Bankalar

Acil Para Lazım Nasıl Bulurum?

Acil para lazım nasıl bulurum? En hızlı nakit para bulma yolları nelerdir? Acil 5 bin lira lazım diyoranız en kolay yöntemleri anlattık.

İşsizlik, sağlık sorunları, gelirin yetmemesi gibi durumlarda meydana gelen acil para ihtiyaçları için genellikle başvurulan yöntem banka kredileridir. Ancak kredi notunun düşük olması, kara listeye isminin düşmesi, bankanın yasal işlem başlatması gibi nedenlerden dolayı bankalar o kişilere kredi kullandırtmaz.

Bankaların kredi kapısını kapatmasıyla kişiler para ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli alternatifler aramaya başlar. Bu yazımızda acil para lazım, nereden bulabilirim? Sorusuna mantıklı cevaplar vermeye çalışacağız.

Acil Para Lazım
Acil Para Lazım

Acil Para İçin Kredi İmkanı

Kredi kullanamayan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kredi kartlarını kullandığını bilmekteyiz. Ancak kredi kartlarının limitinin olmaması veya kullanıma kapanması sonrası para bulma sıkıntısı devam edecektir. Bankaların hiç bir ürün ve hizmetinden para bulamayan insanlar çaresiz banka dışında para bulmaya yönelecektir. Bu yollardan senetle beyaz eşya, elektronik eşya ve altın almaktır.

Beyaz Eşya

Satın alınan beyaz eşya ve elektronik ürünler daha hiç kullanılmadan satın alınana yere veya bir başka satıcıya alınan fiyattan daha düşük bir fiyata satılmaktadır. Elde edilen para ile nakit ihtiyacın belli bir kısmı karşılanmış olacaktır. Yine senetle alınan altının bozdurulması da nakit ihtiyacını bir nebze de olsa karşılamış olacaktır. Acil para bulmanın diğer bir yolu ise faturalı hat kullanmaktan geçmektedir.

Cep Telefonu

Operatör firmalar, faturalı hat kullanıcıları için yapmış olduğu kampanyalar ile sıfır telefonlar satmaktadır ve satılan telefonları vadeli bir şekilde müşterisinin faturasına aylık olarak yansıtmaktadır. Alınan bu telefon daha ambalajı açılmadan, alınan fiyatın %50 ila 70 arası düşük bir fiyata satılmaktadır. Elde edilen para da acil para çözümlerinden biri olacaktır. Bu sisteme cep telefon kredisi adı verilip son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir yöntem olmuştur.

Acil para için son bir yöntem olan ama kesinlikle tavsiye etmediğimiz diğer bir yöntem ise tefecilerdir. Tefeciler, senet veya ipotek karşılığı, piyasa faiz oranlarından çok yüksek bir faiz oranı uygulamaktadır. Yaşanacak 1 gün gecikme bile çok ciddi fiyat artışına neden olmaktadır.

Yine tefecilerin tahsil edemedikleri borçlar için mahkemeye yasal olarak başvuramadıkları için de paralarını tahsil etmek için yasa dışı yollara başvurabileceğini de unutmayalım.

En Uygun Kredi Nasıl Bulunur? yazımız da ilginizi çekebilir.

Kaynak: Kredi Blogu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu