7 Maddede Zorunlu (BES) Bireysel Emeklilik Sistemi

Aralık 2017’de bireysel emeklilik sistemi üzerine yapılan yeni düzenlemeler meclise sunularak onay aldı ve artık zorunlu bir hale geldi. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi olarak bilinen bu aksamda yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte 45 yaşını doldurmamış, iş verenlerin yapacakları düzenlemelerle de birlikte emeklilik sözleşmesi gereğince bu plana dahil edilecektir. Buna yönelik bu düzenlemeler nezdinde 45 yaşından küçük olan her birey ücret karşılığında bu sisteme tabii edilecektir. Konumuzun devamında sizlere hazırladığımız 7 önemli başlık üzerinden her ücretli çalışan ve BES’e tabii olan bireyler için bilgiler hazırladık. Tamamını okuyarak BES hakkında yapılan tüm yeni düzenlemeler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

7 MADDEDE ZORUNLU (BES) BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Öncelikle sistemin ilk temeli hakkında sizlere bilgiler aktaralım. Mevcut bir işleyişte olan sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı etkenini oluşturan, farklılıkları geliştirilmiş özelliklere sahip bir emeklilik sistemidir. Sistemin başlıca şartlarından biri BES sisteminde olan katılımcıların belirli bir süre boyunca kalmalarına yöneliktir. Bu koşulu sağlayan ve bununla birlikte ödenen primler, toplu maaş veya toplu para niteliğinde almalarını sağlamaktadır. Buna ek olarak bireyler tarafından her ödenen prim ile birlikte devletinde %25’lik katkı payı sağladığını söylemekte fayda var. Yani her 100 TL’lik prim ödemelerinizde, devletten de 25 TL kazanmaktasınız.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

2017 yılı itibari ile yapılan düzenlemeler nezdinde mecliste karar verilen zorunlu bireysel emeklilik 45 yaş altını dahi kapsayan bir sistemdir. Özel sektör veya kamu çalışanlarına yönelik zorunlu olarak bu sisteme tabii olunması sağlanıyor. Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen her şirket, çalışanına yönelik yaptığı emeklilik planı dahilinde bu çalışanların sisteme dahil olunması sağlanıyor. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedir sorusuna bir ek cevapta, her katılımcının prim esasına yönelik kazançlarının %3’ü kadar bir katkı sağlaması istenmektedir. Buna ek olarak her yatırılan primin %25’i kadar da devlet tarafından destek manasında verilmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başladı?

Çok daha önceleri mecliste sürekli tartışma haline gelen zorunlu bireysel emeklilik sistemi, 1 Ocak 2017 tarihinde başladı. Buna yönelik yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte her 45 yaşını doldurmamış olan ücretli çalışanların, işveren kişiler tarafından yapılacak olan düzenlemeler nezdinde kendileri için çıkarılan emeklilik planına dahil edilmeleri sağlanmaktadır.

Çalışanların Maaşından Ne Kadar Kesinti Olacak?

Yeni düzenlemeyle birlikte, prime esas olacak şekilde zorunlu bireysel emeklilik sistemi dahilinde olacak olan her bireyin kazancına yönelik %3 kesinti yapılacak. Buna yönelik ilgili çalışanın maaş ve işyerinde aldığı prim ya da ikramiye de toplam kazanç dahilinde hesaplanarak buna yönelik olarak kazancının %3’ünü zorunlu bireysel emeklilik sistemi prim ödemesi üzerine yatırımda bulunacak.

Cayma Hakkı Var Mıdır, Nasıl Bir Yol İzlenilmelidir?

Elbette ki bu sistemden çıkmak/cayma hakkınız bulunuyor. Fakat daha önceleri, yani normal BES dahilinde olan cayma süresi 6 ay boyunca size verilen süreci temsil ediyordu. Fakat meclisten geçen bu yasanın yeni düzenlemeler yapılarak zorunlu hale getirilmesinden sonra cayma hakkınız ilk 2 ay kapsamında bulunuyor. Yani çalışanlar, ilk 2 ay içerisinde cayma haklarını kullanabilmektedirler. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi cayma hakkı üzerine talepte bulunacak olan çalışan bireyler, buna yönelik BES tarafından kendilerine bildirilen başlama tarihinden 2 ay süresince sözleşmeden ayrılabilecekler. Cayma hakkını kullanan kişilerin minimum 10 gün içerisinde BES üzerine yaptıkları katkı payları ödemeleri ve mevcut ise emeklilik hesabına bulunan tüm yatırım gelirleri çalışan kişiye iade edilmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir