Adınıza kredi çekildiğini öğrenmek için hangi yolları izlemelisiniz? Bankalardan sizin adınıza çekilen kredileri öğrenmenin yollarını bu yazıda anlattık.

Bankalar, müşterilerinin işini kolaylaştırmak adına kredi işlemlerini kolaylaştırmıştır. Ancak bu durum kişinin bilgisi dâhilinde olmayan kredi çekimine olanak sağlamaktadır.

Kredi Çekmek Oldukça Kolaydır

Kredi çekmek eskiye nazaran çok daha kolay bir hale geldi. Ancak bu durum dolandırıcıların da işini kolaylaştırdı. Öyle ki kişisel bilgilerimizin tamamına ihtiyaç olmadan yalnızca bir kısmı ile bile kredi çekmek mümkün olmaktadır. Hal böyle olunca bireyler kendi adına kredi çekilme durumundan endişelenmektedir.

Kredi başvuruları için kimlik belgeleri ile yetersizlik durumunda ayrıca istenen belgelerin var olması yeterli olmaktadır. Son yıllarda kötü niyetli insanların en kolay ve en çok tercih ettiği yöntem bireylerin kimlik bilgilerini ele geçirmektir. Bu bilgileri pek çok alanda kullanan dolandırıcılar adımıza kredi çekme işlemi de gerçekleştirmeye başlamıştır. Ancak benim adıma kredi çekilmiş mi diye araştırma yapacak olursanız dolandırılıp dolandırılmama durumunu öğrenmeniz elbette mümkün.

Benim Adıma Kredi Çekilebilir Mi?

Sizin adınıza başkası tarafından kredi çekilip çekilmediğini öğrenmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri internet bankacılığı üzerinden yapılan araştırmadır. İnternet bankacılığı aracılığıyla kredi durumunu öğrenmek için banka risk dökümünü talep etmeniz gerekmektedir. Risk dökümünde adınıza yapılmış olan tüm işlemler ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmektedir.

Kendi adınıza kredi çekilme durumunu öğrenmenizin diğer bir yolu ise banka şubeleri aracılığıyla bilgi almaktır. Bunun için şubeyi arayabilir ya da bizzat şubeye gidebilirsiniz. Ayrıca kredi kayıt bürolarından da duruma dair bilgi alabilirsiniz. Çekilmiş olan krediler Türkiye Bankalar Birliği tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak E-Devlet de bu konuda hizmet vermektedir. E-Devlet’e girdikten sonra sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde bildirecek olursanız size bir kısa mesaj ile şifre gönderilecektir. Size gelen şifreyi ilgili sayfada kullanırsanız adınıza kredi çekilip çekilmediğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bunun için oluşturulmuş çeşitli uygulamalar da bulunmaktadır.

Adınıza kredi çekilmesi yasal olarak bir suçtur. Sizin adınıza başkası tarafından ve sizden habersiz kredi çekildiği tespit etmeniz durumunda vakit kaybetmeden bankanız ile iletişime geçmelisiniz. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığına giderek dava açmanız da sizin yararınıza olacaktır. Sizin adınıza da kredi çekilmiş olabilir, dikkatli olmalısınız.

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur?