2018 KOSGEB Kobi Proje Destek Programı

kosgeb proje kredisi

KOSGEB kredileri detaylı biliniyor olsa da aslına bakılırsa ülkemiz ticari geçmişi, bugünü ve geleceği için hayati adımlar atmaktadır. Kobilerin yani halk arasında küçük esnaf olarak bilinen işletmelerin bünyelerinde barındırdığı yenilikçi projelerin değerlendirilmesi ve gerçek hayata uyumluluğunun sağlanması maksadıyla KOSGEB Kobi Proje Destekleme Programı uygulamaları yapılmaktadır. Yapılan bu uygulamalar sayesinde esnafa projesinin onay alması takdirinde geri ödemesiz olarak bir miktar proje ödeneği sunulur. Amaç burada ülke ticari bünyesini ilerletmek global anlamda esnafın daha iyi yerlere gelmesine katkıda bulunmaktadır. KOSGEB proje kredisi için ilk olarak bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bizlerin size tavsiyesi hiçbir alt kuruma başvurmadan projenizi ilk olarak KOSGEB kuruluna sununuz. Bu sayede olumlu yönde etkiler gözlemleyebilir projenizin onay sürecini hızlandırabilirsiniz.

KOSGEB Kobi Proje Desteği Şartları

kosgeb proje

kosgeb proje

2012 yılında onaylanarak resmî gazetede yerini alan bu uygulamada verilen ödenek tamamen geri ödemesizdir. Bu proje kapsamında projenizi devlet desteğiyle entegre edebilmek için ilk olarak esnaf olmanız, sonrasında ise bu esnaf kimliğinizle KOSGEB bünyesinde kayıtlı olmanız gerekmektedir. Bu şart sağlandıktan hemen sonra kurul sürecini gelecek haberlerle takip ederek projenizi sunmanız gerekmektedir.

İlk aşamada projenizin KOSGEB uyumluluk ve esaslarına olan konumu değerlendirilir. Sonrasında bir üst kurula gitmeye hak kazanırsa ki kazanamazsa siz ilk aşamadan olumsuz cevap gelecektir. Sonrasında bir üst kurula çıkan projeniz uzmanlardan oluşan kurul tarafından değerlendirilir. En nihayetinde bu kurulda onay verirse belirlenen şartlar ve tarafınıza tanınan haklar itibariyle ödeme adınıza tanımlanır. Bu kurulun sabitlediği kararlara itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

KOSGEB geri ödemesiz kredi adı altında inceleyebileceğimiz bu destek tam anlamıyla taahhütname çerçevesinde yapılır ve deyim yerindeyse kişinin parayı ne yönde harcadığı kontrol edilir. Onay alınan gün projenin başlangıç tarihi olarak taahhütname evrakına eklenmekte olup tüm koşul ve yaptırımlar bu yapı çevresinde şekillenmektedir.

KOSGEB Hangi Projelere Onay Verir?

KOSGEB belli şartları ve uyumluluk unsurlarını huzuruna gelen her projede arar. Bu şartlara veya odak noktasına hitap etmeyen projeler tamamen bloke edilir ve ödenek alma hakları bulunmaz. Bu nedenle KOSGEB proje kredisi fırsatlarından faydalanmak için projenizin belli şartlara uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu uyumluluk unsurları için sadece konu ve amaç odağı hakkında bilgi verilmektedir. Bu konuları sıralamak gerekirse arsa- tadilat, inşaat, vergiler, harç, reklamlar, pirimler ve iletişim gideri gibi konulara odaklı projeler bu ödenekten faydalanamaz.

KOSGEB Kursları İçin Nasıl Kayıt Yaptırılır?

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

Kadın Girişimciler KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilir?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Proje Destek Ödeneği Ne Kadardır?

Bazı projeleri nasıl tatmin eder bilemiyoruz ancak bu uygulamanın da elbette maddi bir sınırı bulunmakta. En üst kurulun vereceği kararı bile bir noktaya kadar sınırlayan bu yapı sayesinde devlet bütçe endeksi sarsılmıyor denebilir. Bu ödenek 36 ay taahhütname ile veriliyor. Ayrıca projenin kapsamında bir kişiye verilebilecek en büyük destek ödeneği 150.000 TL’dir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (İlk Puan Veren Siz Olun)
Loading...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir