Rotatif Kredi Nedir – Nasıl Kullanılır?

İhtiyaç anında finans kurumları tarafından birçok kredi türü karşımıza çıkmaktadır. Bankaların internet şubelerine giriş yaptığımızda birçok kredi türü olduğunu görebilmekteyiz.Kredi türlerinin birçoğunu bilsek de arasında bilmediklerimiz de çıkabilir. Genellikle kurumsal değil de bireysel bankacılık işlemleri yapan kullanıcılar rotatif kredi türlerinden haberdar değildir.

Ticari müşterilerde ihtiyaçlar, zamanlar ve şekiller diğerlerine göre çok farklı olduğundan, müşterilerinden tercih edeceği hizmetler bu yönde değişecektir. Rotatif kredi türü hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler için oldukça karışık bir kredi türüdür. Ancak genel olarak kredi kartı ve kredi türü arasında birşey olan rotatif kredisinin çalışma mantığı oldukça basittir.

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif Kredi, vadesi bir seneden daha az olan, ticari müşterilere sunulan ve ani ihtiyaç anında sağlanan, bankalarda bulunan kredi limitine göre verilen kredi türüne denir. Bu kredi türünü diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ise ana para ödeme zorunluluğunun olmamasıdır. Rotatif kredilerde en önemli koşul vade süresinin en fazla bir sene olmasıdır. Banka tarafından daha masraflı olan bu kredi türlerinde faizlerde oldukça yüksektir. Faizler günlük bazda hesaplanır. Bunun nedeni ise kredinin tam anlamıyla ne zaman kapanacağı belli olmamasındandır.

Rotatif Kredi Kimlere Verilir?

Rotatif krediler şirket ve bankalar için oldukça önemlidir. Anlık oluşan ihtiyaçların hemen giderilmesi adından şirketler, yüksek faizler içinde bankalar için önem taşır. Rotatif krediler için dönemsel faizler bulunmaz. Faizler için dikkat edilen bir hareket tarzı belirlenmesi de oldukça önem taşır. Genel işleyiş bakımından kredinin belli dönemlerinde o tarihe kadar olan faizin ödenmesi gerekir.

Rotatif Kredi Nedir? Rotatif Nasıl Kullanılır - Kimlere Verilir?

Rotatif Kredi Nedir? Rotatif Nasıl Kullanılır – Kimlere Verilir?

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Şirketlere verilen rotatif krediler, şirkette yetkili olan biri tarafından bankaya başvuruda bulunması veya talimatla gerçekleşir. Rotatif kredi kullanım talimatının yazılıp bir dilekçe olarak bankaya iletilmesi, rotatif kredi alınmasının en hızlı yöntemidir. Böylece banka tarafından daha kolay bir şekilde işleme girerek şirket hesabına istenilen tutar aktarılabilir. Rotatif kredilerde belirli olan şeyler sadece faiz ve kredi tutarıdır. Ancak bankanın değiştirmiş olduğu kredi tutarlarından rotatif krediler de etkilenir. Çünkü rotatif kredi türlerinde faiz oranları günlük olarak uygulanmaktadır. Ve de bu kredilerde ana paranın herhangi bir ödeme dönemi olmasa bile faiz ödemelerinin belirli bir tarihi bulunmaktadır.

Rotatif kredilerde maksimum 12 ay vade vardır. Bu zaman içerisinde yılda dört defa faiz ödemesi yapılması gerekir. Faiz ödeme dönemleri ise mart, haziran, eylül ve aralık ayları olarak sabit bir şekilde belirlenmiştir. Bu dönemlerin belirlenmesi konusunda en son ödenmiş faiz günü esas alınmalıdır. Bunlar haricinde bankaların şirketlere sunmuş olduğu kredi tutarları, şirketin mali raporlarına göre belirlenir.

Şirketlerin bankalardaki limitleri, tıpkı bireysel müşterilere verilen kredi notları gibi bir işleve sahiptir. Findeks sistemi ile he şirketin kredi notu bulunmasıyla beraber, bankalarda bulunmuş olan limitler bu konuda belirleyici faktörlendendir. Ticari şirketlerde bankalar tarafından belirlenen kredi limitleri, şirketi performansına bağlı olarak değişir. Bankalar kredi kullanma aşamasında bankaların belirlemiş olduğu limitlere bakmaları gerekir. Bir şirket herhangi bir bankadan rotatif kredi çekebilir ancak, bankanın belirlemiş olduğu gereklilikleri de yapmak zorundadır. Bu gerekliliklerden kasıt, faizlerin ve ana paranın belirtilen sürede ödenmesidir. Bir şirket için rotatif kredi kullanma avantajı, kolay bir şekilde kullanılması, hızlı kredi çekimi, nakit yönetiminin daha kolay ve ayrıntılı bir şekilde yansıtılması ve geri ödeme konusunda sağladığı kolaylıklar olabilir.

 

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir