Arıcılık Kredisi Başvurusu ve Aranılan Şartlar

aricilik kredisi

Arıcılık işi ile uğraşan kişiler işlerini daha çok geliştirmek adına yapacakları yatırımlara göre banka kredisi kullanabilir. Arıcılık kredisi nasıl alınır? Sorusuna ise yazımızın devamında net cevaplar bulabilirsiniz.

Arıcılık kredisi, arıcılık işine yeni girecek olan kişiler ve arıcılık işinde faaliyetleri devam eden kişiler yararlanabilir. Arıcılık ile uzun zamandır uğraşan kişiler yapmış oldukları işi daha da büyütmek adına belli başlı yatırımlar yapmak isteyebilir. Ayriyeten var olan işletmelerinde bazı tadilatlar ve yenilemeler yapmak isteyebilir. Bu tarz durumlarda finansal açıdan destek olabilecek banka kredilerinden yardım alabilirler. Banka kredilerinin kullanılması ile gerekli olan nakit ihtiyaçlarını hızlı şekilde karşılayabilirler. Arıcılık kredisini geniş zaman içinde geri ödeme imkânları da bulunmaktadır.

Arı yetiştiriciliği sektöründe başlangıç sermayesine veya hibeye ihtiyaç duyan gençlerimize hem devlet kurumları hem devlet bankaları hemde özel bankalar tarafından arıcılık kredileri verilmektedir. Önemli olan girişimcinin faaliyet göstereceği arıcılık sektöründe ki geçmişi ve kkb puanlamasıdır. Bal, Balmumu, Polen, Propolis, Arı sütü, polinasyon üretim ve ihtiyaçlarınız için kamu kuruluşlarına yapılan başvurular gerekli şartların taşınması durumunda yapılabiliyor iken, özel bankalar sadece kredi not puanınızın yeterli olmasına bağlıdır.

1 yil sonra geri odemeli aricilik kredisi

1 yil sonra geri odemeli aricilik kredisi

Arıcılık piyasası için kredi imkanlarını günümüzde var olan bankaları çoğunluğu sağlamaktadır. Arıcılık kredi olanağı sunan bankalar ile görüşme yaparak istemiş olduğunuz tutarlarda kredi talep edebilirsiniz. Bankalar arıcılık sektörü için yapılacak olan yatırımım % 85’lik kısmına kadar destek sağlamaktadır. Bu oran ise genel bir orandır. Bankalara göre ve politikalarına göre değişkenlik gösterebilir.

Arıcılık kredisi kullanımın gerçekleşebilmesi için belli başlı evraklara gerek vardır.

Bu evraklar içinde; ÇKS belgesi, çiftçilik belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi yer alır. Arıcılık kredisi ile farklı vade seçeneklerinden yararlanma imkânı bulunur. Genelde 1,3,6,12 ayda bir olmak üzere ödeme seçenekeri bankalar tarafından kredi kullanacak olan kişilere sunulur. Böylelikle işletmeler gelir elde edebileceği dönemlerde kullanmış olduğu kredi ödemelerini gerçekleştirebilir.

Kredi ödemelerinde sorun yaşamaz. Kullanılacak olan kredi için arıcılık kayıttı gerekmektedir. Bu kayıt işlemi bankalar tarafından yapılır. Arıcılık işi ile geçimini sağlamakta olan birçok kişi bulunur. Ama profesyonel anlamda bu işi yapmak için belli başlı eğitimler almak gerekir. Sizlerde arıcılık ile alakalı işler ile uğraşıyorsanız ya da bu sektörde yer almak istiyorsanız bu imkânlar doğrultusunda kolay bir şekilde kredi kullanabilirsiniz. Ziraat bankasının bu anlamda öncülük yapması diğer bankaları da harekete geçirmektedir.

Sizler de bu kredi sayesinde farklı bir sektöre adım atabilirsiniz. Kredinin ne amaçla kullanacağını banka da bildiği için gerekli alanlarda kullanılmadığı zaman müdahale yapabiliyor. Bundan kaynaklı olarak yapılacak olan işin resmi belge ile sunulması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları

Ziraat Bankası; Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı, asgari 50 adet arılı kovan ile üretim yapan veya arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmak isteyen üreticilerine arıcılık kredisi vermektedir. Bu krediler aşağıdaki amaçlar ile kullanılabilmektedir.

1. Arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), bal süzme makinesi, polen kurutma ve temizleme ile kek hazırlama makineleri alımı amacıyla,
2. 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavan alımı için,
3. 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, en az 1.000 adet çiftleştirme kovanı/kutusu alımı ile arıcı barakası/ arıcı karavanı alımı amacıyla,
4. Bombus arısı üreten işletmeler için bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipmanların alımı için,
5. Diğer yatırım giderlerinin finansmanında kullanılabilir.

İşlerinizi büyütmek istiyorsunuz ancak arıcılık kredisi için gerekli şartları yerine getiremediğinizi düşünüyorsanız. Ziraat bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yazımızdan bilgi alarak ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Arıcılık kredisi ile ilgili soru ve görüşlerini alt bölümde yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir