar kişinin kredi notunun yanında, net gelirlerini de değerlendirmekte ve buna göre kredi vermektedirler. Bankaların bu konuda dikkat ettikleri noktalardan birisi, kredi taksitinin kişinin gelirinin %80’i geçmemesidir.

Yani bu hesaplamaya göre asgari ücret tutarında maaş aldığını belgelediği taktirde, aylık taksiti 1280 TL’ye kadar kredi çekebilmektedir. İhtiyaç kredilerinde bu tutarı 48 ay vade ile çarparken, konut kredilerinde ise bu vade 120 ay ile sınırlıdır. Yani güncel olarak 1650 TL asgari ücret alan bir kişi 48 ay vadeyle, 1280×48=61440 TL kredi çekebilmektedir.

Ancak bankanın bu tutarda bir krediyi tahsis edebilmesi için, kişinin aynı iş yerinde birkaç aydır sigortalı bir şekilde çalışıyor olması ve kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

Kısa vadeli çekilecek kredilerde de, yine bu hesaplama geçerlidir. Şayet 12 ay vadeyle kredi çekecekseniz, bu kez de maaşınızın %80’ini geçmeyecek tutarın 12 aya çarpımıyla elde edeceğiniz rakamı çekebilirsiniz. Ancak bu rakam faizler ve diğer kredi masrafları ile birlikte hesaplanmaktadır.

Bankalar artık gelir belgesinden çok, kişilerin kredi skoruna daha fazla dikkat etmektedir. Bu nedenle gelirinizden ziyade, kredi notunuzun yükse olması daha fazla önem arz etmektedir.

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar

Asgari Ücretlinin kredi limiti ne kadar?

Yukarıda verdiğimiz rakamlar asgari ücretli için bir limit olarak kabul edilse de, kredi notunun yüksek olması yani bankalarla olan geçmiş ilişkilerinizin mükemmel seviyede seyrediyor olması, çekebileceğiniz kredi miktarını artıran önemli etken olmaktadır. Ayrıca evde başka çalışanların olması, evinizin size ait olması, eğitim gören çocuk sayısının az ya da hiç olmaması gibi etkenlerde, kredi tutarını artıran faktörler arasında yer almaktadır.

Asgari ücretliye kredi veren bankalar

Kredi çekmek isteyen ve asgari ücretle çalışan insanların en fazla araştırma yaptığı konulardan birisi de, asgari ücretliye kredi veren bankalar olmaktadır. Yukarıdaki şartları sağlayan kişilere, tüm bankalar kredi vermektedir. Asgari ücretliye kredi veren bankalar üzerinden yararlanabileceğiniz kredi tutarları, her ne kadar yukarıdaki hesaba göre yapılıyor olsa da,  bazı bankalar bu tutarları biraz daha kısıtlayabilmektedir.

Özetle tüm bankalar asgari ücretliye kredi veriyor olsa da, kredi limitleri bankalara göre farklılık gösterebilmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir