Altın Hesabı Açmak Avantajlı Mı? Altın Hesabı İle Kar Edin

Tüketiciler para harcamaya yönelik ne kadar meyilli bir gösterge içerisinde olsalar da, aynı zamanda para biriktirme ve değerlendirmeye yönelik de oldukça araştırmacı olmaktadırlar. Buna yönelik bir yatırım etkeni olan altın hesabı açmak avantajlı mı ve diğer merak edilen sorulara hitaben yanıtlar sunacağız. Konumuz dahilinde altın hesabı açtırmaya yönelik önemli bilgiler vereceğimiz gibi, aynı zamanda bu hesapların açtırılabilecek bankalar üzerindeki detaylara da kısadan değineceğiz. Son dönemlerde popülerliği tekrar artan ve birçok kişinin araştırmaya yönelik yoğunlaştığı altın hesapları, günümüzde birçok banka hizmeti kapsamında sunulan bir alternatif yatırım alanı olmaktadır. Sitemize gelen ziyaretçilerinde yorumlarda sıklıkla sorduğu altın hesabının avantajları ve dezavantajları hakkında da bilgiler aktaracağız.

Mevcut Gram Cinsinden Altınlarınız ile Kar Edin

Bankalar daha önce talepte bulunulan altın hesaplarına yönelik birtakım isteklerde bulunmaktaydı. Bankalar altın yatırımcılarından açacakları hesaplara ilişkin öncelikli olarak belirli bir para karşılığında gram altın getirmeleri istenmekteydi. Buna yönelik altın değerlerinin düşmesi veya yükselmesi halinde kişinin zarar etme durumu da oluşuyordu. Fakat bankalar artık teşvik amaçlı düzenledikleri altın buluşmaları ile birlikte altın hesabı açtırmak isteyenlere önemli bilgiler aktarıyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen buluşmalarda ne kadar altınınız var ise, gram cinsinden hesaplanarak bankalar tarafından teslim alınabilmektedir. Bankalara götürdüğünüz gram altınlarınız hemen bir altın hesabı açtırılarak bu kapsamda size ait bir yatırım hesabınızın olması sağlanıyor. Bu kapsamda gram değerindeki altınlarınız ne kadar ise, bu hesap içerisinde yer alıyor. Böylelikle bu yatırım kapsamında zarar etmemiş oluyorsunuz. Bankalardan altın hesabı açmak gibi bir isteğiniz var ise konumuzu okumaya devam edin.

Altın Hesabı Açmak Avantajlı Mı?

Altın hesabı açtırmak gibi bir niyetiniz var ise, buna yönelik ilk avantaj yolunu size hemen üstte bankaya götüreceğiniz altının gram üzerinden hesaplanarak hesabınıza yatırılacağına dair bilgi aktarmıştık. Altın buluşmaları kapsamında götüreceğiniz altınlarınız anlık değerlere göre hesaplanır. Bu kapsamda gram cinsinden hesabınıza aktarılan altınlar size avantaj sağlar. Bu kapsamda direkt olarak sunacağınız altınlarda herhangi bir değişim prosedürü olmadan hesaba aktarılmaktadır. Altın hesabının avantajlarından birisi de güvenli bir ortamda muhafaza edilmesidir. İşyeri veya bir evin hırsızlar tarafından soyulması oldukça mümkün ve sıklıkla gördüğümüz olumsuz olaylar olmaktadır. Fakat ülkemizde banka soygunu her ne kadar yaşanmış olaylar dahilinde olsa da imkansız denilecek raddededir. Bu nedenle güvenli bir şekilde altınlarınızın değer kazanmasını istiyorsanız, bu size ek bir avantaj kapısını oluşturacaktır.

Altına yönelik yatırım yapmayı seven birisiyseniz, bankalar tarafından sunulan hesap hizmetleri tam size göre. Zira bankalar tarafından sunulan altın hesaplarındaki en güzel avantajlar arasında yer alan işçilik maliyeti talep edilmemektedir. Normalde kuyumculardan satın aldığınız altınlar işçilik maliyeti eklenerek size sunulmaktadır. Bankalarda ise bu durum yoktur, ek olarak eski veya yeni tarihli durum olanağı da bankalarda mevcut değil.

Altın Hesabının Dezavantajları Var Mı?

Altın hesaplarına yönelik olumsuz durumların başında maalesef bankaların belirli hizmetler kapsamında talep ettiği işletim ücretidir. Bankacılık hizmetlerine yönelik hesap kapsamlarında tüketiciden talep edilen işletim ücreti maalesef altın hesabında da mevcuttur. Tabi bu bankalar arasında masrafsız hizmetler sunanda var, fakat genellikle hesap işletim ücreti talep ediliyor. İkinci bir dezavantaj ise bu hesapların faiz uygulaması bulunmuyor. Birçok kişi altın hesabı açarak faizden yararlanmayı düşünmektedir. Fakat bu tür hesaplarda nasıl ki kuyumcular kapsamında altının düşmesi veya yükselmesine yönelik orantılar oluyor ise, ancak bankalardaki altınlarınız bu şekilde değerlendirilir. Bu kapsamda vadesiz altın hesap türünden sizlere bilgi aktardık. Şimdi gelelim vadeli altın hesabının avantajları ve diğer merak edilen konularına.

Vadeli Altın Hesabı Kazandırıyor Mu?

Hemen yukarıda vadesiz altın hesabı üzerine bilgiler aktarmıştık. Bu hesap türüne yönelik maalesef faiz uygulaması bulunmuyor. Fakat altın hesabınızı diğer türlü işletirseniz faizlerle kazanmanız gerçekleşebilmektedir. Bu kapsamda vadeli altın hesabı faiz oranları ile ilgili bankalardan edineceğiniz bilgiler doğrultusunda karlı bir işlem yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesaplarında işçilik maliyeti ödenmez, çalınma riskine karşı güvende olursunuz ve benzeri daha birçok katkı sağlar. Vadeli altın hesap türünde ise vadesizde bulunmayan faiz durumu bulunuyor. Vadeli altın hesabı özelliklerinden en çok beğenileni ve tercih edilme sebeplerinden biri de bu olmaktadır. İlgili bankalardan 12 aylık vadeye sahip altın hesabı açtırmanız halinde %0,80 oranında faiz ile kazanabilmeniz mümkündür.

Altın Hesabı için Banka Avantajı Araştırması Nasıl Olmalı?

Altın hesabına yönelik işlem yapmak isteyen tüketicilerin en çok merak ettiği konu ise altın hesabı için en uygun banka hangisi üzerinedir. Buna yönelik bankaları sıralamak yerine sizlere daha kapsamlı bir araştırma yapmanız üzerine bilgiler sunacağız. Altın hesabına yönelik en iyi banka X Bankası demek yanlış bir öneri durumunu ortaya çıkaracağından direkt olarak banka ismi vermek istemiyoruz. Fakat aşağıdaki kombinasyonu doğru takip etmeniz halinde, bankaların sunduğu bu hizmete yönelik en iyi finansal kuruluşu tespit edebilirsiniz.  Altın hesabı için en uygun banka kuruluşunu bulmak için aşağıda detaylı bir şekilde bahsettiğimiz konuları ele alarak yatırımlarınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Alış ve Satış Arasındaki Farklar

Bankalar arasında en çok dikkat edilmesi gerekilen konu alış ile satış arasındaki farkı bulmaktır. Bu durum sizi kar amaçlı olarak iyi bir konumda tutabilmek üzerine kuruludur. Bu duruma aynı zamanda doğru bankayı seçebilmenizdeki en önemli husus olduğunu da söylemek yanlış olmaz. Araştıracağınız bankalar arasında size en uygun, yani en düşük makas fiyatını veren hangi kuruluş ise tercihinizi ondan yana kullanmanız size avantaj sağlar.

Hesaplarda Uygulanan Kesinti Durumu

Bir diğer dikkat edilmesi gerekilen konu ise, tercih edeceğiniz bankanın sunduğu altın hesabına yönelik kesintilerdir. Bu kapsamda bankalar nezdinde açacağınız altın hesabına yönelik yapılan kesintiler size en uygun bankanın hangisi olduğuna dair bilgiler de verecektir. Bu bankalar arasında altın hesabına yönelik hesap işletim ücreti adı altında kesintiler ortaya koyar. Bu duruma yönelik altın hesabını direkt açmadan önce karar kıldığınız banka ile iletişime geçerek hesap için işletim ücretinin olup olmadığı hakkında bilgi edinmelisiniz. Zira böylesi bir durumda kar durumunuz zarara uğrayabilir.

Hesap Üzerinde Uygulanan Faizler

Altın hesabı için size fırsat veren bankalara yönelik dikkat edeceğiniz önemli hususlardan biri de faiz uygulamasıdır. Birtakım bankalara yönelik politika kapsamlarında yatırım yapılacak olan altın hesabı için faiz uygulaması yapılmaktadır. Yıllık olarak baz alınan değerler hacminde belirli bir miktarda altın faizi bankalar tarafından hesap sahiplerine sunuluyor. Bu avantajdan faydalanmak için ise deminde bahsettiğimiz üzere vadeli altın hesabı açtırarak dahil olabilirsiniz. Bu uygulama günümüz de her bankada uygulanan bir özellik olmasa da, bazı bankalarda geçerliliği bulunan özellikleri kapsıyor.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir