72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Kredisi

72 ay vadeli borç yapılandırma kredisi hakkında merak edilen önemli bilgilere bu konumuzda değineceğiz. Tüketiciler ihtiyaçları dahilinde olan kredi kullanımlarına yönelik bankalardan aldıkları bu borçları bazı dönemler çektikleri zorluklardan ötürü ödeyememektedirler. Bankalar tüketicilere kredi sağlarken bunun karşılığında birtakım şartlar ve zorunlu isteklerini yönelterek bu doğrultuda hareket etmelerini istemektedirler. Bankalar istekler üzerine ihtiyaç kredisi başta olmak üzere konut ve taşıt kredileri de sağlamaktadır. Fakat özellikle de ihtiyaç kredisi başvurusu üzerine taleplerin daha fazla olmasından kaynaklı olarak bu kredili ürün üzerinde banka kuruluşları daha ayrıntılı şart ve istekler bildirmektedir. Buna yönelik ödenemeyen kredi taksitleri birtakım zorlukları da çıkarabiliyor, ek olarak birden fazlaya bankaya olan kredi ve kredi kartı borçları da farklı ödeme tarihlerine sahip olduklarından tüketicilerin ödeme zorluğuna düşmesini sağlayabiliyor.

72 Ay Borç Yapılandırma Hakkında Detaylı Bilgiler

Hemen yukarıda belirttiğimiz durumlara yönelik yapılan düzenlemeler neticesinde 2016 yılında ekonomik yenilikler ele alınarak ihtiyaç kredilerine yönelik 72 ay borç yapılandırma imkanı gelmiştir. İçerisinde bulunduğumuz yılı kapsamı olan 2018 72 ay vadeli borç yapılandırma olanaklarını da barındıran bankacılık hizmetleriyle tüketicilere olanak olarak sağlanıyor. EKK(Ekonomik Koordinasyon Kurulu) tarafından yapılan çalışmalar nezdinde tüketicilerin bankalarda bulunan borçlarını 9 ila 72 ay vadeli taksitlere bölünerek ödeyebilmeleri sağlanmaktadır. Bu konuda en önemli ve bilinmesi gerekilen durum ise, bu olanaktan her tüketicinin sadece bir defa tek yararlanabilmesi üzerinedir. Bunun nedeni ise tüketicinin sürekli olarak borçlanmaya yönelik bu durumu alışkanlık haline getirmemesi üzerine oluşturulmuştur.

72 Ay Vadeli Borç Yapılandırma Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Bankaların tüketicilere sunduğu bu hizmetten faydalanabilmek adına öncelikle kredi ürününüzün yasal olarak takibe alınmamış olması gerekmektedir. Bu şart kapsamını oluşturmuyorsanız eğer, sözleşme gereği sadece ilgili kredinizin bağlı olduğu bankanın prosedürlerinde belirlemiş olduğu vadelere yönelik tabii tutulmaktasınız. Her ne kadar ödemelerde sorun yaşatan bir tüketici olsanız dahi, mali yönden siciliniz kötü bir nota sahip değilse bu imkandan rahatlıkla faydalanabiliyorsunuz. Ek olarak birden fazla kredi kartı kullanan biriyseniz bu ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz. Tüm kredi kartı borçlarınızı bir araya getirerek tek bir bankada toplayıp 72 ay vade seçeneğini tercih edip daha esnek bir kapsamda ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Günümüz birçok banka kuruluşu kredi kartı 72 ay borç yapılandırma hizmetlerini en iyi şekilde sunmaktadır. Bir diğer önemli bilgi ise, kredi kartı içinde olanak tanınan bu durumda, krediler içerisinde sadece ihtiyaç kredisi için borç yapılandırma hizmeti bulunuyor, taşıt ve konut kredisi 72 ay vadeli borç yapılandırma olanağını taşımamaktadır.

Borç Yapılandırma Kredi Ödemeleri Gecikirse Ne Olur?

Kredi veya kredi kartı borçlarının tamamını ya da tüm banka borçlarını tek bir banka çatısı altında toplayarak yapılandırma yapan tüketicilerin merak ettiği diğer bir soru, borçların ödenememesi halinde oluşacak olan durumlardır. İcra veya yasal takip korkusu içerisinde olan kişiler borçlarının ödenememesi halinde nelerin oluşacağını merak ediyor. Her kredi ödemesinde olabileceği üzere, birtakım tüketiciler yapılandırma kredisi ile ilgili olarak da borç ödeyememe durumuna düşebiliyor. Fakat icralık veya hemen yasak takip gibi durumlar söz konusu olmuyor. Buna yönelik 72 ay borç yapılandırma kredisi üzerine borçlarınızı ödeyemediğiniz takdirde sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tıpkı diğer standart kredi gecikmelerindeki prosedürler bankalar tarafından uygulama yapılmaktadır. Bu doğrultuda 2 ve 3’ncü taksitlere kadar size süreç verilmektedir. Eğer 90 günü aşan bir kredi yapılandırma borcunuz var ise bu kapsamda yasal takibe alınırsınız. Ayrıca icraya kadar ilerleyebilen bir sürece tabii olabilmektesiniz.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir